Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (10.)

Čo nového u Avs? (10.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme.

Úvod sezóny 2016/17 bol v podaní tímu Colorado Avalanche všetko možné len nie nudný. V priebehu úvodných štyroch zápasov sme mohli vidieť hneď dva úspešné víťazné obraty zo stavu 0:2, jednu divokú prestrelku, jedno predĺženie, jeden zápas kde sme gól nestrelili, jeden kde sme neinkasovali, v jednom zápase strelil hráč Avs hetrik… Ale to najdôležitejšie sú samozrejme víťazstvá a získané body, ktoré na našom konte napriek extrémne náročnému rozpisu utešene pribúdajú.

Poďme ale pekne po poriadku. Tesne pred úvodným zápasom sezóny Avs oznámili, že mladý útočník  Mikko Rantanen, ktorý po zranení členku na turnaji nováčikov v polovici septembra vynechal celý tréningový kemp a prípravu, sa na začiatku sezóny bude rozohrávať v San Antoniu Rampage v AHL. Zostava v overtúre proti Dallasu Stars teda vyzerala nasledovne:

Landeskog – MacKinnon – Iginla

Grigorenko – Soderberg – Duchene

G. Bourque – Colborne – R. Bourque

Comeau – Smith – Martinsen

Zadorov – Johnson

Beauchemin – Barrie

Wiercioch – Tyutin

Varlamov, Pickard

Čierny Peter v podobe miesta na tribúne zostal Codymu McLeodovi, Johnovi Mitchellovi (zranený bedrový kĺb) a obrancovi Ericovi Gelinasovi.

Hrdinom zápasu proti Stars sa stal Joe Colborne, ktorý pri svojej premiére v drese Avs hetrikom významnou mierou prispel k divokej výhre 6:5. Zabijácky rozpis na úvod sezóny pokračoval šesťdňovým štvorzápasovým tripom po klziskách štyroch azda najväčších favoritov Východnej konferencie – postupne sa Avs predstavili u aktuálneho víťaza Stanley Cupu Pittsburgh Penguins, hneď na druhý deň u víťaza Prezidentovej trofeje Washington Capitals, nasledoval zdolaný finalista východnej konferencie Tampa Bay Lightning a na záver tripu Avs čaká súboj proti šampiónovi Atlantickej divízie Floride Panthers.

Pri tomto rozpise reálne hrozilo, že Avs by po prvých piatich zápasoch sezóny mohli byť celkom ľahko bez víťazstva či dokonca aj bez bodu. Skutočnosť je našťastie oveľa radostnejšia. Úvodnú výhru nad Dallasom potvrdili Avs aj proti Penguins, keď dva body zabezpečil v predĺžení svojim druhým gólom v zápase kapitán Gabriel Landeskog. V tej chvíli bola víťazná séria trénera Jareda Bednara, počítaná od konferenčného finále AHL v poslednej sezóne, cez nováčikovský turnaj, prípravné zápasy a prvé dva ostré zápasy Colorada v tejto sezóne, na úctyhodnom čísle 17 víťazných zápasov za sebou.

Skončila sa v nasledujúcom zápase proti Washingtonu, v ktorom hráči Avs herne ani výsledkovo na domácich nestačili a prehrali jasne 0:3, keď ich od vyššej prehry zachránil len kvalitný výkon Varlamova v bránke. Reputáciu a chuť si Avs napravili v zatiaľ poslednom zápase na ľade Tampy Bay, kde opäť žiaril Varlamov tento krát podporený aj kvalitným výkonom ostatných hráčov, čoho výsledkom bola presvedčivá výhra v pomere 4:0. Avs teda majú z úvodných štyroch zápasov vynikajúcich šesť bodov a zdá sa, že slabšie úvody predchádzajúcich dvoch ročníkov by sa tentoraz zopakovať nemuseli.

