Viac článkov v slovenčine a češtine

Obrana naďalej kameňom úrazu

Obrana naďalej kameňom úrazuPohľad na defenzívu Avalanche počas sezóny 2016-17.

Ako začať? Avalanche dostali počas sezóny 2016-17 278 gólov, čím sa stali „víťazom“ ligy v tejto kategórii. Toto číslo však nie je až tak zlé, vzhľadom na to, že druhý najhorší Dallas dostal 262 gólov a Arizona, ktorá je tretia odspodu dostala iba o dva góly menej. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by Avalanche neboli zároveň tímom s najmenším počtom strelených gólov, vďaka čomu činil rozdiel strelených a inkasovaných gólov -112. Samozrejme, zodpovednosť za túto nelichotivú cifru nesie ako útok, tak aj obrana, avšak je ťažké hľadať motiváciu na strieľanie gólov, keď človek prehráva vo väčšine zápasov po úvodnej desaťminútovke aspoň dvojgólovým rozdielom. Obrana Avalanche je už zopár sezón považovaná za achillovu pätu tímu a obrovským problémom bola aj túto sezónu. Stačí sa pozrieť na štatistiku plus-mínus obrancov Avs – ani jeden z obrancov, ktorí nastúpili na zápas v drese Colorada, neskončil sezónu v pluse. Nikto nebol ani len na nule. Všetkých jedenásť obrancov tak skončilo s negatívnym hodnotením v kategórii, ktorej sa síce pripisuje čoraz menší význam, avšak predsa len o niečom svedčí.

Avalanche inkasovali počas sezóny 2016-17 278 gólov, najviac spomedzi všetkých tímov v NHL

Obrancovia – štatisti?

Pri pohľade na drvivú väčšinu gólov, ktoré Avs v priebehu sezóny inkasovali, si všimnete jeden z nasledujúcich znakov – obrancovi v momente gólu, respektíve v momente prihrávky vedúcej ku gólu chýbal jeho obranný partner, alebo boli obaja obrancovia pozične úplne mimo, alebo, a toto je ten moment, ktorý fanúšika uvrhol do úplnej beznádeje, ku gólu dopomohol jeden z obrancov s logom Avs na drese. Obrana pôsobila rozhádzane, bez hlavy a päty a bezzubému útoku skôr škodila ako pomáhala, nakoľko boli útočníci častokrát nútení vypomáhať v obrane, napríklad aj s úplnou banalitou, ako napríklad vynesenie puku z vlastnej obrannej tretiny. Poďme si teda rýchlo odbiť hodnotenia obrancov, nebude to totiž nič pekné. Hodnotenia obrancov predstavujú subjektívny názor autora článku.

Aj takéto momenty priniesla coloradská hra vo vlastnom pásme

Mark Barberio

Na úvod budeme pozitívny a vyzdvihneme výkony Marka Barberia, ktorý sa do Denveru dostal vo februári po tom, ako ho na waiver umiestnil Montreal. Barberio sa stal prekvapivo slušnou posilou zadných radov Avalanche a nastúpil na 34 zápasov. V poslednej časti sezóny hrával po boku Erika Johnsona, dokonca si vyslúžil aj miesto na presilovkovej formácii a nestratil sa ani počas hry v oslabení. Barberiov príchod dodal obrane Avs stabilitu, na ľade pôsobil koncentrovane a rozvážne. Rodák z Montrealu má zmluvu až do konca budúcej sezóne a pri 750-tisícovom plate je lepšou alternatívou podpisu drahšieho voľného obrancu.

Barberio sa stal jedným z mála svetlých bodov obrany Avalanche

Erik Johnson

K Johnsonovým výkonom sa netreba rozsiahlejšie vyjadrovať. Fanúšikovia Avalanche presne vedia, čo sa dá od bývalej draftovej jednotky očakávať. To, žiaľ, zahŕňa aj zdravotné problémy, ktoré ho neobišli ani túto sezónu. Rovnako, ako predminulú sezónu, ani túto sezónu Johnson neodohral viac ako 50 zápasov. Bez Johnsona je obrana Colorada polovičná a pri jeho absencii chýba Avs obranca číslo jeden. Zostáva nám veriť, že sa Johnson budúcu sezónu vyhne dlhšej absencii.

