Pozor, budeme (možno) voľní!

V nedávnom článku sme si predstavili najzaujímavejších hráčov Colorada Avalanche, ktorým čoskoro končí zmluva a taktiež sme sa venovali tomu či má ich budúcnosť byť spojená s týmto tímom. Podobné starosti však bude toto leto riešiť aj ďalších dvadsaťdeväť generálnych manažérov, pričom Joe Sakic by im od niektorých z nich mohol pomôcť. Na trhu sa totiž opäť môže objaviť viacero zaujímavých mien, ktorých potenciál u ich aktuálnych zamestnávateľov akoby vädol, prípadne svojimi výkonmi výrazne zvýšili cenu, čo môže vyvolávať u „kompetentných“ určité obavy. Pozrime sa teda na niekoľko zaujímavých mien z jednej, či druhej kategórie.
Conor Sheary, Pittsburgh Penguins
Keby má tento hráč kontrakt len do konca predošlej sezóny a človek vysloví jeho meno tak sa asi každý zasmeje. Aktuálna situácia je ale trochu iná. Sheary má za sebou prakticky prvú úplnú sezónu v najprestížnejšej hokejovej súťaži na svete a počas nej ukázal, že rozhodne má čo ponúknuť. Veď 53 bodov v 61 zápasoch nie je zavrhnutia hodné, zvlášť nie za takmer „minimálnu taxu“. Tá sa ale vzhľadom na danú výkonnosť s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou niekoľko násobne zvýši, čo by pri Penguins a ich predpokladanom voľnom priestore pod platovým stropom tak vadiť nemuselo, avšak v hre sú v ich prípade aj ďalšie zaujímavé mená. Výhodou pre Pens ešte je, že Shearyho pozícia na trhu bude len ako obmedzený voľný hráč.
Martin Hanzal, Minnesota Wild
Zrejme ako prvé sa človeku fandiacemu Coloradu hnusí to odkiaľ by sme mali skúsiť uloviť možnú zaujímavú posilu. Pre Avs totiž nie je aktuálne väčšieho rivala ako práve Minnesota. Odhliadnuc od toho by sme však v Hanzalovi našli niečo pre tento tím tak vzácne. To niečo sa v angličtine označuje ako „two-way forward“ čo by prakticky mal byť takmer každý center. Táto pozícia sa síce v Colorade nejaví ako nedostatková, ale vo svetle možných odchodov sa nejaké to miesto v jednej z top formácii uvoľní a český útočník má s touto rolou dlhoročné hoci nie veľmi príjemné skúsenosti, nakoľko do nie tak dávnej zmeny dresu hrával výhradne za Arizonu/Phoenix Coyotes. Sám by tak asi najradšej ostal v tíme, ktorý má na to bojovať o play off, akým práve Wild sú, ale aj ich manažéra čaká neľahké leto. V hre totiž bude zrejme udržanie Mikaela Granlunda, Erika Haulu, či Nina Niederreitera.
David Deshairnais, Edmonton Oilers
Pár rokov dozadu by sa rovnal prechod z Edmontonu Oilers do Colorada Avalanche skoku z blata do kaluže. Po tomto už však nájsť vhodný prímer by bolo skôr utópiou. V tíme z kanadskej provincie Alberta totiž nastalo to, čo by potrebovalo aj Colorado a síce pomyselný obrat o 180 stupňov. Áno je za tým predovšetkým hviezda menom Connor McDavid, ale aj niekoľko podarených obchodných ťahov. Medzi ne teoreticky mohol patriť aj skúsený Deshairnais, ale postupne sa z neho stal skôr druhoradý hráč, ktorý plní čiernu robotu, taký sa však dá zohnať aj za lepšie peniaze ako bral. A hoci jeho hodnota zrejme pôjde dolu, tak jeho potenciál je stále do určitej miery živý a jeho vek stále nenaznačuje že by sa jeho hlavná prednosť, ktorou je rýchlosť mala len tak vytrácať. Okrem toho vyniká aj hokejovým umom a vôbec mu nerobí problém ani hra smerom dozadu.
Cory Conacher, Tampa Bay Lightning
Meno pri ktorom sa asi nejeden z vás chytí za hlavu a bude si klásť mnoho otázok, pričom jedna zrejme bude prevládať. Tou najviac kladenou pritom pravdepodobne bude, prečo? Tak primitívna a pritom tak zaujímavá a hodná rozobratia. V aktuálnej situácii je totiž Conacher typ hráča s ktorým nie je čo stratiť, nakoľko jeho hodnota je veľmi nízka, zatiaľ čo potenciál tam pri pohľade na jeho čísla z American Hockey League je. Ten tam síce bol aj predtým a pri porovnávaní si jeho štatistík z NHL a nižšej súťaže si človek povie, že je len ďalším z radu druhotriednych. Osobne však zastávam názor, že opak je pravdou a Conacherovi by pomohlo pri možno poslednom pokuse o úspešné a trvalé prerazenie do NHL trochu viac voľnosti, ktorá síce môže byť vzhľadom na jeho vysoké čísla pri trestných minútach rizikom. Zas je ale vo veku, kedy ešte môže dôjsť k miernej náprave, zvlášť ak by táto obeť mala priniesť vytúženie ovocie. Takže otázku prečo, tak možno rozšíriť na prečo nie?
Nino Niederreiter, Minnesota Wild
Opäť tá Minnesota? To si snáď robí niekto srandu? Toto asi behá mnohým z tých čo to čítajú po rozume. Nuž možno áno a možno nie, teda vlastne skôr nie. Zisk tohto švajčiarskeho útočníka totiž nemusí byť klasifikované ako vtip. Len pre porovnanie si vezmime Gabriela Landeskoga, ktorý je podobne ako Niederreiter klasifikovaný ako power forward. Plus si ešte porovnajme ich aktuálne kontrakty, hoci v prípade toho prioritne riešeného asi pôjde nahor. Nahor však postupne ide aj rokmi jeho kvalita a to by malo byť pri útočníkovi to najdôležitejšie, zatiaľ čo v prípade Landeskoga je to skôr horšie a horšie, hoci viacerí dúfajú že táto sezóna bola pre neho rovnako ako pre väčšinu tímu tým dnom od ktorého sa odrazí. Zvlášť keď v prípade Niederreitera okrem nenávisti fanúšikov Colorada brzdí jeho prípadný príchod aj jeho štatút obmedzeného voľného hráča, hoci v tomto prípade má Minnesota o trochu napätejší rozpočet ako vyššie spomínaný Pittsburgh.
Je síce pravdou, že pri prvom pohľade na predpokladaný zoznam voľných hráčov sa nájdu aj omnoho zaujímavejšie mená, ale v ich prípade si treba položiť otázku, ktorý manažér by si nechal ujsť Davida Pastrňáka, Alexandra Wennberga, Teuva Teräväinena, či Leona Draisaitla? Asi zrejme nikto aspoň v zrovnaní s vyššie spomenutými hráčmi. A áno daný zoznam by sa pokojne dal spraviť aj dlhší, pričom by sa v ňom dalo zamerať aj len na hráčov, ktorí budú neobmedzenými voľnými hráčmi, ale do otvorenia trhu ešte ostáva času dosť, čím teda ostáva otvorený aj daný priestor.
Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
10/06/2017 - 17:00