Viac článkov v slovenčine a češtine

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR S LANDESKOGOM

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR S LANDESKOGOMFanklub Eurolanche spravil exkluzívny rozhovor s kapitánom Colorada Avalanche.

Gabriel Landeskog sa stal 4. septembra najmladším kapitánom v histórii NHL. V najlepšej hokejovej lige sveta síce odohral iba jediný rok, no už dokázal veľkosť svojej osobnosti. Za Colorado Avalanche odohral všetkých 82 zápasov. Vo všetkých štatistických ukazovateľoch nováčikov bol minimálne v top trojke. Patril k lídrom na ľade, neváhal rozdávať údery, vedel skórovať i prihrávať. Komplexný hráč sa ako profesionál správal aj mimo ľadu. Kapitánstvo si vlastne pre neho prišlo samo. Ešte ako junior sa stal prvým európskym kapitánom svojho klubu.

Fanklub Eurolanche sa s Landeskogom telefonicky spojil do Švédska a získal ako prvé médium exkluzívny rozhovor s novým lídrom „Lavín“. Gabriel hrá počas lockoutu v druhej najvyššej súťaži za tím Djurgarden v Štokholme. V štyroch zápasoch získal šesť bodov za štyri góly a dve asistencie.

Ako sa cítiš vo Švédsku?

Veľmi dobre. Bola to samozrejme dlhá prestávka od majstrovstiev sveta, kedy som hral posledný zápas. Snažím sa byť lepším každý duel. Viem, že je to klišé, ale snažím sa pomáhať tímu víťaziť. Teším sa, ako pomôžem Coloradu, keď sa bude znovu hrať.

Môžeš porovnať druhú švédsku ligu s NHL?

Je to ťažké. Colorado je organizácia v NHL. Všetko tam funguje precízne. Keď obe ligy a hráčov porovnáte, sú samozrejme medzi nimi rozdiely. Každý tím a systém je rozdielny. Neočakával som veľa. Djurgarden je teraz môj švédsky tím a zabávam sa pritom.

Aké sú rozdiely medzi Denverom a Štokholmom?

V Denveri som žil iba rok, no stále mám pocit, akoby to bolo po celý život. Narodil som sa a vyrastal v Štokholme. Je to miesto, kde som vyrástol. Krásne mesto, najmä v lete. Samozrejme, počasie v Denveri je iné – viac slnka a podobne. No skutočne na tom nezáleží, keďže väčšinu dní trávim na štadióne.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v Štokholme?

Nie je veľmi rozdielny od toho v Denveri. Vstávam v primeranom čase ráno a na štadión idem o desiatej, jedenástej. Trénujem a korčuľujem dve hodiny. Vrátim sa domov a možno si chvíľu zdriemnem. Idem na večeru, von s priateľmi. Je to rovnaké skoro každý deň. Keď som doma, tak sa snažím stráviť s rodinou čo najviac času, ako je možné.

Môžeš nám prezradiť finančné detaily tvojho kontraktu vo Švédsku?

Bez toho, aby som išiel do detailov, môžem povedať, že v tomto tíme nehrám pre peniaze. Bol to môj zámer hrať niekde. Hrám tu, lebo mi to vyhovuje. Poznám veľa hráčov a ľudí z mesta. Je to môj tím vo Švédsku. Zabávam sa a snažím si to užívať.

Tvoja zmluva platí iba na obdobie lockoutu a v prípade jeho skončenia sa vrátiš do NHL?

Presne.

Keď si letel do Švédska, bol na palube aj Duchene? (Matt cestoval v rovnaký deň)

Áno, boli sme v rovnakom lietadle. Na letisku sme sa rozdelili a zaželali si všetko dobré.

Akí sú tvoji najobľúbenejší spoluhráči z Djurgardenu?

Erik Gustafsson hral so mnou v Djurgardene, keď som bol dieťa. Je to aj veľký dôvod, prečo som sem prišiel. Sme radi, že spolu hráme. Je tu veľa chalanov, ktorí hrali za posledné dva týždne veľmi dobre. Ti starší, Fredrik BrembergJimnie Olvestad sú dobrými hráčmi i ľuďmi.


Minulý týždeň si hral na pozícii centra.

Áno, spoluhráč sa zranil, tak som hral v strede. Bolo to zaujímavé, iné, ale užil som si to.

Si v kontakte s niektorými spoluhráčmi z Colorada?

Moc nie. S niektorými si píšem cez Twitter, s Paulom Stastnym, s Erikom Johnsonom. S ním sme spolu trénovali dva-tri týždne pred odchodom do Švédska.

Čo si myslíš o lockoute?

Bez toho, aby som šiel príliš do detailov, poviem, že je to samozrejme nešťastné. Myslím si, že posledný návrh je dobrý začiatok. Dobrý odrazový bod. Môžeme na základe toho vyjednávať. Všetci hráči veria Donovi a NHLPA. Vieme, že Únia a najmä Don vedia, čo robia a hovoria. Teraz je to o trpezlivosti. Všetci chceme hrať.

Aký je cieľ Colorada Avalanche do ďalšej sezóny?

Chcem hrať v play-off. Máme dosť dobrý tím. Máme tri útoky, ktoré môžu skórovať. Je to veľmi dôležité. Vieme, ako sme boli blízko poslednú sezónu. Je to pocit, ktorý nás môže motivovať.

S ktorými spoluhráčmi by si chcel hrať v jednom útoku?

Ťažká otázka. Máme veľa dobrý hráčov.

Nenechajte si ujsť aj ďalšie exkluzívne rozhovory fanklubu Eurolanche s týmito hráčmi:

Zdroj fotiek: Oficiálny web Djurgardenu, Daniel Pettersson, Sarah Carlsson


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
25/12/2012 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."