Porovnání 2 sezón a statistiky

Máme za sebou již 18 zápasů Lavin v letošní sezóně a je tak vhodný čas na to si úvod ze statistického hlediska zbilancovat.
Bilancování
Avs zatím letos odehráli 8 zápasů doma s bilancí 4-4, ziskem 8 bodů a skóre 17:20. K tomu odehráli 10 zápasů na hřištích soupeřů s bilancí 5-5, ziskem 10ti bodů a skóre 22:29. Celkem nám z toho tedy vychází 18 zápasů, 9-9, 18 bodů a skóre 39:49. K tomu ještě doplním, že se Avs utkali 12x s týmem, který v minulé sezóně postoupil do Play Off.
V sezóně 2015/2016 to bylo následovně: doma 8 zápasů, bilance 2-6 se ziskem 5ti bodů a skóre 25:29, venku jako letos také 10 zápasů, bilance 5-5, skóre 25:22 a zisk 10ti bodů. Dohromady to dávalo 18 zápasů, bilanci 7-11, 15 bodů a skóre 50:51. 9x se v té době Avs utkali s týmem postupujícím následně do Play Off.
Zajímavostí je, že stejně jako letos nyní přišly silnější dny, tak v minulé sezóně v této zápasové době Avs 3x za sebou zvítězili (venku proti PHI 4:0, BOS 3:2 a MON 6:1). Letos jsou to 3 výhry z posledních 4 zápasů, kterou narušila smolná prohra v Dallasu po dobrém výkonu 2:3.
Důvody k optimismu?
Ač s horším skóre tak Colorado dokázalo z úvodu sezóny vydolovat o 3 body více než v minulé sezóně. Což nám podle mě dává malý ale přesto znatelný důvod k optimismu, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že los nám do začátku letošní sezóny přihrál v součtu o něco těžší soupeře než v minulé sezóně. Dalším důvodem k optimismu je delší ale přesto rozjezd opor týmu Nathana MacKinnona a Matta Duchena k lepším výkonům. Tempem této chvíle by si oba měli připsat lepší bodové sezóny než ty byly ty poslední. Duchene navíc dokázal vstřelit již 3 rozhodující branky a dokáže se tak prosazovat v důležitých momentech zápasu. K tomu si můžeme přičíst nadějné výkony mláďat Mikko Rantanena, který konečně začal bodovat, a A.J.Greera, který svou nečekanou šanci v prvním týmu chytá za pačesy. Vzadu to nyní jistí výborně chytající dvojice Varlamov - Pickard, hlavně Varlamov se v posledních dnech dostává do fazóny.
Co důvody k pesimismu?
Ofenzivní výkony jsou zatím v součtu bídné. Průměr 2.17 branky na zápas je v NHL 4. nejhorší, v inkasovaných brankách jsme pak 20. s 2.72. Úspěšnost přesilovek 17.2% je slušná a patří na 16. místo, početních výhod jsme hráli 58, což stačí na 19. místo. Alespoň patříme mezi poslední 4 týmy, které ve vlastní přesilovce ještě neinkasovali. Úspěšnost oslabení bídná, v umístění 24. s úrovní 79.2%. Bohužel si k tomu musíme navíc připočíst fakt, že jsme hráli již 72 oslabení, což nás řadí na 26. místo a v součtu je to smrtelná kombinace. U tohoto by bylo vhodné, kdyby zejména Nikita Zadorov a Blake Comeau přestali tolik faulovat, připsali si již 10 resp. 9 menších trestů. Navíc v posledních zápasech už opět nejsou výjimkou zápasy, kdy jsme výrazně přestříleni a na naši klec míří 30 i 40 puků za zápas.
Zklamáním jsou zatím bodové příspěvky Carla Soderberga (3+3), Jarome Iginly (2+2), Francois Beauchemina (u něj alespoň v porovnání s minulou výbornou sezónou) (0+4) a také Joe Colborna, který od prvního zápasu a hattricku v následujících 16ti zápasech získal pouze 1 asistenci a ani k samotné střelbě se příliš nedostává, i proto v posledních zápase skončil na tribuně. Dalším případem je John Mitchell, ve 13ti zápasech ani jednou nebodoval, což při jeho dřívějším standartu 0.25 bodu na zápas je velmi špatné. Jeho ice-time se v posledních zápasech zvyšuje a alespoň v +/- se drží na +1, tak snad body přijdou.
Co si o úvodu sezóny a řeči statistik myslíte Vy? Rozjíždí se v těchto dnech Lavina z hory dolů nabírajíc na síle i rychlosti nebo se plouží a bude ploužit po svahu celou sezónu?
Ondrej Kolinsky, Czech Republic, kolinsky@eurolanche.com
23/11/2016 - 13:00