Nikita Zadorov

Zadorovovu sezónu asi najlepšie opisuje jeho nekompromisný hit na Marka Scheifeleho. Ruský mladík sa prezentoval vcelku sympatickými výkonmi, najmä čo sa týka hry do tela. Keď je však reč o ostatných aspektoch jeho hry... Na Zadorovových výkonoch bolo jednoducho vidieť, že sa má ešte čo učiť. Častokrát robil zbytočné chyby vo vlastnom pásme, ktoré v neposlednom rade viedli aj ku niekoľkým gólom v sieti Avalanche. Nepomohlo mu ani to, že hral väčšinu sezóny po boku Francoisa Beauchemina, ktorého výkony „pochválime“ nižšie. Bodku za sezónou 21-ročného obrancu dal zlomený členok, kvôli ktorému odohral iba 56 zápasov. Budúcu sezónu sa však bude od Zadorova určite očakávať viac, najmä vzhľadom na to, že je naďalej považovaný za najdôležitejšiu súčasť výmeny za Ryana O’Reillyho.

Zadorovov tvrdý hit na Marka Scheifeleho obletel celý internet

Tyson Barrie, Francois Beauchemin, Fedor Tyutin

Tomuto trojlístku je spoločný nadpis venovaný naschvál. Barrie bol bezpochyby najväčším obranným sklamaním spomedzi všetkých obrancov Avalanche, zvlášť vzhľadom na lukratívny kontrakt, ktorý pred sezónou podpísal. S 34 mínusovými bodmi sa stal spolu s Mattom Ducheneom suverénne najhorším hráčom Avs v trejto kategórii. Barrie si svoju nedostatky v defenzívnej hre dokázal počas uplynulých sezón kompenzovať hrou v útočnom pásme, no túto sezónu mu to nevyšlo. Barrie častokrát zbytočne strácal puky, kvôli svojim ofenzívnym eskapádam bol pri protiútoku pozične úplne mimo a počas bránenia vo vlastnom pásme ukázal, že sa na neho v defenzíve jednoducho nedá spoliehať. V laxnej defenzívnej hre Barriemu „najlepšie“ sekundoval veterán Beauchemin.

Barrie túto sezónu potvrdil, že je jednodimenzionálny obranca a v defenzíve sa naňho nedá spoľahnúť

Na tomto mieste musím zdôrazniť, že Beauchemina mám rád, rešpektujem jeho vytrvalosť a dokonca som sa svojho času tešil z jeho podpisu. Túto sezónu však ukázal, že jednoducho už nesmie hrať viac ako 20 minút za zápas a už vôbec nemôže byť považovaný za obrancu patriaceho na prvý obranný pár. Beauchemin veľakrát absolútne nestíhal súperovým hráčom a pri jednoduchšej prihrávke na druhého hráča zostal úplne nemohúco stáť. Jeho hra sa opiera predovšetkým o jeho skúsenosti, no ani tie mu a ani zbytku tímu nijak nepomohli. Typická situácia pri inkasovanom góle s Beaucheminom vyzerala asi nasledovne – Beauchemin vystúpi proti útočiacemu hráčovi s tým, že nechá priveľa priestoru na prihrávku druhému hráčovi, ktorý ju samozrejme vzápätí dostane a na gól mu stačí nastaviť už iba hokejku. Iným príkladom „beaucheminovského“ gólu je prípad, kedy útočiaci hráč Beauchemina pošle, ľudovo povedané, na párky a v ceste ku bráne mu už nič nebráni, pretože Beauchemin sa už nestihne vrátiť. Pri všetkej úcte k Beaucheminovi, ale väčšina jeho času stráveného na ľade Coloradu viac uškodila ako pomohla. Zvrat prišiel v záverečných zápasoch sezóny, kedy už Beauchemin našťastie hral menej a bol oveľa efektívnejší.

