Viac článkov v slovenčine a češtine

Experiment Grigorenko končí neúspechom

Experiment Grigorenko končí neúspechomÚtočník Mikhail Grigorenko mal v Colorade reštartovať svoju kariéru. Žiaľ, nevyšlo.

Jednotlivé tímy NHL v noci zverejnili zoznam obmedzených voľných hráčov (RFA), ktorým boli zo strany ich zamestnávateľov ponúknuté kvalifikačné ponuky, ktoré ich ochránia pred tým, aby sa v sobotu po otvorení trhu s voľnými hráčmi stali nechránenými voľnými hráčmi (UFA). Popri obrancoch Patrickovi Wierciochovi Ericovi Gelinasovi nebol vedením Avalanche kvalifikovaný ani útočník Mikhail Grigorenko. Kým s Wierciochom a Gelinasom sa príliš do budúcnosti nepočítalo, Grigorenko bol stále mnohými považovaní za hráča, ktorý by mal zostať súčasťou hráčskeho kádra minimálne ešte jednu sezónu. Hlavným argumentom bol popri Grigorenkovom veku fakt, že ruský útočník bol spolu s Nikitom Zadorovom J.T. Compherom súčasťou výmeny za Ryana O’Reillyho. Žiaľ, aj kvôli Grigorenkovmu koncu v Denveri to začína vyzerať tak, že Avs majú na konte ďalšiu katastrofálnu výmenu. O to sa však popri vedení nemalým podielom pričinil aj samotný 23-ročný Rus.

Experiment Grigorenko sa pre Avalanche končí neúspechom

Vďaka, Buffalo

Z Grigorenkovho neúspechu v Denveri možno z veľkej časti viniť aj časti Buffalo, ktoré ho draftovalo v roku 2012 z celkovo 12. miesta po tom, ako odohral famóznu premiérovú sezónu za Quebec Remparts v QMJHL. Práve Quebec si ho iba rok predtým vybral z druhého miesta v CHL Import Drafte a o Grigorenkov výber sa nepostaral nik iný, ako vtedajší tréner a generálny manažér Remparts Patrick Roy, no k tomu sa dostaneme neskôr. Grigorenko bol ihneď od príchodu do Quebecu vskutku fenomenálny, v 59 zápasoch strelil 40 gólov a pridal 45 asistencií (v počte gólov a celkových bodov skončil medzi nováčikmi QMJHL suverénne prvý, pozn. red.). Viacerí skauti ho začali prirovnávať k Nikitovi Kucherovovi, s ktorým Grigorenko hrával spolu v MHL a ktorého v roku 2011 draftovala z 58. miesta v druhom kole Tampa Bay. Rodák z Chabarovska mal dokonca v porovnaní so svojim bývalým spoluhráčom o 8 centimetrov viac a svoje fyzické danosti sa nebál využívať v súbojoch o puk. Grigorenko bol po skončení sezóny vyhlásený za najlepšieho nováčika CHL, najlepšieho nováčika QMJHL, najprofesionálnejšieho hráča QMJHL, najlepšieho ofenzívneho nováčika QMJHL, a popri nominácii do nováčikovského a All-Star výberu QMJHL si zahral aj v zápase najlepších prospektov CHL. Zároveň sa predstavil na juniorských majstrovstvách sveta, kde so svojimi krajanmi získal striebro.

Grigorenko bol počas svojej premiérovej sezóny v QMHJL famózny

Grigorenkov debut v NHL oddialila počas sezóny 2012/13 výluka. Vedenie Sabres sa rozhodlo, že ho do oddiaľovaného začiatku sezóny nechajú hrať v QMJHL, kde stihol Grigorenko do januára odohrať 32 zápasov, počas ktorých nazbieral 50 bodov (29 gólov, 21 asistencií). Následne sa mu po krátkom prípravnom kempe podarilo vybojovať si miesto v zostave Sabres a vedenie Buffalo si ho v tíme nechalo aj po uplynutí 5-zápasovej lehoty, po ktorej už začal plynúť jeho nováčikovský kontrakt. Po ďalších 17 zápasoch ho však vedenie Sabres úplne nezmyselne poslalo naspäť do juniorky, čo zaskočilo nie len fanúšikov Buffala, ale aj celú hokejovú verejnosť a predovšetkým samotného Grigorenka. Čudným rozhodnutím sa však nenechal príliš ovplyvniť a v drese Remparts patril opäť k ofenzívnym ťahúňom tímu a vo vyraďovacej časti dokonca viedol celkové bodovanie tímu. Po vypadnutí Quebecu z play-off ho Sabres opäť povolali do prvého tímu, kde stihol do konca sezóny odohrať ešte tri zápasy. Všetko nasvedčovalo tomu, že Grigorenko sa stane od nasledujúcej sezóny stabilným členom kádra Buffala.

