Čo nového u Avs? (15.)

Hádajte kto začal strielať góly a vyhrávať zápasy?
Avs dokázali vyhrať tri zo štyroch posledných zápasov. Najskôr si doma presvedčivo poradili s LA Kings 4:1, Dallasu po zbabranej prvej tretine podľahli 2:3, v Minnesote v tretej tretine ušli hrobárovi z lopaty a otočili z 0:2 na 3:2 a trojzápasový trip zakončili výhrou 3:2 po predĺžení v Columbuse, ktorú výborným výkonom a 40 úspešnými zásahmi zariadil najmä Semyon Varlamov. Bolo to prvýkrát od úvodných dvoch zápasov sezóny čo Avs zvíťazili v dvoch zápasoch po sebe.
Zdá sa teda, že dva hlavné problémy ktoré Colorado trápili v predchádzajúcich týždňoch – nízka úspešnosť streľby, aj zásahov brankárov – sa aspoň nateraz podarilo zažehnať. Súhrnné skóre z týchto štyroch zápasov je 12-8, čiže priemer tri vstrelené a dva inkasované góly na zápas. Obe čísla sú výrazne lepšie ako priemer doterajšieho priebehu sezóny (2,17 resp. 2,72). Je to len chvíľkový záblesk alebo začiatok dlhodobejšieho trendu? Verme, že to druhé.
Ako sa tie získané body premietli do tabuľky? Avs sú s bilanciou deviatich výhier a rovnaký počet prehier v Centrálnej divízii stále na poslednom siedmom mieste, takže v tomto smere (zatiaľ) posun nenastal. Dôležité však je, že súperov máme na dohľad - na tretie miesto Dallasu strácame tri body a máme dva zápasy k dobru. Z hľadiska boja o play-off je zaujímavý aj vývoj v Pacifickej divízii. Tam sa zatiaľ zdá, že trojica Calgary, Vancouver a Arizona do reálneho boja o play-off zasiahnuť nedokáže. To by znamenalo, že z Centrálnej divízie do play-off postúpia opäť minimálne štyri tímy (v minulých sezónach bolo z Centralu v PO vždy 5 tímov), čo teoreticky šance Avs o niečo zvyšuje. Zo sezóny je však stale odohraných iba cca 22-23%, takže na play-off kalkulácie je predsa len ešte trochu priskoro. V predchádzajúcich dvoch sezónach však o tomto čase vyzerali vyhliadky Avs na postup do play-off podstatne horšie ako dnes.
Za povšimnutie tiež stojí fakt, že ten “zlom” resp. obrat k lepšiemu prišiel v čase, keď nám zo zostavy pre zdravotné problémy vypadli hneď dvaja ofenzívny lídri: Matt Duchene aj Gabriel Landeskog. Duchene mal po zápase proti Jets symptómy otrasu mozgu, nakoniec vynechal štyri zápasy a do hry sa vrátil v poslednom na ľade Columbusu, kde nakoniec rozhodol v predĺžení. Landeskog utrpel proti Kings bližšie nešpecifikované zranenie v dolnej časti tela, vynechal posledné tri duely a termín jeho návratu do zostavy zatiaľ nie je známy. Paradoxne práve ich absencia akoby “naštartovala” Nathana MacKinnona, ktorý po trápení v úvode sezóny konečne výraznejšie napĺňa svoj potenciál (2g+3a v posledných 3 zápasoch) a tiež Mikka Rantanena (1g+3a v posledných 4 zápasoch). Výkonmi zaujal aj z AHL povolaný AJ Greer, ktorý si síce zatiaľ pripísal iba jednu asistenciu, aktívnym herným prejavom však zaujal trénera Bednara natoľko, že ani po návrate Duchenea o miesto v zostave neprišiel (na tribúnu sa prekvapujúco posadil Joe Colborne).
Čo sa individuálnych štatistík týka, lídrom v produktivite Avs je už MacKinnon (4g+9a) pred Ducheneom (7g+5a). Produktivite obrancov zatiaľ kraľuje Erik Johnson (1g+9a) pred Tysonom Barriem (2g+6a). Z dvojice brankárov má výrazne lepšie štatistiky Calvin Pickard – 2,07 GAA a 93,1% SV%, 4 výhry z 5 štartov. Čísla Semyona Varlamova vyzerajú podstatne horšie – 2,92 GAA, 90,7% SV%, 5 výhier z 13 štartov – jedným dychom však treba povedať že Varlyho výkony išli v posledných dvoch týždňoch výrazne hore.
Nie všetko je však len pozitívne. Avs stále chýbajú góly od hráčov tzv. “druhého sledu”. Mikhail Grigorenko zatiaľ skóroval iba raz, rovnako tak Andreas Martinsen. Blake Comeau a Jarome Iginla strelili po dva góly. Joe Colborne od hetriku v úvodnom zápase gólovo mlčí a John Mitchell zatiaľ súperových gólmanov v tejto sezóne neprekonal ešte ani raz. Obrancovia Avs celkovo strelili zatiaľ iba päť gólov (z toho dva v poslednom zápase proti Columbusu), pričom Francois Beauchemin, Fedor Tyutin, Nikita Zadorov a Eric Gelinas na prvý gól sezóny stále iba čakajú. Častejší gólový príspevok od tejto skupiny hráčov by mohol Avs výrazne pomôcť zbierať v ďalšom priebehu sezóny body do tabuľky rýchlejším tempom ako doteraz.
Po ofenzívnom prebudení MacKinnona a zlepšených výkonoch Varlamova zostávajú zrejme najväčším sklamaním doterajšieho priebehu sezóny výkony Tysona Barrieho. V produktivite má zatiaľ našliapnuté na 36 bodov – na obrancu je to bez debaty slušné číslo, ale po predchádzajúcich sezónach s 53, resp. 49 kanadskými bodmi a letnom podpise novej zmluvy s ročným platom 5,5 mil $ sa od Barrieho určite čakalo viac. Čo je však horšie, u Barrieho sa nedá povedať že by mal “len” smolu v zakončení. Barrie sa v novom hernom systéme trénera Bednara zatiaľ trápi aj herne. Spomedzi obrancov má druhý najvyšší čas na ľade, viac ako 22,5 minúty za zápas. Veľkú väčšinu svojich striedaní začína v útočnom pásme (58,6 %, najviac z obrancov Avs), napriek tomu pri jeho pobyte na ľade smeruje oveľa viac striel na našu bránku ako na tú súperovu. V “advanced stats” patrí teda zatiaľ k najslabším obrancom Avs.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
22/11/2016 - 15:00