Ako to po štyroch odohraných zápasoch vyzerá v štatistikách? Avs zatiaľ s priemerom 3,5 streleného a 2,75 inkasovaného gólu na zápas patria do top10 v lige v oboch kategóriách. Úspešne zatiaľ zvládajú aj presilové hry, 28,6% využitie je aktuálne 6. najvyššie v lige. Počas predsezónnych prípravných zápasov Avs ubránili všetky presilové hry svojich súperov, v doterajšom priebehu sezóny sa im ale oslabenia vôbec nedaria a úspešnosť 64,7% je tretia najhoršia v lige. A znepokojujúci je stále aj pomer striel – Avs vystrelili v doterajšom priebehu súťaže na súperových brankárov priemerne iba necelých 25 striel za zápas, naopak na ich bránku smerovalo priemerne viac ako 31 striel v priemere. Štyri odohraté zápasy, navyše proti extrémne kvalitným súperom, sú však veľmi malou referenčnou vzorkou na vytváranie definitívnych záverov. Opticky zatiaľ hra Colorada (s výnimkou nevydareného zápasu proti Washingtonu) vyzerá lepšie ako v predchádzajúcich sezónach pod trénerom Royom, nové herné systémy do týchto chvíľ hráčom Avs svedčia.

Čo sa individuálnych štatistík týka, potešiteľné je zistenie že lídrami tímu sú hráči, od ktorých sa to očakáva. Nathan Mackinnon má na konte 5 bodov za gól a 4 prihrávky. Landeskog a Matt Duchene majú zhodnú bilanciu 2g + 1a, rovnako tri body zatiaľ zaznamenali aj Mikhail Grigorenko, Tyson Barrie a Erik Johnson. Joe Colborne k už spomínanému hattricku z úvodného zápasu pridal proti Tampe aj jednu asistenciu a zrejme najpríjemnejším prekvapením čo sa produktivity týka je v doterajšom priebehu obranca Patrick Wiercioch s jedným gólom a tromi asistenciami.

Keď už sme pri obrancoch, nedá sa nespomenúť že každý z nich už má na konte minimálne dva kanadské body, čo je veľmi potešiteľné zistenie. Rovnako aj fakt, že tréner Bednar im čas na ľade rozdeľuje podstatne rovnomernejšie ako v minulosti Roy – každý zo šiestich obrancov má priemer času na ľade viac ako 15 a zároveň nikto nemá viac ako 23 minút na zápas. Erik Johnson je s 12 strelami na bránku najusilovnejším strelcom tímu a pri jeho mene nájdeme najvyššie čísla aj v kolónkach hitov (13) a zblokovaných striel (8). Príjemným prekvapením sú aj kvalitné výkony mladého Nikitu Zadorova, Johnsonovho partnera v prvom obrannom páre.

Avs v sobotu ukončia štvorzápasový trip na ľade Floridy Panthers a potom ich čaká päťdňové voľno. Do akcie sa vrátia až v piatok doma proti Winnipegu Jets. Do tej doby by sa mal k tímu pripojiť už aj Mikko Rantanen, ako pre Denver Post prezradil GM Joe Sakic. V ideálnom prípade by Rantanen časom mohol v top6 nahradiť veterána Iginlu, ktorý už MacKinnonovi alebo Ducheneovi jednoducho rýchlostne ani pri najlepšej vôli nemá šancu stačiť. 

Na záver ešte stručne zabŕdnem do prestupových šumov. Anaheim Ducks sa snažia podpísať novú zmluvu so svojim hviezdnym mladým obrancom Hampusom Lindholmom. Problém je že naňho nemajú dosť priestoru pod platovým stropom. Preto sa údajne snažia vymeniť iného obrancu, Cama Fowlera s cap hitom 4 mil. $ na nasledujúce 2 roky. Podľa nepotvrdených zdrojov by jedným zo záujemcov o Fowlera mali byť aj Avalanche – má to však jeden háčik. Avs sú sami len tesne pod platovým stropom, na Fowlera jednoducho nemajú miesto, a preto je jeho príchod krajne nepravdepodobný. 


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
21/10/2016 - 14:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."