Čo nového u Avs? (39.)

Máme v tíme ďalšiu draftovú jednotku, poznáme nových asistentov trénera Bednara, Zadorov a ďalší RFA hráči sú stale bez zmluvy a internetom koluje špekulácia že o farmársky tím v AHL sa v nasledujúcej sezóne zrejme budeme deliť. Ó, a aby som nezabudol - Matt Duchene sa konečne dočkal prestupu! (zatiaľ však iba do stavu manželského).
Colorado v posledných rokoch s priam až chorobnou posadnutosťou angažuje do svojho tímu hráčov ktorých už v žiadnom inom klube NHL nechcú. Či už sú to skúsení tridsiatnici na sklonku karéry alebo mladší tzv. “bust” hráči ktorí sa v NHL nedokázali presadiť napriek tomu že boli svojho času považovaní za veľké talenty. Prípadne ešte hráči ktorí jednoducho na NHL výkonnostne nemajú, čo je jasné všetkým okrem vedenia Colorada Avalanche. Do prvej skupiny by sme mohli zaradiť hráčov ako Danny Briere, Brad Stuart, Jarome Iginla, Francois Beauchemin, Fedor Tyutin, Rene Bourque, do druhej zase Jordana Carona, Codyho Goloubefa či Mikhaila Grigorenka a do tretej Nata Guenina, Andrewa Bodnarchuka, Andreho Benoita… všetci títo hráči (a ešte ďalší ktorých som nespomenul) ukončili v posledných rokoch svoje NHL karéry (či už dobrovoľne alebo nie) v drese Colorada Avalanche. Presné čísla nepoznám, ale bol by som ochotný sa staviť že v tomto smere nemáme v NHL konkurenciu. Avs skrátka milujú dávať veteránom za zenitom posledné, bustom druhé či tretie (v každom prípade tiež poslené) a nedostatočne talentovaným hráčom ich jediné šance zahrať si v najlepšej hokejovej lige sveta. Spoločným menovateľom všetkých týchto akvizícií je výsledná prakticky nulová úspešnosť.
Taká maličkosť však Avs predsa nemôže odradiť či nebodaj zastaviť a vytrvalo to skúšajú ďalej. A tak sme tentoraz ako voľného hráča podpísali Naila Yakupova, ktorého doterajšia kariéra by sa dala zhrnúť do jednej krátkej vetičky, ktorá sa v angličtine navyše aj pekne rýmuje: From hero to zero. Pred 5 rokmi sa stal jednotkou draftu NHL a pripisovali mu žiarivú budúcnosť. V Edmontone však nenaplnil očakávania a za zanedbateľnú protihodnotu (priemerný prospekt a výber v 3.kole draftu) bol vymenený do St.Louis, kde v 40 zápasoch strelil iba 3 góly a nazbieral 9 bodov. Po sezóne sa nedočkal kvalifikačnej ponuky vďaka čomu sa stal neobmedzeným voľným hráčom. Joe Sakic najskôr uvážlivo pár dní počkal, či ho naozaj nebude chcieť žiaden iný tím NHL a keď už bolo nad slnko jasnejšie že ho naozaj nikto iný nechce, podpísal s ním jednoročnú zmluvu na 875 tisíc dolárov. Zároveň ako bonus vyhlásil že má preňho pripravené miesto v prvých dvoch útočných formáciách… K dokonalosti už chýba snáď len podpis viacročnej zmluvy so Shane Doanom alebo Jaromírom Jágrom a letu v podaní Avs už nebude chýbať nič z tradičných každoročných, úspech (ne)zaručujúcich ťahov…
Bol by som veľmi veľmi rád keby som si o pár mesiacov musel za tieto riadky sypať popol na hlavu a požiadať na diaľku Yakupova so Sakicom o prepáčenie za to, že som im neveril. Znamenalo by to totiž, že Avs to konečne vyšlo a Yakupov sa stal platným členom zostavy Colorada. Za pravdepodobnejšiu však momentálne považujem možnosť, že Yakupov sa bude zostavou Avs postupne prepadávať možno až na tribúnu či do AHL a po sezóne svoju NHL anabázu ukončí a zamieri domov do KHL. Videli sme to v posledných rokoch až príliš mnoho krát.
Avs okrem Yakupova zverejnili aj ďalšie podpisy – podpisy nových asistentov trénera Jareda Bednara. K Nolanovi Prattovi, ktorý ako jediný z doterajších Bednarových asistentov pri tíme ďalej pokračuje pribudli Ray Bennett a Jussi Parkkila. Bennett je skúsený 55-ročný veterán, ktorý má s pozíciou asistenta trénera na úrovni NHL viac ako 10-ročné skúsenosti z úspešných organizácií Los Angeles Kings a St.Louis Blues. Na starosti by mal mať ofenzívnu hru a presilovky. 40-ročný Parkkila je zasa vychádzajúcou európskou hviezdou na poli trénerov brankárov. Po 12-ročnom pôsobení v popredných európskych kluboch fínskej ligy či KHL bude preňho Colorado prvou zaoceánskou výzvou.
