Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor Eurolanche s Kovalenkom

Rozhovor Eurolanche s KovalenkomRuský mladík sa plánuje vydať v stopách svojho otca, ktorý hral za Quebec aj Colorado.

Meno Kovalenko je medzi fanúšikmi Colorada Avalanche známe. Andrej Kovalenko odohral v NHL 620 zápasov, z toho 26 za Avs, než bol vymenený do Montrealu Canadiens. Predtým strávil tri roky za Quebec Nordiques, kde zaznamenal hneď v prvý a nováčikovský rok svoju najlepšiu sezónu v kariére.

 

Teraz sa jeho syn Nikolaj chce vydať v jeho šľapajách. Mladíka draftovalo Colorado tento rok zo 171. miesta v šiestom kole. Napriek tomu, že má iba 19 rokov, už sa mu podarilo prebojovať do prvého tímu Lokomotiva Jaroslavľ v KHL, kde odohral 17 zápasov so štyrmi gólmi a dvakrát sa v tejto sezóne stal najlepším nováčikom týždňa.

 

 

Draftoval ťa rovnaký tím, za ktorý hral tvoj otec. Ako na to zareagoval?

 

Bol skutočne šťastný, rovnako ako celá rodina. Cítil som sa neskutočne, keď som stretola Joea Sakica. Pozeral som jeho zápasy, keď som bol malý a bol mojim obľúbeným hráčom. Bol to úžasný moment.

 

Dal ti otec nejaké rady?

 

Povedal mi, aby som tvrdo makal každý deň. Zdôrazňuje, aby som sa poriadne ukázal na ľade, keď sa chcem dostať do NHL. Preto sa aj snažím pracovať na každom aspekte mojej hry. Snažím sa byť silnejší, lebo mojim snom je hrať za Colorado v NHL.

 

Sleduješ zápasy Avs?

 

Samozrejme. Teraz som pozeral zápas proti Vancouveru (poznámka: rozhovor vznikol práve po tomto zápase). Je to škoda, že prehrali, ale rád sa na nich pozerám. Moji rodáci Varlamov a Zadarov tam hrajú. Majú skvelé talenty. Skutočne dúfam, že s nimi budem hrať.

 

Spomenul si svojich krajanov. Poznáš sa s nimi?

 

Hovoril som iba s Varlamovom. Išiel som na nováčikovský kemp a bol tam. Povedal mi, že ma pozná, čo ma potešilo. Pomáhal mi veľa počas prvých dní. Celý tím bol neuveriteľný. Kemp bol skvelý. Odišiel som odtiaľ s dobrým pocitom.

 

 

Prekvapilo ťa tam niečo?

 

Úprimne, trénerovi som nič nerozumel. Hovoril veľmi rýchlo, keď niečo vysvetľoval. Bol to problém (smiech).

 

Takže tvojim cieľom je naučiť sa po anglicky?

 

Presne tak. Už na tom robím, keďže v tíme máme aj cudzincov, s ktorými denne komunikujem. Ako aj s trénerským tímom. Snažím sa zlepšovať dennodenne.

 

Pred časom si podpísal trojročnú zmluvu s Lokomotivom. Ak ťa Avs oslovia skôr, pôjdeš do NHL?

 

Neviem, ale myslím si, že by bolo lepšie tu stráviť tri roky predtým, než by som išiel do NHL. Povedal mi to aj môj otec. KHL je solídna súťaž, kde získavam skúsenosti každým zápasom.

 

Stanovil si si nejaké špeciálne ciele pre túto sezónu?

 

Áno, ale nechcem sa na ne ešte sústrediť. Chcem zlepšiť svoju celú hru. Máme ďalších troch nováčikov a hrávame spolu. Rozprávame sa o tom, ako môžeme byť lepší. Pomáhajú nám aj starší hráči. Dávajú mi rady a tipy, ako robiť na ľade lepšie rozhodnutia.

 

 

Aj otec ti dáva rady?

 

Samozrejme. Po každom zápase spolu telefonujeme a hovoríme, čo a kde by som mal zlepšiť. Chcem hrať tak najviac, ako môžem, takže môžem ďalší rok pomôcť tímu o niečo viac.

 

Rozhovor pripravil člen Eurolanche Juraj Hudák a jeho anglický prepis zabezpečil Michal Hežely.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
10/11/2018 - 18:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."