Viac článkov v slovenčine a češtine

Shakespearovská dilema

Shakespearovská dilemaV najbližších týždňoch a mesiacoch čakajú manažment Colorada neľahké rozhodnutia o kľúčových hráčoch tímu.

Vymeniť alebo nevymeniť? Podobne ako Hamlet v nesmrteľnej Shakesperovej klasike si bude v najbližších týždňoch lámať hlavu aj GM Colorada Avalanche Joe Sakic. A zďaleka sa to nebude týkať len hráčov “druhého sledu” – u nich je konieckoncov odpoveď jednoduchá: vymeniť za akékoľvek draftové výbery. Sakica však čakajú rozhodnutia aj o kľúčových hráčoch tímu, o ktorých možnom odchode by sa nám pred začiatkom sezóny nesnívalo ani v najhorších snoch. Dnes po odohratí necelej polovice základnej časti po masívnych zmenách v time volá mnoho fanúšikov Avs. A vzhľadom na výsledky a predvádzanú hru sa niet čomu diviť…

Doterajší priebeh sezóny je v podaní Avs katastrofa galaktických rozmerov. Posledné miesto v tabuľke bez nádeje posunúť sa vyššie o viac ako jednu priečku, najmenej strelených a najviac inkasovaných gólov v lige, najhoršie brankárske štatistiky, opäť jedny z najhorších advanced stats, bezradný herný prejav. U Avs túto sezónu nefunguje absolútne nič. Vyššie som už naznačil že mnoho hráčov druhého sledu bude pravdepodobne pred uzávierkou prestupov (1. marca) vymenených za výbery v drafte a mladé talenty. Oveľa dôležitejšie však bude rozhodnutie, čo do začiatku nasledujúcej sezóny urobiť s jadrom tímu. To je pokope už niekoľko rokov a s výnimkou zázračnej sezóny 2013/14 zatiaľ nedokázalo naplniť očakávania. Nenastal už čas na veľké zmeny?

Kľúčové otázky, ktoré si Sakic a spol. musia položiť (a najmä správne zodpovedať) sú tieto: Nakoľko sú súčasné problémy spôsobené neschopnosťou kľúčových hráčov potiahnuť tím Colorada k úspechu? Aký podiel viny má slabšia podpora zo strany hráčov “druhého sledu”? Zaslúži si jadro tímu ešte ďalšiu šancu s inými (lepšími) spoluhráčmi?

Skúsme si najskôr zadefinovať to “jadro tímu”. Ja osobne doňho aktuálne radím 6 hráčov: Matt Duchene, Gabriel Landeskog, Nathan MacKinnon, Erik Johnson, Tyson Barrie a Semyon Varlamov. Traja hviezdni vysoko draftovaní útočníci, dvaja kľúčoví obrancovia a brankárska jednotka. Je to šesť najlepšie platených hráčov Avs, ktorí sú v tejto zostave spolu už štvrtú sezónu a bez debaty by mali byť ťahúňmi tímu. Napriek tomu Avs k úspechom nedokážu priviesť. Je ale chyba v nich samotných?

Čo sa týka individuálnych štatistík, títo hráči sú dlhodobo u Avs najlepší. Svoju úlohu lídrov tímovej produktivity teda plnia, aj keď je samozrejme otázne či by nemohli (resp. nemali) byť produktívny ešte viac. Mnoho fanúšikov si to myslí. Otázne ale je aj to, ako ďaleko môže hokejový tím priviesť individuálne majstrovstvo zopár hráčov? Hokej je kolektívny šport a v time je 23 hráčov. Úspech závisí na kvalite resp. sile tímu ako celku, nie na niekoľkých jednotlivcoch.

V tíme Avs je dlhodobý problém obklopiť resp. doplniť svoje hviezdy dostatočne kvalitnými hráčmi tzv. druhého sledu. Kvôli podpriemerným výsledkom v nováčikovských draftoch a následnej výchove draftovaných hráčov si Avs nedokázali sami vychovať prakticky žiadnych hráčov, ktorých by mohli do prvého tímu povolať z AHL. K lepšiemu sa to začalo obracať až nedávno a na prvé ovocie tohto zlepšenia si ešte nejaký čas budeme musieť počkať. Avs tento deficit museli chtiac-nechtiach kompenzovať výmenami (Max Talbot, Danny Briere, Brad Stuart, Reto Berra, Jordan Caron, Mikhail Grigorenko, Nikita Zadorov, Brandon Gormley, Mikkel Boedker, Shawn Matthias, Erik Gelinas, …), podpismi UFA hráčov (Andre Benoit, Nate Guenin, Nick Holden, Jarome Iginla, Zach Redmond, Dennis Everberg, Borna Rendulic, Andreas Martinsen, Carl Soderberg, Blake Comeau, Francois Beauchemin, Jack Skille, Fedor Tyutin, Patrick Wiercioch, Joe Colborne, Rene Bourque, …) prípadne stiahnutím hráčov z tzv. waiver listu (M.A. Cliché, Chris Wagner, Andrew Bodnarchuk, …). Určite ste si aj sami všimli čo majú títo hráči spoločné. Nie sú to ktovieako kvalitní NHL hráči. Väčšina z nich ani nikdy nebola a tých pár zvučných mien je vo väčšine prípadov už na sklonku kariéry a na ich výkonoch je to badať.

