Viac článkov v slovenčine a češtine

Foote ukončí kariéru, ešte asi nastúpi

Foote ukončí kariéru, ešte asi nastúpiŠtyridsať ročný obranca, súčasný kapitán a legenda Colorada oznámi svoje rozhodnutie dnes o 19:00 nášho času na tlačovej konferencii.

Ak bude dostupná formou videa, priamy prenos si v tomto čase budete môcť pozrieť na oficiálnej stránke klubu.

Akékoľvek „žijúce“ spojenie s Quebecom Nordiques sa odchodom Footea stáva minulosťou. Síce ešte hrá nie viac ako päť hokejistov, ktorí obliekali dres nášho predchodcu, ich návrat do Colorada je nereálny. Foote je zatiaľ takisto jediným našim aktívnym hráčom, ktorý stál pri oboch triumfoch v Stanley Cupe.

„Vždy si budem pamätať, ako tvrdo hral,“ zaspomínal si tréner Marc Crawford, víťaz pohára z roka 1996. „Bolo mi cťou trénovať ho. Spravil veľké veci nielen pre mňa, ale aj pre Quebec, Colorado a ligu. Dokonca, keď sme proti nemu hrali tento rok, bol jedným z najtvrdších hráčov na ľade. Pole pred bránou považoval za svoje miesto. Bola to ´no-parking´ zóna.“

Foote tak vo svojej kariére nakoniec odohral 19 sezón. Za Quebec/Colorado odohral 966 zápasov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých obrancov v histórii klubov. Jeho 203 asistencií je taktiež rekord. Okrem dvoch pohárov sa v roku 2002 tešil zo zlatej medaily zo zimných olympijských hier. Nikdy nebol zberačom bodov, no za to vynikal tvrdosťou a bojovnosťou. Bol jedným z posledných hráčov prejavujúci sa štýlom „starej NHL“.

„Myslím si, že skončí ako jeden z najlepších obrancov vo svojej kategórii,“ povedal jeho súčasný tréner Joe Sacco. „Bol jediným kapitánom v NHL, ktorého som trénoval. Bol vynikajúcim lídrom a príkladom pre mladých hráčov.“

Footeova kariéra sa bohužiaľ nekončí, ako by si želal. Colorado s takmer istotou skončí na predposlednom mieste v celej lige, čo je najhorší výsledok v histórii. Prívlastok najdesivejšie môžu mať aj posledné mesiace plné hanebných prehier. Foote sa stal tak ďalšou hviezdou, ktorá v našom drese neskončila dobre. Patrick Roy utrpel šokujúcu prehru v predĺžení v siedmom zápase play-off proti Minnesote, Joe Sakic sa zranil pri odpratávaní snehu a do akcie sa už nevrátil, Peter Forsberg sa nakoniec po dvoch rokoch vrátil do Denveru, avšak skončil po dvoch zápasoch odohraných na ihriskách súperov.

„Pamätám si, keď sme spolu hrali. Bol vynikajúcim hráčom, ale dovtedy som nepocítil jeho silu, až keď som hral proti nemu,“ povedal Adam Deadmarsh, ktorý hral s Footeom v rokoch 1995-2001. „Pre hráčov robil zápas dlhším. Hralo sa proti nemu veľmi ťažko. Mal by byť hrdý na svoju kariéru.“

Na Footea bude v najlepšom spomínať aj mladík Matt Duchene. Práve on, naša najväčšia nádej, strávil posledné dva roky v spoločnej domácnosti s odchádzajúcim kapitánom. Duchene i celý tím o Footeovom ukončení kariéry vedeli už dávnejšie. Podľa jeho vyjadrení patrí k trom či štyrom ľuďom, ktorý sa podieľali na chode jeho kariéry.

Foote zostane žiť naďalej v Denveri, kde bude od budúcej sezóny trénovať žiacky tím, t.j. spraví podobný krok ako Joe Sakic. Možno sa aj Adam vráti o niekoľko rokov späť do organizácie. Kto by vedel rozdávať lepšie defenzívne rady než on? Jeho odchodom sa uvoľní miesto kapitána, ktoré doposiaľ zastávali iba dvaja hráči. Horúcimi kandidátmi sú Paul Stastny a Milan Hejduk. Špekuluje sa nad John-Michaelom Lilesom. Konkrétne meno bude oznámené asi až na konci leta.

Foote nenastúpil na zápas od polky marca, kedy utrpel zranenie nohy. V súčasnosti robí preto všetko, aby nastúpil na svoj úplne posledný zápas a zároveň na posledný zápas tímu Avalanche v tejto sezóne v nedeľu proti Edmontonu. V zápase proti Dallasu sa určite nepredstaví. Keďže proti Edmontonu už nepôjde obom tímom absolútne o nič, mal by predsa len hrať, aj keď na pár minút. Za roky a obetavosť si to určite zaslúži. Adam, ďakujeme za všetko!

Krátky prierez kariérou:
1989. Draftovaný Quebecom z 22. miesta. 1991. Debut v NHL proti Detroitu. 1995/96. Presťahoval sa s tímom do Colorada, kde hral najmä s Gusarovom. Vyhral pohár a s 11 plusovými bodmi bol druhým najlepším hráčom v play-off. 1996/97. Najlepší obranca tímu so 16 plusovými bodmi. Stál pri začiatku rivality s Detroitom. 1999. Odohral 500. zápas v NHL. 2000/01. Vyhral druhý pohár. V šiestom zápase vstrelil víťazný gól. 2003/04. Kariérne maximum – 22 asistencií. 2005. Pre platový strop sa sťahoval do Columbusu. 2008. Vrátil sa do Colorada, kde bol oporou v prvom kole play-off. 2009. Stal sa druhým kapitánom v histórii Colorada.

Zdroj: Denver Post


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
11/06/2011 - 21:06

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."