Čo nového u Avs? (25.)

Neviem ako vy, ale ja už mám toho negativizmu, ktorým je táto sezóna Colorada Avalanche presýtená, dosť. Rozhodol som sa teda, že tento týždeň sa do tejto rubriky pokúsim nájsť nejaké pozitívne témy. No a potom sa na blbom tréningu pri blbom poslednom cvičení do konca blbej sezóny zraní jeden z mála pozitívnych zjavov Avs Nikita Zadorov…
Zadorova z hry vyradila zlomenina členku. Zranenia členku môžu byť poriadne zradné – stačí sa spýtať Petra Forsberga. Našťastie v prípade Zadorova by malo ísť o jednoduchú čistú zlomeninu bez potreby operačného zákroku. Po niekoľkotýždňovej rehabilitácii by teda mal byť 100% v poriadku bez dlhodobých následkov. Do konca sezóny však už zostáva iba cca šesť týždňov (chvalabohu), takže Zadorova v akcii opäť uvidíme až v septembri. Teda za predpokladu, že sa s vedením Avs dovtedy dohodne na novej zmluve – súčasný nováčikovský kontrakt mu totiž po tejto sezóne končí. Predĺženie spolupráce by snáď malo byť len formalitou, zaujímavé však bude sledovať ako bude Zadorovova nová zmluva vyzerať. “Štandardným postupom” pri takýchto mladých hráčoch je tzv. “bridge” kontrakt, čiže krátkodobá zmluva väčšinou na dva roky s platom okolo 2 mil $. Počas trvania takejto zmluvy sa mladý hráč snaží dokázať, že po jej skončení si zaslúži podstatne lukratívnejšiu dlhodobú zmluvu.
Pri hráčoch, ktorým ich tímy veria a majú s nimi dlhodobé plány však nie sú výnimočné ani dlhodobé zmluvy hneď po vypršaní nováčikovského konkraktu. Tieto zmluvy sú poväčšinou na 6-7 rokov s cap hitom pohybujúcim sa okolo 4 mil $. Tieto zmluvy nie sú ani tak “odmenou” za doterajšie výkony, ako skôr “výhodnou predobjednávkou” očakávaných kvalitných výkonov v budúcnosti. Zmluvy tohto typu podpísali so svojimi tímami z obrancov napr. Roman Josi, John Klingberg, Adam Larsson alebo Oskar Klefbom. Vo väčšine prípadov sa táto predčasná dôvera a investícia do mladých, talentovaných, ale zatiaľ nie úplne osvedčených hráčov vyplatila. Vyberú sa touto cestou v lete aj Avs pri rokovaní so Zadorovom? Priestoru pod platovým stropom na to budú mať viac ako dosť, len či aj odvahy...?
Avs zostalo po zranení Zadorova na súpiske iba šesť zdravých obrancov. Napriek tomu sa nateraz rozhodli nepovolávať z AHL nikoho. Dôvodom je, že po takmer troch mesiacoch bude čoskoro na návrat do zostavy pripravený Erik Johnson (vidíte – pozitívna téma!). Johnson už s tímom trénuje a očakáva sa, že v ostrom zápase by sa mohol objaviť už koncom tohto týždňa.
Obrancovia z AHL si teda na povolanie do prvého tímu budú musieť počkať – pravdepodobne ešte cca jeden týždeň. Toľko zostáva do uzávierky prestupov, pri ktorej sa očakáva, že Avs ako beznádejne posledný tím súťaže by mohli vymeniť viacerých hráčov prvého tímu za výbery v drafte či mladých prospektov, čo by zákonite znamenalo uvoľnenie miest v zostave pre hráčov z AHL. Len či o tie naše “hviezdy” bude mať niekto záujem…
Ohľadne možných výmen Matta Duchenea resp. Gabriela Landeskoga nie je veľa nových informácií. Do okruhu potenciálnych záujemcov pribudli Nashville, Anaheim a Philadelphia, ale zatiaľ iba v rovine novinárskych špekulácií. Z očakávanej výmeny Landeskoga do Bostonu nakoniec (zatiaľ) nič nebolo. Bruins neboli ochotní splniť Sakicove požiadavky. Ten zase celkom pochopiteľne z nich nebol ochotný zľaviť. Avs naozaj nie sú v pozícii, keď by mali pri rokovaní o výmenách Duchenea a Landeskoga hľadať nejaké kompromisy. Jedinou rozumnou taktikou je “ber alebo nechaj tak”. Buď nám za nich niekto dá 100% to čo chceme, alebo si ich skrátka necháme. Jednoduché ako facka.
Na záver sa ešte vrátim k pôvodnej myšlienke pozitívneho ladenia tohto článku a vypichnem aktuálne kvalitné výkony dvoch mladých hráčov Avs. Mikko Rantanen sa pomaly ale isto stáva najnebezpečnejším útočníkom Colorada. V posledných 10 zápasoch vstrelil až šesť gólov (vrátane hetriku proti Montrealu alebo víťazného gólu v predĺžení proti Caroline) a pridal aj tri asistencie. S deviatimi bodmi je najproduktívnejším hráčom Avs v tomto období. Pre porovnanie, Matt Duchene má z rovnakých zápasov bodov sedem (1g+6a) a Nathan MacKinnon iba šesť (1g+5a). Nikto ďalší z hráčov Avs nestrelil v posledných 10 zápasoch viac ako dva góly.
Rantanen sa pomaly ale isto prepracoval na priebežné tretie miesto tímovej productivity, v 53 zápasoch nazbieral 29 bodov za 14 gólov a 15 asistencií. Lepší sú iba MacKinnon (39b) a Duchene (36b). v počte strelených gólov je druhý za Ducheneom. Ďalší dôkaz toho, že v dnešnej NHL sa netreba báť dávať priestor mladým talentom. Avs mali v pondelok šťastie v nešťastí, že sa pri vzájomnej zrážke, ktorá sa stala osudnou Zadorovovi, nezranil aj Rantanen.
Druhým hráčom, ktorého zlepšené výkony by som dnes chcel spomenúť je brankár Calvin Pickard. Na sezónu ako celok v dobrom spomínať určite nebude, rovnako ako zvyšok tímu vo väčšine zápasov výkonmi neoslnil či dokonca vyslovene sklamal. Po zranení Semyona Varlamova sa stal tímovou jednotkou Avs, málokedy však bol svojmu tímu oporou a góly z kategórie lacnejších stále dostáva častejšie, ako by určite aj jemu samému bolo milé. Momentálne však ťahá sériu už štyroch kvalitných výkonov po sebe, v ktorých dosiahol priemernú úspešnosť zásahov 93,85% keď zastavil 122 zo 130 striel súperov. Celková úspešnosť zásahov, ktorú mal dlhodobo na podpriemernej úrovni okolo 90% mu zrazu stúpla na predsa len akceptovateľnejších 90,9%. Snáď bude táto veľmi náročná (najmä z hľadiska psychiky) sezóna preňho výbornou skúsenosťou, ktorú v budúcnosti v prospech Avs niekoľkonásobne zúročí.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
22/02/2017 - 15:30