Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor s Hejdukom

Exkluzívny rozhovor s HejdukomFanklub Eurolanche vám prináša exkluzívny rozhovor s dvoma hráčmi Colorada Avalanche.

Legenda Colorada Avalanche, Milan Hejduk, ukončil v nedeľu definitívne svoju hokejovú kariéru. Fanklub Eurolanche vám prináša spomienku na jeden z najlepších a najcennejších rozhovorov v našej histórii. V lete 2012 sme sa v Prahe stretli práve s Hejdukom a hneď aj s Janom Hejdom (na druhý deň s Davidom Kočím). Na nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať odpovede dvoch českých hokejistov. Hejdukove výpovede sú o to vzácnejšie, že nikdy vo svojej kariére nebol nikdy veľkým rečníkom, radšej bodoval na ľade. Kompletný prehľad jeho kariéry nájdete na tomto odkaze.

Ďalšie časti exkluzívneho rozhovoru nájdete tu a tu.

Členovia Eurolanche sa v Prahe stretli s Janom Hejdom a Milanom Hejdukom. Vznikla tak zaujímavá diskusia o kariérach oboch hokejistov. Zamerali sme sa nielen na ich začiatky, najväčšie úspechy, ale aj súčasnosť a budúcnosť. Rozhovor je rozdelený na tri časti. Ďalšie vyjdú v pondelok a v stredu.

Fotogalériu nájdete tu. Oficiálna správa zo stretnutia.

Rozhovor by som začal začiatkami vašich kariér.

Hejda: Tak to už je dávno, viď Milane? (smiech)

Hejduk: Veľmi dávno. Ty si to pamätáš? (smiech) Ja som bol draftovaný Quebecom (v roku 1994 – pozn. Dado). Nemali o mňa záujem, tak som hral v Pardubiciach ďalšie štyri roky. Dostal som sa na olympiádu do Nagana a odrazu zistili, že majú záujem. Podpísali so mnou dvojcestnú zmluvu v 1998. Išiel som tam s tým, že pravdepodobne začnem na farme. Dostal som sa do mužstva, prešiel som kempom a už som tam zostal.

Prečo sa práve po štyroch rokoch rozhodli podpísať s tebou zmluvu?

Myslím si, že to bola zhoda okolností. Nemali v tej dobe dobrý rok, vypadli v prvom kole. Káder chceli trochu oživiť mladšími hráčmi. V tej dobe som prišiel ja a Chris Drury. Bol tam aj Alex Tanguay, ktorý išiel späť na farmu. Takže si zavolali dvoch nových hráčov a to sme boli my. V tej sezóne som hral slušne, začal som hrať zápasy za národný tím, niekde ma videli a začali mať záujem.

Nechcel si tie štyri roky stráviť niekde v Kanade namiesto v Česku?

Malo by to pre mňa zmysel, kebyže mám nejakých 16-17 rokov. V 17 som začal hrávať v Pardubiciach pravidelne. Tak mi prišlo zbytočné hrať juniorskú súťaž, keď som mohol hrať za seniorov. Naša liga je asi kvalitnejšia liga ako kanadská juniorská. Bolo to pre mňa dobré.

Jane, teba draftovali, keď si mal až 25 rokov. Očakával si to vôbec v takom veku?

Mal som trochu problém s agentom. Vtedy sa hráči museli na draft ešte prihlasovať. On si myslel, že som o rok mladší, potom už bolo neskoro. Takže keď bol môj ročník na drafte, nevybrali si ma, lebo ma tam neprihlásil. Ja som sa rozhodol byť trochu dlhšie v Európe. Podobne ako Milan som začal hrať za národný tím, v Čechách sme vyhrali ligu. Mal som dosť dobrú sezónu. Draftovali ma do Buffala a viac menej po drafte mi povedali, že mužstvo meniť nebudú. Povedali mi, že mi ako nováčikovi ponúknu dvojcestnú zmluvu a že rok strávim na farme. Mali dobrý tím a nechceli robiť zmeny. Rozhodol som sa ísť do Ruska, kde som mal lepšie finančné podmienky ako na farme. Na viac ako starší hráč som nechcel tráviť roky na farme, prišlo mi to zbytočné. Nakoniec som tam strávil 3-4 roky. Raz mi zavolal mi skaat Franta Musil, či to nechcem skúsiť v NHL. Bol som vtedy možno jediný hráč na medzinárodnej úrovni, ktorý neskúsil NHL. V Rusku už toho bolo dosť. A aj zároveň, keď raz budem svojim vnúčatám rozprávať, kde všade som hral, tak by bola škoda neskúsiť aspoň NHL. Takže som tam vlastne išiel kvôli svojim vnúčatám. (smiech)

Takže predošlé roky, keď si bol mladší, neočakával si, že ťa draftujú?

Keď som mal 18-19 rokov, tak som o tom moc nepremýšľal. V tej dobe som bol rád, že som začal hrať extraligu v Česku. V 19 rokoch som sa začínal dostávať do A tímu Slavie a odohral som skoro celú sezónu. V tej chvíli som bol spokojný. Môj agent ma tam neprihlásil, to bola jeho chyba.

Spomínate si na svoje prvé góly v NHL?

Hejduk: Ja áno. Bol to môj prvý zápas v NHL proti Ottawe. Doma sme prehrali asi 3:5 a vtedy mi nahrával na gól Keith Jones, ktorý teraz robí komentátora.

Hejda: Ja si tiež pamätám. V predĺžení v Los Angeles mi nahral Ryan Smyth z rohu. V bráne stál Mathieu Garon. Potom som s nim hral v Columbuse a myslím, že som mu to aj pripomenul. (smiech)

Milane, keď si prišiel do USA, nevedel si dobre po anglicky. Bolo to pre teba ťažké?

