Jeden za všetkých, všetci za Eurolanche

Jeden za všetkých, všetci za Eurolanche Príhovor zakladateľa a predsedu Eurolanche Davida Púchovského pri príležitosti 10. výročia Eurolanche. Text bude súčasťou pripravovanej knižky o fanklube.

Desať rokov. Desať rokov splnených snov. Desať rokov neskutočných zážitkov. Desať rokov krásnych spomienok. Nikdy vo sne by mi nenapadlo, že sa fanklub Eurolanche dožije 10. výročia. A ak aj hej, tak určite som si nepredstavoval, že sa do Denveru vrátime za ten čas deväťkrát; že so mnou spraví rozhovor legenda NHL Jeremy Roenick v priamom prenose celoštátnej NBC Sports; alebo že Joe Sakic na moju žiadosť Podpíšte mi, prosím Vás, plagát a venujte to mne, Davidovi, odpovie Viem, kto si.

 

Ak niektoré televízne formáty či bulvárne médiá používajú frázu továreň na sny, tak Eurolanche sa takou továrňou stal. Za 10 rokov existencie sme zorganizovali deväť Eurolanche Invasion, ktorých sa zúčastnilo 37 unikátnych členov (spolu 54) z ôsmich európskych krajín a spoločne vzhliadli 56 zápasov Colorada Avalanche, z toho štyri na ihriskách súperov. Okrem toho sme absolvovali 9 členských stretnutí, 9 stretnutí s bývalými či súčasnými hráčmi Avalanche a vyspovedali viac ako 60 hokejistov a ďalších ľudí spätých s organizáciou spod Skalistých hôr. Popritom sme sa dostali do všetkých hokejových svetových, amerických a európskych médií, do ktorých sa dostať dalo. Nikto, kto sa na tejto tvrdej, desaťročnej práci podieľal, či už neustále, čiastočne alebo minimálne, sa nemusí za nič hanbiť. Ako tím sme odviedli fantastickú robotu a spoločnými silami sme vybudovali fanúšikovskú značku, ktorá naozaj nemá na celom trhu NHL konkurenciu.

 

Knižka 10 rokov fanklubu Eurolanche je kompletným a detailným príbehom fanklubu Eurolanche. Na takmer 200 stranách som chcel nielen našim členom, ale všetkým hokejovým a športovým fanúšikom priblížiť prvé týždne a mesiace existencie fanklubu, zlomové okamžiky, obdobia krízy a časy úspechov. Knižka predstavuje doposiaľ nikdy nezverejnené detaily fungovania chodu fanklubu a taktiež približuje pohľad na jeho zákulisie, ktoré často pripomínalo bojové podmienky na fronte, ktorými sme sa museli brodiť, aby sme dosiahli stav, v akom sa nachádzame po desiatich rokoch.

 

Fanklub Eurolanche pripomína malú firmu, ktorej príbeh by pokojne mohol byť dokonalým naplnením tzv. amerického sna. Je to príbeh oddaných hokejových fanúšikov, ktorí sa odrazu premiestnili zo svojich malých, európskych detských izieb plných hokejových plagátov, Playstationov, časopisov ProHockey a hokejových kartičiek do útrob štadióna Pepsi Center, aby si splnili svoje veľké sny – vidieť Colorado Avalanche na vlastné oči.

 

Keďže som bol prítomný pri 99 percentách udalostí organizovaných fanklubom a tie som aj z väčšinovej časti organizoval sám, písal som túto knihu v prvej osobne jednotného čísla. Udalosti opisujem tak, ako si na ne po rokoch spomínam so všetkými pozitívnymi, aj negatívnymi emóciami. Bez jedných, ani druhých by sa žiaden projekt nikdy nemohol dostať až na vrchol.

 

Po vzore hry, ktorú milujeme, som knihu rozdelil na päť častí – I. tretinu (obdobie od začiatku môjho fandenia po prvú cestu do Denveru), II. tretinu (od prvej po deviatu Invasion), III. tretinu, PredĺženieSamostatné nájazdy. V posledných dvoch častiach knihy sa nachádzajú „bonusové“ kapitoly, ktoré sa mi do predošlých častí nevošli. Ďalší bonusový materiál je súčasťou špeciálnych odsekov pod titulom Reklamná prestávka, ktoré som roztrúsil po celej knihe. Na konci celej I. tretiny a na konci všetkých podkapitol II. tretiny nájdete krátky súhrn opd názvom Sezóna Colorada Avalanche, ktorý predstavuje to, ako sa Avalanche darilo počas 10 opisovaných sezón Eurolanche.

 

Váhal som, do akej miery sa mám rozpísať v I. tretine, aby sa z fanklubáckej knihy nestal môj životopis. Snažil som sa byť stručný a vypichol som iba tie momenty, ktoré som považoval za najzaujímavejšie. Mojim cieľom nebolo prehnane opisovať vlastné začiatky fandenia, ale skôr priblížiť čitateľom z každého kúta sveta život fanúšika NHL na prelome tisícročí. Som presvedčený, že podobný príbeh, aký som si prešiel ja, zažila drvivá väčšina z vás. Preto je prvá časť kniha nie mojim, ale našim spoločným príbehom európskych fanúšikov najlepšej hokejovej ligy sveta.

 

Celá kniha ako celok je veľkou mozaikou príbehov členov fanklubu Eurolanche, ktorí si posledných 10 rokov mohli plniť svoje sny. Venujem ju všetkým tým, ktorí sa držali, držia a budú držať nášho motta z roka 2007 – Jeden za všetkých, všetci za Avs a zároveň aj trochu jeho alternatívy, podľa ktorej som nazval tento úvod.

 

Verím, že náš spoločný príbeh bude pokračovať aj ďalšie desaťročie.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
10/08/2017 - 18:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."