Viac článkov v slovenčine a češtine

Per Ledin spomínal na časy v Denveri

Per Ledin spomínal na časy v DenveriExkluzívny rozhovor s bývalým hráčom Colorada Avalanche a Lake Erie Monsters.

Rozhovor s Perom Lendinom bol jedným z najlepších v mojom živote. Per je veľmi inteligentný hráč, čo je badať aj v jeho odpovediach. Jeho osobnosť by sme mohli porovnať k Ianovi Laperrierovi. Per je tvrdý hráč, ktorý dokáže zbierať body a mimo ľadu sa správa vždy ako profesionál s úsmevom na tvári. Keď som požiadal cez internet o rozhovor, odpovedal mi takmer okamžite.

Ako mi Per napísal, „bol to osud“, že jeho švédsky tím HV71 cestoval na zápas v rámci turnaja Red Bull Salute/European Trophy Tour do Bratislavy. Na turnaji sa cez rok stretlo 32 tímov zo siedmich krajín a aktuálne prebieha play-off. Vďaka tomu som mal šancu s ním stráviť niekoľko minút, na ktoré určite nezabudnem. Jeho tím síce vstúpil dobre do zápasu, držal tempo hry, no nedal veľa gólov, pochybil a nešťastne prehral s fínskym Tappara 1:2.

Začal by som s dvoma vtipnými otázkami. Prečo si bol ty a tvoj bývalý spoluhráč Emil Kaberg prezývaní The Bruise Brothers?

Hrali sme skutočne tvrdo a intenzívne. Snažili sme sa dostať do šancí vďaka veľa korčuľovaniu. No myslím si, že skutočnými The Bruise Brothers boli Darcy TuckerShayne Corson z Toronta Maple Leafs. Pre nás to bola zábava, pretože sme vyhrali ligu v roku 2006 v tom čase.

Čo znamená vtipná fotografia teba a Kaberga?

Súperovi fanúšikovia na nás kričali, že sme ako pár, že som jeho priateľka, tak sme to obrátili na vtip. Potom s tým už prestali.

Aký je tvoj hokejový štýl?

Snažím sa hrať emočne a rýchlo. Povedal by som, že nie som typický vzor. Hrám počas presiloviek i na oslabeniach, tlačím, forčekujem a ťažím zo strát pukov súpera a tak sa dostávam k šanciam.

Máš rád bitky v zápasoch?

Mal som ich niekoľko v nižších súťažiach, ale nie som až taký tvrdý hráč. Vo Švédsku máme rozdielne pravidlá. Bitky nie sú povolené, lebo môžete za to dostať suspenzáciu. Veľa hráčov, čo tak urobí, zvykne dostať suspenzáciu na 2-3 zápasy a sú pokutovaní. Samozrejme, že chcete byť na ľade. Nemá to zmysel zhadzovať rukavice a zápasy presedieť. V USA je to však úplne iné.

Nechýbajú ti v Európe bitky?

Pomohlo by to znížiť hlúpe fauly ako napríklad sekanie. Diskutovalo sa tu o tom, no Švédom na tom nezáleží, sú proti bitkám.

Tvoja najpamätnejšia bitka?

Nemôžem povedať, ktorá bola najväčšia. Mal som pár potyčiek, ale reálne bitky v elitnej lige nie. Udrieš hráča a dostaneš 25 trestných minút. V USA sa pobiješ trikrát a ideš von.

Tvoja prvá skúsenosť so severoamerickým hokejom bolo 27 odohraných zápasoch v ECHL. Prečo si odišiel naspäť tak skoro?

Mal som 21 rokov. Išiel som tam, lebo som chcel vyskúšať severoamerický štýl. Neskôr som dostal ponuku od tímu z môjho rodného mesta a to hrať v elitnej lige. Keď vyrastáš ako hráč, máš vždy tri sny: hrať za domáci tím, byť v národnom tíme a samozrejme v NHL. V tom momente bolo mojim najväčším snom hrať za tím z rodného mesta.

V rokoch 2000-2008 si hral za tri švédske tímy. Aký najväčší úspech si vtedy dosiahol?

Vyhral som ligu trikrát. Neuveriteľné spomienky. Prvýkrát, keď vyhráš, je to pre nováčika ako keby si ani nevedel, čo sa deje. Po druhýkrát si viac pokojnejší a užívaš si to. No a tretíkrát to skutočne cítiš a uvedomuješ si, že si šampión.

Tvoj prvý kontrakt v NHL, s Columbusom Blue Jackets, nebol uznaný pre chyby. Prečo?

Dostal som od nich ponuku a podpísal som. Ale IIHF povedala, že som mal dve zmluvy, pretože som hral za Färjestad. Musel by som byť voľným agentom. Tak to vzali späť a zostal som vo Švédsku.

S Coloradom Avalanche si podpísal zmluvu v roku 2008. Aké boli tvoje očakávania?

Vybral som si z troch tímov. Cítil som, že v Colorade presne vedeli, kde by ma mali použiť. Vedeli, že môžem hrať na presilovkách i oslabeniach tiež. Vedel som, že som blízko k svojmu snu a chcel som preň tvrdo pracovať.

