Viac noviniek z fanklubu

Stanovisko Eurolanche: Ignorácia Ukrajiny

Stanovisko Eurolanche: Ignorácia UkrajinyTicho organizácie Colorada Avalanche ohľadom vojny na Ukrajine je ohlušujúce.

 

Eurolanche, najväčšie organizované zoskupenie fanúšikov v rámci celej NHL s arozhodol vyhlásiť nasledovné stanovisko súvisiace s vojnou na Ukrajine, ktorá sa priamo či nepriamo týka väčšiny členov našej organizácie. Dnes je tomu presne mesiac od začiatku vojny na Ukrajine. 

Eurolanche je sklamaný z toho, že organizácia Colorada Avalanche sa doposiaľ žiadnym spôsobom nevyjadrila k dianiu na Ukrajine, respektíve nevyjadrila želanie mieru alebo podporu tým, ktorých sa tento medzinárodný konflikt týka. 

V rôznych podobách tak už spravili najmenej tieto kluby: Anaheim Ducks, Calgary Flames, Chicago Blackhawks, Edmonton Oilers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Philadelphia Flyers, Seattle Kraken, Vancouver Canucks a Winnipeg Jets. 

Ďalším príkladom je klub Arsenal F.C., ktorý má rovnakého majiteľa a ktorý si Ukrajinu uctil pred jedným zo svojich zápasov. 

Eurolanche denne informuje o dianí na Ukrajine na svojom účte na Twitteri (@Eurolanche). Fanklub zatiaľ vyzbieral viac ako 2 000 eur na lieky pre Ukrajincov (prispeli hlavne držitelia sezónnych permanentiek z Colorada) a rôznorodo pomáha utečencom, ktorí zaplavajú región strednej Európy. 

Okrem toho, Eurolanche prispel k vyzbieraniu viac ako 1 500 amerických dolárov pre 11-ročného Hassana a jeho štyroch súrodencov, mamu a babku. Jeho príbeh, ako utiekol sám z vojnovej oblasti, ako sa jeho rodina napokon celá zvítala po druhom úteku pred vojnou v ich životoch a ako Hassan mal na sebe šiltovku s logom Avalanche, sa dostal do médií po celom svete. Eurolanche je s rodinou v kontakte a pomáha im usadiť sa v Bratislave na Slovensku. 

Ukrajina je obrovskou krajinou, v ktorej žijú fanúšikovia Colorada Avalanche. Eurolanche je v kontakte s jedným z nich. Verejne sme informovali o tom, ako sledoval nočný zápas Colorada Avalanche za hluku sirén, ktoré varovali pred bombardovaním. Modlíme sa za jeho bezpečie a ak nás o to požiada, sme pripravení mu pomôcť. 

Ak organizácia Colorada Avalanche doposiaľ nereagovala na konflikt na Ukrajine z dôvodu, že sa na súpiske nachádza ruský hráč Valeri Nichuskin, nemôžeme takéto vysvetlenie prijať.. Veríme, že Valeri ako každý dospelý a racionálny človek vojnu odmieta. Neobviňujeme ho z vojny, nehádžeme všetkých občanov Ruskej federácie do jedného vreca, veď sami tam máme niekoľko členov. 

Ak skutočným dôvodom je fakt, že spoločnosť Ball Corp má naďalej aktívny biznis v Rusku (zdroj: Jeffrey A. Sonnenfeld, Yale School of Management), taktiež to nemôžeme akceptovať. Bezpečnosť a zdravie jedných z najvernejších fanúšikov v NHL musia znamenať viac ako plány na obchodovanie v krajine, z ktorej odchádzajú všetky hlavné medzinárodné spoločnosti a ukončujú tam svoje aktivity. Podľa viacerých mediálnych článkov, spoločnosť Ball Corp zostáva jednou z hlavných firiem, ktoré k 23. marcu naďalej „vzdorujú požiadavkám na odchod alebo utlmenie svojich aktivít“ v Rusku. Spoločnosť na otázky médií nereagovala. 

Ukrajina je bombardovaná. Utečenci prúdia do susedných krajín. Svetový mier je v ohrození. Niet fanúšika Colorada Avalanche v Európe, koho by tento konflikt nezasiahol. Všetci sme v informačnej vojne. 

Na miesto ignorácie tohto katastrofálneho stavu očakávame od organizácie Colorada Avalanche malé gesto - nič viac, nič menej. Roky vstávame na nočné zápasy, desaťročia stojíme pri klube v dobrom aj zlom, míňame celoživotné úspory na výlety do USA... Veríme, že kľúčové osobnosti klubu na čele s Joe Sakicom neverejne Ukrajine pomohli, plne to rešpektujeme a vážime si to, avšak jedno verejné gesto určené všetkým nám v Európe si zaslúžime, nie? 

Inšpirácií je mnoho. Ukrajinská hymna pred zápasom, ukrajinský spevácky zbor, vysvetlenie vonkajška či vnútrajška štadióna, symbolický moment ticha, či zopár viet podporných slov... 

Vzhliadame k organizácii Colorada Avalanche desaťročia od jeho vzniku, no teraz máme pocit, že sme ostali úplne mimo a bez záujmu. 

Nepochybujeme, že v klube sú ľudia, ktorí na nás myslia a ktorí sa o naše bezpečie zaujímajú. Od niektorých sme súkromnou cestou dostali podporné slová, no nebudeme ich menovať. Stanovisko organizácie je jediným oficiálnym krokom. Tí, ktorí ho mali vypracovať, nepochopiteľne zlyhali.


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
24/03/2022 - 15:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."