Beauchemin bol počas mnohých zápasov najhorším obrancom na ľade

Posledným z tragického tria je Fedor Tyutin, ktorého Avs podpísali v lete po tom, ako ho zo zmluvy vykúpil jeho predošlý zamestnávateľ z Columbusu. Tyutin túto naplno ukázal, prečo ho Blue Jackets aj napriek 8 sezónam v tímu už vo svojej obrane nechceli. S 25 mínuskami mu po Barriem, Ducheneovi a Carlovi Soderbergovi patrila v tejto kategórii štvrtá priečka. Tyutinovi sa netreba dlho rozpisovať, nakoľko je podobný prípad ako Beauchemin, aj keď o dva roky mladší. Tyutin nestíhal, častokrát sa vo vlastnom pásme alebo pred vlastným brankárom namiesto bránenia nemohúco točil a pôsobil ako štatista. Od Tyutinovho podpisu sa príliš veľa nečakalo, no kvôli zraneniam v obrane bol nútený hrať v úlohe, ktorá mu nesadla a na ktorú v NHL už s najväčšou pravdepodobnosťou nemá. Vedenie s ním v lete takmer určite nepodpíše novú zmluvu.

Tyutin ukázal, prečo sa ho Columbus rozhodol v lete vykúpiť zo zmluvy

Eric Gelinas, Cody Goloubef, Patrick Wiercioch

Pri tejto trojici netreba dlhšie analyzovať, nakoľko iba Wiercioch odohral v drese Avs viac ako 50 zápasov. Na úvod však treba skonštatovať, že ani jeden z menovaných neukázal, že by si zaslúžil stabilné miesto v NHL. Wiercioch sa najmä na úvod sezóny prezentoval sympatickými výkonmi, no s postupom času trávil čoraz viac času na tribúne a počas zápasov, na ktoré nastúpil ukazoval, prečo si počas pôsobenia v Ottawe nevybojoval stále miesto v obrane prvého tímu. Goloubef prišiel do tímu z Columbusu výmenou za Ryana Stantona a do prvého tímu sa z farmy dostal po zranení Erika Johnsona. Práve on vytlačil zo zostavy Wierciocha a Gelinasa, čo však tiež nebolo práve šťastné rozhodnutie, nakoľko sa Goloubef častokrát nechával úplne nezmyselne vylučovať, čo neraz rozhodlo o výsledku zápasu. Gelinas spomedzi tohto tria jediným, ktorého sa vedenie po slabých výkonoch namiesto posadenia na tribúnu rozhodlo poslať na farmu. Na farme nazbieral síce o 10 bodov viac, no za 26 zápasov stihol „nazbierať“ 21 mínusiek, čo celkom pekne vypovedá o jeho defenzívnych schopnostiach.

Goloubefovo povolanie do prvého tímu posadilo Wierciocha a Gelinasa na tribúnu

Anton Lindholm, Duncan Siemens 

Obaja menovaní boli do prvého tímu povolaní až v závere sezóny. Lindholm odohral v prvom tíme 12 zápasov, Siemens iba 3 a ani jeden z nich nebodoval. Obaja sa však prezentovali sympatickými výkonmi. Lindholm ukázal, že je perspektívnym defenzívnym obrancom, ktorý sa nestratí ani počas hry v oslabení a budúci rok by mohol zabojovať o stabilné miesto v obrane Avalanche. Siemens sa zas prezentoval ako nekompromisne tvrdý obranca, keď napríklad v jednom zápase rozdal hneď 5 hitov. Je však otázne, či Siemens podpíše novú zmluvu s Avalanche, nakoľko tá stará mu v lete vyprší a väčšej úlohy v tíme sa aj napriek vysokej draftovej pozícii nedočkal ani túto sezónu.

Siemensa sme možno v drese Avalanche videli naposledy


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
15/04/2017 - 14:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."