Viac článkov v slovenčine a češtine

Eurolanche rozhovor s Ryanom O´Byrneom

Eurolanche rozhovor s Ryanom O´ByrneomFanklub Eurolanche vyspovedal bývalého obrancu Colorada Avalanche a súčasného hráča tímu KHL HC Lev Praha.

Ryan O´Byrne bol draftovaný Montrealom Canadiens v roku 2003 z celkového 79. miesta. Na miesto toho, aby rodený Kanaďan hral doma v juniorke, zvolil si pokračovanie svojej mládežníckej kariéry v USA, kde sa vyprofiloval do defenzívneho obrancu. Vďaka najmä veľmi úspešnému poslednému roku v Amerike si vyslúžil dvojročný nováčikovský kontrakt od Montrealu, a tak sa vrátil späť do Kanady. Profesionálnu kariéru v AHL začal v sezóne 2006/07. V nasledujúcom ročníku sa dočkal debutu v NHL, keď celkovo odohral 33 zápasov so ziskom 7 bodov. Vo svojom prvom zápase nazbieral pri výhre nad Bostonom Bruins dve asistencie.

Keďže mu v lete 2008 vypršala nováčikovská zmluva, rozhodol sa Montreal s ním podpísať nový kontrakt na tri roky. Sezóna 2008/09 bola poslednou, kedy sa Ryan pozrel do AHL. Na jej začiatku dokonca figuroval na otváracej súpiske sezóny ako zdravý náhradník. Neskôr sa v rovnakom ročníku smutne preslávil vlastným gólom, vďaka čomu sa zápas vyrovnal a Canadiens ho nakoniec prehrali.

V novembri 2010 ho kanadský klub vymenil do Colorada Avalanche za prospekta Michaela Bournivala (aktuálne hrá stále za Montreal). Vo svojom prvom zápase za nový klub dosiahol najvyšší ice-time v kariére. V sezóne 2001/12 odohral najvyšší počet zápasov, a to 74. Počas posledného lockoutu pôsobil najprv na lavičke juniorského tímu a neskôr hral za tím Floridy z nižšej súťaže. V apríli bol počas sezóny vymenený do Toronta Maple Leafs za 4. voľbu v drafte 2014 pre neuspokojivé výkony. Po skončení sezóny mu vypršal kontrakt, ponuky z NHL neprichádzali a tak zakotvil v KHL v HC Lev Praha. O´Byrne odohral za Colorado 172 zápasov, v ktorých vstrelil 4 góly a na 28 prihral.

S HC Slovan Bratislava ste prehrali 3:5. Aké sú dôvody prehry?

Zápas sme prehrali v prvej tretine. Potom sme už hrali o mnoho lepšie. Vedeli sme, že budú hrať od začiatku tvrdo pred domácim, vypredaným štadiónom. Bolo tam veľa energie. Vďaka našim chybám dali dva góly. Proti domácim tímom sa hrá v tejto lige ťažko.

Zvykol si si na európsky rozmer ľadu?

Áno, aj keď to trvalo niekoľko zápasov. Mám za sebou už dosť duelov a tréningov. Teraz to je už v poriadku. Väčší rozmer ľadu si vyžaduje viac korčuľovania a hokejových schopností.

Do Bratislavy ste cestovali autobusom. Nepripomenulo ti to tvoje hokejové začiatky?

Áno, pripomenulo mi to rok a pol, ktorý som strávil na farme Montrealu Canadiens. Takže jednoznačne, keď ideme autobusom, vždy mi to pripomenie staré časy a spomienky.

Čo si myslíš o atmosfére v Bratislave a fanúšikoch?

Bolo to vynikajúco hrať pred nimi. Sú výborné publikum plné energie.

Ako sa zatiaľ cítiš vo svojej prvej sezóne v KHL?

Hokej bol zatiaľ naozaj výborný. Čo sa týka zručností a súťaživosti, má to dosť blízko k NHL. Liga má veľa dobrých hráčov. Skutočne na mňa zapôsobila.

Aké sú podľa teba rozdiely medzi NHL a KHL?

Veľký rozdiel robí väčší rozmer ihriska. V NHL to je najmä o nahodení puku a jeho vybojovaní. Viac sa sústredíte na získanie puku a osobný útok na súpera. V KHL sa veľa kladie na samotnú kontrolu puku. Ak ho nemáte na hokejke, musíte ho naháňať celý zápas.

Mal si po skončení minulej sezóny nejaké ponuky z tímov NHL?

Nie nemal, ale možnože ak by som počkal do začiatku tréningových kempov, tak by sa niečo zmenilo, no nechcel som už viac čakať. Som rád, že som prišiel hrať do Prahy.

Bolo ťažké opustiť rodinu a blízkych v Severnej Amerike?

Samozrejme. Vždy, keď hráča vymenia, je prekvapený. Strávil som tam svoju celú kariéru. KHL je však dobrá liga. Každým rokom sa zlepšuje. Praha je nádherné mesto. Túto príležitosť si užívam a som za ňu rád.

Ako tráviš svoj voľný čas v Prahe?

Chodím von po meste. Spozoroval som už rozdiel v histórii, keď som videl napríklad hrady a mosty. Som však dosť zaneprázdnený, lebo od začiatku sezóny je toho dosť.

Aká bola tvoja reakcia, keď si bol na konci minulej sezóny vymenený z Colorada Avalanche do Toronta Maple Leafs?

Bol som prekvapený. Prekvapenie príde vždy spoločne s výmenou. Bola to moja druhá výmena v kariére. Práve sa blížila uzávierka prestupov a Colorado bolo predposledné, tak ma vymenili, aby niekoho získali. V Toronte to bolo super, lebo sme hrali v play-off. Proti Bostonu sme odohrali dobrú sériu, ale nepostúpili sme. Bolo to zábavné miesto na hranie hokeja.

Ako si budeš spomínať na svoju kariéru v Colorade?

O Colorade by som mohol povedať veľa dobrých vecí. Dali mi šancu stať sa hráčom v NHL na plný úväzok, ktorým som sa aj stal. Prežili sme náročné roky, ale mesto Denver som miloval a som rád, že sa tímu v súčasnosti darí.

Sleduješ ich terajšie výsledky?

Stále. Vyhrali už 8 z 9 zápasov, čo je pozoruhodné. Som za nich šťastný.

Prečo si myslíš, že nastala taká zmena k lepšiemu?

Začalo to príchodom Patricka RoyaJoe Sakica. Obaja sú víťazmi. Vedia ako vyhrávať a majú hokejovú vášeň, ktorú priniesli do tímu. Semyon Varlamov hrá vynikajúco, pustil málo gólov. Majú veľa dobrých mladých útočníkov a je náročné proti nim hrať. 

Ďalšie exkluzívne rozhovory nájdete na tomto odkaze.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
23/10/2013 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."