Čo nového u Avs? (16.)

Prvý december 2016, z NHL sezóny je odohraných viac ako 25% a na poslednom mieste tabuľky celej súťaže je tím… Colorado Avalanche.
Na dosiahnutie tohto nelichotivého stavu stačili tri prehry v rade a zisk jediného zo šiestich možných bodov. Sériu piatich domácich zápasov odštartovali Avs prehrou 3:6 s Edmontonom, keď ich v tretej tretine doslova prevalcoval štyrmi kanadskými bodmi Connor McDavid. Avs nedokázali zdolať ani slabučký Vancouver, ktorému podľahli 2:3 po samostatných nájazdoch – bol to v podaní Avs prvý zápas sezóny, ktorý sa rozhodol až v nájazdoch a zároveň prvý “loser point” za nezvládnuté predĺženie (doteraz Avs v predĺženiach vždy uspeli). A obrat k lepšiemu neprišiel ani v zápase s Nashvillom, ktorý hostia pohodlne vyhrali 3:5.
Avs tak majú po 21 odohratých zápasoch na konte chudobných 19 bodov, rovnako ako tím Arizona Coyotes, s ktorým sa delia o posledné miesto tabuľky celej NHL. Iste, dá sa prihliadnuť na fakt, že liga je v tejto sezóne nebývale vyrovnaná (žiadny tím nemá momentálne horšiu bilanciu ako dva zápasy pod 50%), že na play-off pozíciu strácame stále iba šesť bodov a máme dva zápasy k dobru, že je do konca stále dostatok zápasov na to aby sa to zvrátilo… výhovoriek, vysvetlení a ospravedlnení by sa dalo nájsť habadej. Pravda je ale jednoduchá a krutá – Avs momentálne nehrajú dostatočne dobre na to, aby vyhrávali zápasy a posúvali sa v tabuľke smerom nahor.
V čom sú hlavné príčiny? Avs doplácajú na kombináciu niekoľkých problémov. V prvom rade nedokážu v zápasoch streliť prvý gól. Z 21 zápasov sa im to podarilo iba 6-krát (4 výhry, 2 prehry). Až 15-krát v doterajšom priebehu sezóny skóre zápasu otvoril súper a Avs následne dokázali vo svoj prospech otočiť iba päť z týchto zápasov. S týmto problémom úzko súvisí aj ďalší z neduhov Avs – množstvo gólov inkasovaných v úvode jednotlivých tretín. Presné číslo sa mi nepodarilo nájsť, ale mám pocit že pomaly takmer už v každom zápase Avs inkasujú v prvých 2-3 minútach po návrate zo šatní. Niekedy je to v prvej, inokedy v druhej či tretej tretine – nevydarené úvody tretín nás v doterajšom priebehu sezóny stáli už peknú kôpku bodov. Ako je možné že ani po niekoľkonásobnom zopakovaní tejto situácie sa z toho hráči nedokážu poučiť? Záhada hodná Aktov X.
Ďalším veľkým problémom je konzistentnosť výkonov v priebehu zápasov. Zo 60 minút Avs vo väčšine prípadov odohrajú kvalitne iba 20, prípadne 40. Zápasov v ktorých by si odpustili slabšiu jednu či dve tretiny je ako šafranu – a to ich pochopiteľne stojí ďalšie množstvo cenných bodov. S jednou či dvomi kvalitne odohranými tretinami sa síce zápas aj v NHL občas vyhrať dá, oveľa častejšie to však na bodový zisk nestačí, o čom sa opakovane na vlastnej koži presviedčajú aj hráči Avs.
No a v neposlednom rade treba pri vymenovávaní problémov Avs spomenúť tzv. “special teams”, čiže hru v početnej výhode a nevýhode. Avs hrali v úvodných 21 zápasoch sezóny spolu 65 presilových hier, čo je štvrtý najnižší počet v NHL. Dokázali v nich streliť 10 gólov – iba päť tímov ich zatiaľ strelilo menej. Celková úspešnosť využitia presilových hier je teda 15,4%, čo vrámci ligy stačí na priebežné 21. miesto. Suma sumárum – Avs nedokážu prinútiť svojich súperov k faulom a keď už sa predsa len k nejakým presilovkám dostanú, tak sa trápia pri ich premieňaní. Presiloviek hráme málo a málo ich aj využívame.
Žiaľ, hra v oslabení je na tom v podaní Avs ešte horšie. Celkovo sme zatiaľ hrali v oslabení 83-krát, čo je 7. najvyššie číslo v NHL. Po zohľadnení počtu odohratých zápasov však zistíme, že Avs musia za jeden zápas ubrániť priemerne 3,95 oslabení, čo je najviac v celej súťaži. Avs inkasovali v doterajšom priebehu 18 presilovkových gólov (4. najvyššie číslo v NHL) čo dáva výslednú úspešnosť 78,3% (4. najnižšia v NHL). Suma sumárum – Avs sú najvylučovanejším tímom ligy a zároveň majú obrovské problémy súperove presilovky ubrániť. Oslabení hráme veľa a často v nich inkasujeme.
Toto je samozrejme vražedná kombinácia. Absencia presilových hier naznačuje málo aktívnu hru v podaní Avs, súperi si pri ich bránení nemusia pomáhať faulami. Keď je presiloviek málo, treba ich aspoň vo väčšej miere premieňať, aby boli skutočnou výhodou. Slabšiu úspešnosť si môžu dovoliť tímy, ktoré hrajú presiloviek veľa, čo však nie je prípad Avs. Rovnako tak oslabenia – ak často faulujete, musíte byť schopní presilovky súpera ubrániť. Ak to nedokážete, musíte byť vylučovaní čo najmenej. Kombinácia veľkého počtu oslabení a slabej úspešnosti ich bránenia je ako som písal vyššie – vražedná.
Kabínu Avs neobchádzajú ani zdravotné problémy. Kapitán Gabriel Landeskog pre zranenie spodnej časti tela vynechal už 6 zápasov a všetko nasvedčuje tomu, že toto číslo ešte porastie. Avs ho už zapísali aj na listinu zranených hráčov. Pre drobné zranenie zápästia vynechal posledné dva zápasy Semyon Varlamov. Na zápas proti Canucks bol dokonca z AHL povolaný Spencer Martin, ktorý zo striedačky kryl chrbát Calvinovi Pickardovi. Varly by však už mal byť v poriadku a pripravený nastúpiť na najbližší zápas proti Columbusu. Okrem toho viacero hráčov vynechalo jeden či viac tréningov pre virózu, menovite napr. Erik Johnson či Jarome Iginla. Tréner Bednar priznal že uvažujú o povolaní jedného či dvoch útočníkov z AHL aby mali pri tvorbe zostavy väčšiu flexibilitu. (pozn. editora Eurolanche - medzičasom Colorado povolalo Sama Henleyho a Gabriela Bourqueho).
A na záver spomeniem ešte výmenu, ktorú Avs na začiatku týždňa urobili s (kým iným ako) Columbusom Blue Jackets. Nejedná sa o žiadny “blockbuster deal”, dres zmenili obrancovia ktorí túto sezónu pôsobili zatiaľ iba v AHL. Avs získali praváka Codyho Goloubefa, opačným smerom putoval ľavák Ryan Stanton. V zostave San Antonia chýbal pravoruký obranca čo bol zrejme aj hlavný dôvod tejto výmeny. V prípade zranení obrancov prvého týmu je celkom pravdepodobné že Goloubefa, ktorý má na konte 96 zápasov v NHL a na konci sezóny sa môže stať nechráneným voľným hráčom, uvidíme aj v prvom time Avs.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
01/12/2016 - 16:00