Hejda: To asi nikto z Európy (nevedel).

Hejduk: Prvé mesiace boli dosť ťažké. Je pravda, že klub sa mi snažil pomôcť. Po tréningoch mi dali učiteľa, ktorý sa ma snažil niečo naučiť, aby som na striedačke rozumel pokynom trénerov. Zo začiatku som nevedel, čo sa deje. Väčšinou to tréner napísal na tabuľu v kabíne. Postavil som sa nakoniec radu, aby som vedel čo sa robí. Keď človek nevie jazyk je to divné. Sedíš v kabíne, oni sa tam bavia a nevieš o čo ide. Je to horšie. Na druhej strane je rovno do toho spadnúť asi najlepšia cesta ako sa ho naučiť. Nemáš inú možnosť.

Hejda: S tým musím súhlasiť. Ja som sa na škole nerád učil. Celkovo som sa nerád učil a chodil do školy (smiech). Jazyky neboli mojou silnou stránkou. Viackrát som rozmýšľal, že vďaka hokeji som sa toho veľa naučil.

Adrian Dater napísal vo svojej knihe o konflikte, ktorý mali niektorí spoluhráči, keď hral v tíme syn vtedajšieho generálneho manažéra Eric Lacroix. Ako si na to spomínaš, Milane?

Čítal som o tom, bol to nezmysel. Eric Lacroix odišiel z tímu, lebo tam boli problémy. Nevedel som presne, o čo tam išlo. Jeho otec bol generálny manažér, on ho pritiahol z Los Angeles. Zistil som potom, že niektorí hráči neboli spokojní, že dostal viac ice-timu ako ostatní. Nebolo to dobré, že on bol hráč a jeho otec generálny manažér. Nemal som s tým nič spoločné. Boli to hráči, ktorým akoby zaberal miesto. Eric bol dobrý hokejista a nemyslím si, že to miesto mal nezaslúžené. Potom sa ho rozhodli vymeniť do New Yorku Rangers.

Jane, ako to bolo ďalej s tvojou kariérou?

Buffalo ma vymenilo za siedme kolo draftu do Edmontonu, kde mi dali nováčikovskú zmluvu. Robili si zo mňa srandu, že som najstarší nováčik v lige. Začiatok nebol úplne jednoduchý. Do Vianoc som sa skôr díval, ako sa tam hrá. Tým si musí prejsť každý nováčik a je asi úplne jedno, koľko má rokov a čo má odohrané. Pred Vianocami ma poslali na farmu. V tej dobe som mal už odohraných niekoľko majstrovstiev sveta, niekoľko sezón v Rusku a v Česku. Nemal som za potreby ostať na farme, aby som sedel na striedačke. Povedal som, že idem domov.  Manželke som povedal, nech sa zbalí, na Vianoce budeme doma. Povedala mi, že tam mám ísť. Uvidíme, čo bude. Vydržíš tam tých 14 dní. Išiel som tam naozaj na 14 dní. Potom som zavolal do klubu, že idem späť do Edmontonu, aby som bol na Vianoce doma. To je tiež dobrý príbeh, keď som sa sám povolal z farmy (smiech). Prišiel som domov a potom som mal možno šťastie. Nejaký obranca sa zranil. Dostal som sa do dvojice s Jasonom Smithom. Potom som nastupoval proti najlepším lajnám.

Kde si sa cítil lepšie mimo NHL? V Rusku, v AHL či doma v Čechách?

V Čechách to bola veľká zábava. Sranda s chalanmi. Peniaze tú ale nie sú. Človek to berie tak, že ide do Ruska zarábať peniaze. V Rusku je to viac o práci. V Česku je zábava. Nemôžem povedať, kde to je lepšie. AHL do toho nepočítam. Tam som odohral päť zápasov.

Do NHL si sa dostal pomerne v neskorom veku. Aké to bolo pre teba? Predsa len, mladší človek sa vie ľahšie prispôsobovať.

Ani v Rusku som nemal problém prispôsobiť sa, ani v Kanade. Keď ide človek z Ruska do Kanady, tak to je ľahšie. Ak by to bolo naopak, tak to je iné. Ľudia sú tam iní. V Rusku moc nepomáhajú, každý si hľadí svojho. Keď sme sa presťahovali do Kanady, tak k nám chodili susedia, či nepotrebujeme s niečím pomôcť – posekať trávu, pomoc presťahovať. Ľudia to tam dosť uľahčujú. Pre mňa nebol problém sa prispôsobovať.

 

Dôležitú časť kariéry si strávil v Columbuse. Nebolo to moc o výhrach. Čo si ti tam najviac páčilo?

Myslím si, že ako hokejové miesto nie je Columbus zlý. Nie sú tam výsledky a nie je tam správna chuť vyhrávať. Ja neviem, ja sa bojím toho, že tí hráči si povedali, že sme v Columbuse, že sa aj tak nedostaneme do play-off. Sú odovzdaní a vytráca sa bojovnosť. Pre rodinu to mesto nie je zlé. Je to bezpečné, nie príliš veľké, žiadny chaos,. Nemôžem povedať nič zlé. Ak sa tam začne vyhrávať, bude to lepšie.

S ktorým obrancom v Columbuse si si najviac rozumel a chcel by si ho mať po svojom boku aj teraz?

Výborne som si rozumel s Mikeom Commodoerom, ale nie som si istý, že by ho teraz chceli mať v Colorade, lebo máme dobrých obrancov. Som spokojný. S Ryanom O´Byrnem sa mi hrá veľmi dobre. Nemenil by som to. 


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
25/02/2014 - 13:00