Liché roky nosí štěstí v draftu

Přestože Colorado Avalanche v letošním ročníku spadlo až na čtvrtou pozici draftu, nakonec by se jejich volba mohla proměnit ve zlato. Čas jasně ukázal, že Avalanche skládají svůj současný tým z mladých hráčů volených v lichém kalendářním roce. Ty nejlepší výběry Lavin nejen že se prosadily v NHL, ale momentálně dokonce patří k nejhlavnějším personám týmu. Díky nim ještě Avs střílí alespoň nějaké branky.
Tento trend zároveň jasně ukazuje neschopnost coloradské přestupové politiky, která během posledních 8 let do Denveru prakticky nepřinesla žádného klíčového hráče. Proto se nabízí i otázka, zdali má vůbec význam letošní volbu vyměnit? Za toto řešení lobuje mnoho fanoušků, ale pokud se podívají na výběry v posledních letech, musí souhlasit, že se staly rozhodujícími pilíři sestavy.
Matt Duchene pózuje při draftu 2009
V roce 2009 Avalanche vybrali Matta Ducheneho jako třetí volbu celkově, a jakkoli se tento Kanaďan v druhé polovině uplynulé sezóny neprosazoval, dlouhodobě je v produktivitě mužem číslo jedna. Právě on načal hvězdnou sérii hokejistů, kteří se velmi výrazně prosadili v dresu Avalanche. Společně s ním v témže draftu putovali navíc do Denveru i Ryan O'Reilly (v současnosti již hráč Buffala) a rychlonohý obránce Tyson Barrie, který při letošním zranění Erika Johnsona zastával vůdčí roli v obraně.
Během léta 2011 dostal z druhého místa příležitost blonďatý Švéd Gabriel Landeskog, kterému Laviny věřily natolik, že mu rovnou přišily na dres kapitánské "céčko". Landy pro svůj tým doslova dýchá a nabídnuté příležitosti si začal velmi brzy vážit. Za skvělého lídra se ho sice označit nedá, přesto dělal, co se dalo. Patřil tak k jedněm z mála, kteří v nepovedeném ročníku nevěšeli hlavu a bojovali do posledního zápasu. Když se hovořilo o jeho možné výměně během uzávěrky přestupů, odchod z Denveru si vyloženě nepřál.
Patrně vůbec jediný dres Avalanche, na kterém neměl Landeskog kapitánské céčko
Rok 2013 zase patřil jedničce draftu Nathanu MacKinnonovi. Ten se sklouzl na vlně týmového výpadku a v NHL prožil svou zatím vůbec nejhorší a nejméně výraznou sezónu. Přesto se s tímto mužem dá počítat v první formaci. Jeden z redaktorů Eurolanche před nedávnem sice sdělil odvážný názor, že pro jeho nedobré vlastnosti by měl z Colorada odejít, jenže mezi slepými je jednooký král. Ať chceme nebo ne, MacKinnon je v současné situaci potřeba.
V roce 2015 zástupci Avalanche na draftu vyslovili jako první jméno Mikka Rantanena, který byl volen desátý celkově. Následující rok to vypadalo, že poruší coloradskou tradici a v NHL se neprosadí, jenže to se teprve zastřeloval na farmě. V minulé sezóně již naplno zapadl na soupisku Jareda Bednara a jeho výkony byly jedním z mála pozitiv Avalanche. Podle mnohých dokonce zastínil již zmiňovanou trojici útočníků MacKinnon – Landeskog – Duchene.
Mikko Rantanen prožil první sezónu po draftu převážně na farmě v AHL
Ať už to je pravda či nikoli, jedna věc je více než zřejmá. Všichni čtyři tito hráči volení v lichých letech momentálně tvoří jádro týmu a za nimi je hluboká propast, ze které se pomalu drásají další útočníci. Tato tradice kvalitních picků přitom mohla započít už v roce 2007, kdy se jako 14. na řadu dostal Kevin Shattenkirk. Jeho výměna do St. Louis za jedničku předchozího draftu Erika Johnsona se s odstupem času ukázala jako velmi chybná.
Naopak v sudých letech Avs štěstí nemají. Nejlepším hráčem z daného období se stal brankář Calvin Pickard, čtyřicátý devátý hráč roku 2010. Navázat by na něj chtěl i Tyson Jost, kterého Colorado vybralo v minulé sezóně. Naopak volby draftů 2012 a 2014 byly nesmírně špatné.
Přestože letošní výběr nováčků je hodnocen nepříliš lichotivě a kvalitních hráčů rozhodně nebude přehršel, ponechání volby nemusí být od Avalanche vyložená chyba. Sílu tohoto rozhodnutí však ukáže teprve čas.
Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
01/05/2017 - 17:00