S novými asistentami som ja osobne spokojný. Bennett dodá potrebné skúsenosti, ktoré na tejto úrovni Bednarovi a Prattovi zatiaľ chýbajú. Verme, že pomôže aj s mizernou efektivitou presilových hier. Parkkila už zase v minulosti spolupracoval so Semyonom Varlamovom a môže do tímu Avs priniesť moderné metódy z povestnej fínskej brankárskej školy. Veľkým pozitívom je už to, že sa Avs po odchode F. Allairea vôbec “unúvali” so zháňaním nového trénera brankárov na plný úväzok, v nie tak dávnej minulosti totiž túto funkciu častokrát obsadzovali len polovičato (na čiastočný úväzok) alebo vôbec.
Toľko k zmluvám ktoré Avs v posledných dňoch podpísali a teraz prejdime na zmluvy ktoré zatiaľ Avs nepodpísali – teda zmluvy s vlastnými chránenými voľnými hráčmi. Do tejto skupiny patria napr. Matt Nieto, ktorý už požiadal aj o arbitráž, ďalej Duncan Siemens, Rocco Grimaldi, Gabriel Bourque, ale najmä obranca Nikita Zadorov. Ako je možné že práve tento hráč ešte nemá podpísanú zmluvu mi jednoducho hlava neberie. Zadorov prišiel k Avs pred dvomi rokmi z Buffala pri megavýmene Ryana O´Reillyho. Práve on bol “hlavnou cenou” resp. najdôležitejšou časťou balíku ktorý Avs z Buffala dostali. Sakic neskrýval nadšenie z jeho získania a vyjadril presvedčenie že Zadorov bude dlhé roky kľúčovou postavou defenzívy Avs. Po roku strávenom prevažne v AHL sa Zadorov v práve skončenej sezóne naplno etabloval v prvom tíme Avs a jeho výkony mali až do osudného februárového zranenia stúpajúcu tendenciu. Tesne pred zranením hral Zadorov najlepší hokej svojej doterajšej kariéry. Napriek tomu je takmer v polovici júla stále bez zmluvy a čoraz hlasnejšie sa šepká o tom že sa možno rozhodne pre odchod do KHL. Prečo? Má snáď také absurdne vysoké platové požiadavky? Koľko peňazí môže žiadať 21-ročný obranca, čo za celú sezónu nazbieral len 10 asistencií a pred rokom hral ešte v AHL?
Komplikované rokovania o nových zmluvách s vlastnými mladými obmedzenými voľnými hráčmi sú ďalším pre Colorado Avalanche tak typickým neduhom. V mnohých prípadoch sa s tým úplne zbytočne čaká až do neskorého leta.. Niekedy to dopadne dobre ako v prípade Nathana MacKinnona či Tysona Barrieho, môže to však ľahko skončiť aj nenapraviteľnou katastrofou ako v prípade R. O´Reillyho. Otázka za milión znie: Prečo vedenie Avs takto riskuje? Čo tým sledujú? Čo im bráni podpisovať s týmito mladými hráčmi, ktorí by mali byť budúcnosťou klubu, zmluvy už počas sezóny alebo tesne po jej skončení? Osobne nevidím absolútne nič pozitívne čo by sa čakaním dalo získať, práve naopak – stratiť sa dá strašne veľa. Tak prečo? Prečo??? Nechápem.
Matt Duchene sa aspoň jedného prestupu predsa len dočkal, v sobotu v coloradskom Vaile prestúpil do stavu manželského – k čomu mu samozrejme gratulujem. Či to bude toto leto jeho jediný prestup, alebo sa do začiatku sezóny predsa len dočká aj zmeny dresu, to momentálne nevie nikto. Za seba Mattovi aspoň prajem aby si tou neistotou nenechal pokaziť medové týždne…
A na záver ešte jedna špekulácia z internet, ktorá by mohla vysvetľovať prečo sa Sakic neponáhľa s podpisovaním hráčov pre farmársky tím v AHL. V nasledujúcej sezóne 2017/18 by sme sa údajne o San Antonio Rampage mali “deliť” s tímom St.Louis Blues. To znamená že San Antonio by si zostavu skladalo z hráčov dvoch organizácií, ako Colorada, tak St.Louis. Tým pádom tieto tímy nepotrebujú mať podpísaných až toľko hráčov ako je bežné. Dôvodom by mal byť vstup nového tímu Vegas Golden Knights do NHL, vďaka ktorému je v NHL o jeden tím viac ako v AHL. Počty by sa mali vyrovnať od sezóny 2018/19, kedy sa plánuje rozšírenie AHL o jeden nový tím – o túto licenciu by údajne malo mať najväčší záujem práve Colorado, ktoré by chcelo mať farmársky tím čo najbližšie k Denveru. Existujú indície že Avs by pri takomto vývoji situácie chceli do AHL presunúť úradujúcich šampiónov ECHL Colorado Eagles. Všetko sú to však zatiaľ iba špekulácie.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
12/07/2017 - 17:00