Nezmyselné rozhodnutia Buffala do veľkej miery poznačili Grigorenkov hráčsky vývoj

Ďalšie nezmyselné a nelogické rozhodnutie vtedajšieho vedenia Sabres však na seba nenechalo dlho čakať. Po tom, ako Grigorenko začal sezónu 2013/14 v NHL, ho vedenie v januári opäť poslalo naspäť do juniorky. Rozhodnutie malo ruského mladíka rozčúliť natoľko, že sa spočiatku odmietal hlásiť v Quebecu. Po skončení sezóny v QMJHL ho Sabres preradili do AHL, kde stihol odohrať 9 zápasov a nazbierať 4 asistencie. Vzájomné vzťahy medzi Grigorenkom a vedením a trénermi Buffala sa ochladzovali čoraz viac a sezónu 2014/15 strávil pendlovaním medzi NHL a AHL. Väčšinu sezóny však strávil v AHL, kde sa mu darilo konzistentne bodovať, no ani to nepresvedčilo trénerov Sabres, aby mu dali väčší priestor v prvom tíme. Bolo jasné, že Grigorenko chce z Buffala preč a vedenie tímu mu nakoniec 26. júna 2015 vyhovelo. Výmena za Ryana O’Reillyho možno zo strany Sabres považovať za priam geniálnu – Buffalo získalo kvalitného univerzálneho útočníka (O’Reillyho), hráča do nižších formácii (Jamieho McGinna) a zároveň sa zbavilo nedisciplinovaného obrancu (Zadorova) a hráča, ktorého sami zruinovali (Grigorenka). Mnoho fanúšikov Avalanche však aj napriek všetkým výkričníkom dúfalo, že popri Zadorovovi a v tom čase neznámom Compherovi v Grigorenkovi získali dynamického útočníka s nevyužitým potenciálom.

Aj napriek solídnym výkonom v AHL nedostal väčšiu príležitosť v prvom tíme Buffala a bolo jasné, že jeho výmena je len otázkou času

Faktor Roy

Na optimizme pridával fanúšikom Colorada aj fakt, že Grigorenka v Denveri trénoval jeho mentor z Quebecu Patrick Roy, ktorý sa sezónu pred jeho príchodom stal trénerom Avs a ktorý mal údajne veľký podiel na tom, že bol súčasťou výmeny za O‘Reillyho. Roy bol už počas pôsobenia v Quebecu z Grigorenka natoľko unesený, že počas CHL Import Draftu vymenil viacero draftových výberov len preto, aby mohol ruského mladíka draftovať z druhého miesta. Hokejová verejnosť bola názoru, že ak niekto dokáže z Grigorenka vytiahnuť maximum, tak to bude jeho bývalý juniorský tréner. Grigorenko bol ihneď stavaný do prvých formácií, no napriek zábleskom jeho ofenzívnej kreativity ho na ľade častokrát nebolo vidno. Grigorenkovi sa vyčítala slabá hra v defenzíve a zbytočné chyby, no aj napriek tomu odohral celú sezónu v Colorade, kde nazbieral 27 bodov. V druhej sezóne v Denveri sa však od Grigorenka očakávalo podstatne viac. Celú situáciu však ovplyvnil náhly odchod Patricka Roya z lavičky Avalanche.

Ani Patrick Roy nedokázal naplno využiť Grigorenkov potenciál

Royov nástupca Jared Bednar síce ihneď od svojho nástupu na post hlavného trénera zdôrazňoval, že tím bude stavať na mladých hráčov, medzi ktorých rátal samozrejme aj Grigorenka, no s postupom času a s opakujúcimi chybami začal byť s ruským útočníkom čoraz nespokojnejší. Často ho dokonca po zápasoch kritizoval, že nie je dostatočné silný pri puku, alebo že sa necháva zbytočne vylučovať, čím oslabuje svoj tím. S Grigorenkovými výkonmi začali byť nespokojní aj fanúšikovia Avs, ktorých síce z času na čas ohúril krásnou prihrávkou, či impozantnou kľučkou, no poväčšine ani zďaleka nepripomínal hráča, ktorého si po výmene predstavovali priaznivci tímu a počas niektorých zápasov sa na ľade len akosi premával a dookola opakoval tie isté chyby. Pred expansion draftom dokonca viacero fanúšikov tvrdilo, že napríklad Sven Andrighetto, či Rocco Grimaldi si zaslúžia byť ochránení namiesto neho. Najlepší scenár pre Avalanche je v Grigorenkovom prípade to, že sa stane iba ďalšou „ruskou enigmou“, ktorú sa nepodarilo v NHL rozlúštiť a že jeho kariéra bude pokračovať rovnako, ako napríklad kariéra Nikitu Filatova, Valeriho Nichushkina, či Alexandra Khokhlacheva. Všetci traja menovaní boli totiž považovaní za nesmierne talentovaných hráčov, no nikdy neboli schopní etablovať sa v NHL – Filatov sa v NHL neuchytil ani po návrate z KHL a Nichushkin a Khokhlachev sa kvôli nedostatočnému priestoru v ich tímoch rozhodli pre pôsobenie v KHL ešte len minulú sezónu. Ak by sa však Grigorenko aj napriek všetkému ešte dokázal stať platným hráčom v najlepšej lige sveta, pre Avalanche by sa výmena O’Reillyho zmenila na nočnú moru.

Stane sa Grigorenko ďalším talentovaným Rusom, ktorému sa nikdy nepodarilo preraziť v NHL, alebo sa jeho odchod Avalanche ešte vypomstí?

Súhlasíte s rozhodnutím Avalanche neponúknuť Grigorenkovi kvalifikačnú ponuku?
Áno
Nie

Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
27/06/2017 - 17:30