Vymenoval som tu takmer 30 hráčov ktorí do tímu Avs prišli a odohrali nejakú porciu zápasov za posledné cca 3-3,5 roka. Koľkí z nich naplnili očakávania? S výkonmi koľkých z nich vládla/vládne spokojnosť? Potreboval by som pri ich počítaní prsty viac ako jednej ruky? Avs tvrdohlavo ako barani stále znovu a znovu privádzajú do tímu hráčov, ktorých nikde inde nechcú (a ktorí si po odchode z Colorada väčšinou už ďalšiu prácu v NHL nenájdu), prípadne vyhasnuté bývalé hviezdy za zenitom výkonnosti a naivne dúfajú, že tentoraz to už určite vyjde, títo borci v Colorade chytia druhý dych, prípadne naplno ukážu svoj ohromný potenciál, ktorí tí amatéri vo vedení ostatných tímov NHL prehliadli… a medzitým im najlepšie roky tých zopár klenotov, ktoré v zostave majú utekajú pomedzi prsty.

S takýmto prístupom by sme mohli vymeniť Duchenea za Crosbyho, MacKinnona za McDavida, Barrieho za Doughtyho a Varlamova za Pricea a trúfnem si tvrdiť, že do play-off by sme aj tak nepostúpili. Neschopnosť kvalitne doplniť jadro tímu je u Avs až tragikomická a ak sa to do budúcna výrazne nezlepší, postup do play-off zostane naďalej nedosiahnuteľnou utópiou.

V každom prípade možnosť, že jeden či viacerí z vyššie menovanej šestice kľúčových hráčov Avs budú v najbližších mesiacoch vymenení, je celkom pravdepodobná.  Rešpektovaný žurnalista Elliotte Friedman nedávno reportoval, že Avs síce nemajú v pláne vymieňať MacKinnona a Rantanena, ale Landeskog či Duchene by za správnu protihodnotu mohli byť k dispozícii. Tou protihodnotou by mal byť v prvom rade mladý obranca s potenciálom vyrásť na #1 obrancu svojho tímu. Avs údajne nemajú v pláne žiadne unáhlené výmeny v panike z ďalšej neúspešnej sezóny (aspoňže tak) - každá “veľká” výmena by pre nich musela mať zmysel z dlhodobého hľadiska a protihodnota by musela byť tak dobrá že sa nedá odmietnuť.

To by mohol byť dobrý prvý krok – nerobiť unáhlené rozhodnutia v panike. Faktom je že Avs nemajú žiaden dôvod vymieňať svojich hviezdnych hráčov počas tejto sezóny. Všetci sú podpísaní minimálne do leta 2019, takže Avs si kľudne môžu počkať na ponuku ktorá sa nebude dať odmietnuť aj niekoľko mesiacov – táto sezóna je už tak či tak stratená a žiadna výmena ju už nezachráni. Ďalším krokom by mal byť výpredaj čo najviac hráčov, druhého sledu pred uzávierkou prestupov a ich nahradenie mladými talentovanými hráčmi ktorých konečne po dlhej dobe na farme v AHL zopár máme. Compher, Greer, či Bigras, od budúcej sezóny snáď aj Tyson Jost prípadne hráč z prvého kola tohtoročného draftu… NHL je čím ďalej viac ligou mladých, len u Avs sa ešte stále uprednostňujú skúsení tridsiatnici. Kedy si už v Denveri uvedomia že tadiaľ cesta nevedie? Nemohol namiesto všetkých tých Bodnarchukov, Gueninov atď. dostať šancu napr. Siemens? Čo sme tým mohli stratiť? 

No a to je zrejme tým najdôležitejším krokom, ktorý Avs musia pri svojej snahe o odrazenie sa od dna urobiť. Zmeniť filozofiu celej organizácie, prispôsobiť sa moderným trendom, ak treba tak vymeniť ľudí, ktorí sú primárne zodpovední za výber vhodných posíl (oddelenie profesionálneho skautingu, prípadne aj GM Sakica či celý manažment). Pokiaľ možno okamžite – už včera bolo neskoro. Ak sa to nepodarí, tak sa možno o pár sezón tá Hamletovská otázka vôbec nebude musieť parafrázovať a tímu Avs naozaj pôjde o bytie a nebytie. A môže to skončiť rovnako tragicky ako slávny príbeh dánskeho princa.  


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
05/01/2017 - 15:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."