Nebol si sklamaný, keď si v NHL nehral skoro celý rok? Aké to bolo v AHL?

AHL je najtvrdšou ligou na svete. Skutočne sa musíš sústrediť na to, ako vyhrávať zápasy. Je to veľmi vzdelávajúce. Nezáleží, či si mladý alebo starý, ale musíš si cez to prejsť. Samozrejme, že si sklamaný, keď ťa pošlú na farmu. Ja som sa pokúšal učiť sa zo skúseností a tvrdo pracovať. Po jednom mesiaci som si nanešťastie zlomil chodilo, keď som blokoval strelu. Trvalo to 10-11 týždňov, keď som sa vrátil. Vrátil som sa v strede januára a vedel som, že dostať sa do Colorada bude ťažšie.

Aké sú tvoje spomienky na tvoje jediné tri zápasy v drese Avalanche?

Wow, myslím si, že sme z farmy hrali v Chicagu, keď mi zavolal tréner. Najprv som si myslel, že mám nejaký problém. Povedal mi, že mi gratuluje a že idem do prvého tímu. Povolali ma a to sú moje najlepšie spomienky. Stáť na ľade, cítiť atmosféru, stretnúť hráčov... Skutočne neuveriteľné. Nanešťastie to boli posledné tri zápasy sezóny. Mojim najväčším cieľom bolo hrať v NHL, takže kedykoľvek skončím s hokejom, vždy budem mať pocit, že som mal na sebe dres so svojím menom a hral v NHL.

Dostal si po skončení ponuku na novú zmluvu od Colorada či iného tímu NHL?

Pravdepodobne som mohol podpísať dvojcestný kontrakt. Bol to ťažký rok pre moju rodinu. Cestovanie s troma deťmi... Rozhodnutie bolo vrátiť sa do Švédska a uvidieť čo bude. Bolo to rodinné rozhodnutie. Ani sme sa nepozerali po iných tímoch NHL. Keď som išiel domov, vedenie Avs mi nič nepovedalo. Ako vyzerali moje zápasy... Len prečistili organizáciu. Nič som od nich nepočul.

Takže neprebehli žiadne rozhovory medzi tebou a manažmentom Colorada?

Nič. Myslím si, že kebyže ma povolajú skôr, ukážem viac.

Po skončení zmluvy si pre Denver Post povedal: „Vyhodili šesť ľudí z vedenia a tím bol mimo play-off 20 zápasov pred koncom sezóny. To hovorí viac o ich výkone než o mojom.“

Keď som si vybral Colorado, myslel som si, že presne vedia, ako ma ako hráča použiť. Najprv ma poslali na farmu, s čím som nemal problém. Bolo ťažké tam hrať. Ale myslím si, že som si zaslúžil hrať viac. Nikdy to pre mňa nebolo hrať pre peniaze, ale pre hrdosť a pre NHL. Cítil som sa sklamaný, že som nehral veľa. Keďže Colorado nevyhrávalo, čakal som, že pošlú na farmu nejakých hráčov. Nič nezmenili. Keď prehrávaš, skúšaš iných hráčov. Pretože pre mňa znamená hrať vyhrávať. Bolo to sklamanie. Mal som veľké očakávania.

Možno bolo moje vyjadrenie vytrhnuté z kontextu. Veľa švédskych médií to robí. Nepíšu ako vy. Keď preto s nimi hovoríš, musíš byť opatrný, lebo hľadajú niečo do titulku. Musíš byť ostražitý. No a Colorado vyčistilo organizáciu a asi vedelo, kam sa bude uberať. Boli to fantastické časy a som rád, že som tam hral a stretol veľa dobrých ľudí.

Tvoj obľúbený spoluhráč z tých čias?

Najviac som chodil von s Mattom Hendricksom. Dokonca sa prezliekol za Santa Clausa kvôli mojim deťom. Nie som prekvapený, že hrá dobre za Washington Capitals.

Ako sa ti darí v súčasnosti?

Nám skvelo. Prvýkrát sme na delenom prvom mieste. S mojou hrou nie som spokojný. Musím to zlepšiť. Nedávame toľko gólov, koľko by sme chceli. Ja milujem hokej. Cítim, že chcem hrať ešte desať rokov. Tvrdo pracovať. Jednoducho nasledovať moje sny.

Per Ledin sa narodil v roku 1978 a drvivú časť kariéry strávil v elitnej švédskej lige, v ktorej dovedna v 549 zápasoch nazbieral 218 bodov a 1015 trestných minút. V roku 2000 odohral 27 zápasov v americkej nižšej súťaži ECHL. Pred podpísaním zmluvy v NHL v roku 2008 vyhral ligu dvakrát a neskôr pridal aj tretí triumf. Jeho druhá severoamerická skúsenosť, s Coloradom Avalanche a Lake Erie Monsters, trvala rok. V troch zápasoch v NHL zostal bez bodu a s dvoma trestnými minútami. Je známy pre svoj tvrdý štýl, zmysel pre humor a príkladné správanie k fanúšikom.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
14/12/2012 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."