Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (26.)

Čo nového u Avs? (26.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme.

Kolosálne zlyhanie. Dve slová ktoré z môjho pohľadu najvýstižnejšie opisujú uzávierku prestupov 2017 v podaní Colorada Avalanche. Čo dopekla sa to vlastne stalo (resp. nestalo)?

Naozaj si fanúšikovia Avs túto sezónu nemôžu užiť ani trošičku radosti? Že je táto sezóna po športovej stránke stratená vieme už od decembra. Prakticky tri mesiace žijeme s myšlienkou, že nás až do konca júna čakajú už len dva “vrcholy” – uzávierka prestupov a draftová lotéria. Prvý z nich už máme za sebou a Avs na čele s GM Joe Sakicom predviedli podobne zahanbujúci výkon ako vo väčšine zápasov na ľade. Sklamanie je na opísanie mojich pocitov slabé slovo. Napriek tomu že sám seba považujem za optimistu a pozitívne zmýšľajúceho človeka, takú beznádej v súvislosti so svojim obľúbeným tímom som za celých tých vyše 20 rokov asi ešte necítil.

Hlavný dôvod prečo som sa tešil na uzávierku prestupov bol ten, že po nej konečne uvidím v tíme Avs “novú generáciu” do ktorej vkladáme nádeje do budúcnosti. Že po odchodoch Iginlu, Tyutina, Mitchella, Bourquea, Wierciocha atď sa v time uvoľní miesto pre mladých – Bigrasa, Siemensa, Comphera, Greera. Vo zvyšných 20 zápasoch sezóny už nemáme o čo hrať, skúsenosti pre mladých sú jedna z mála vecí ktoré ešte môžeme z tejto sezóny vyťažiť a v budúcnosti zúročiť. Zdá sa však, že ani z toho nič nebude. (poznámka editora: článok bol napísaný pred debutom Comphera v NHL)

O protihodnote, ktorú by sme mohli dostať pri výmenách za našich hráčov som si ilúzie nerobil, vysoké výbery v drafte a sľubných prospektov som nečakal. Nedúfal som ani vo výmenu hráčov ako Beauchemin, Soderberg, Colborne či Comeau, ktorí majú zmluvy ešte aj na ďalšiu sezónu – pri výkonoch aké predvádzajú je úplne pochopiteľné, že o nich nikto neprejavil záujem. Ani vo sne by ma však nebolo napadlo, že jediní ktorých sa Sakicovi podarí vymeniť budú Iginla a Martinsen, a všetko čo za nich dostaneme je jeden hráč ktorého sme nedávno mohli zadarmo stiahnuť z waiveru. Ako je možné, že iným tímom sa podarilo svojich hráčov podobného kalibru vymeniť aspoň za nízke výbery v drafte? Naozaj nám napr. za Tyutina nikto nebol ochotný dať ani nejaké 6. kolo draftu? Chcel by som veriť, že o našich hráčov naozaj nebol nijaký záujem (aj keď podľa zámorských novinárov nejaký záujem minimálne o Tyutina a Bourquea bol). Ak totiž Sakic na týchto hráčov nejaké konkrétne ponuky mal, ale z nejakého dôvodu ich neakceptoval, úroveň jeho nekompetentnosti by dosiahla ešte vyšší level.

Joe Sakic bol celú svoju hviezdnu kariéru považovaný za hokejového slušáka. Problém je v tom, že slušnosť nie je to čo charakterizuje dobrých generálnych manažérov. V tejto pozícii je praktickejšia bezohľadnosť a drzosť. Vlastnosti, ktoré su Sakicovi zdá sa absolútne cudzie a Avs na to pod jeho vedením doplácajú. Najlepšie to vidno na jeho krokoch súvisiacich so staršími hráčmi, tzv. veteránmi. Avs sú nimi doslova posadnutí, nejakého do tímu privedú prakticky každé leto, dávajú im zmluvy aké by im už nedali nikde inde, ako bonusy navyše klauzuly o nevymeniteľnosti a následne bez ohľadu na katastrofálnosť ich výkonov dostávajú stále vysoký priestor na ľade – samozrejme na úkor mladých hráčov, ktorí by mali byť budúcnosťou tímu. Prečo to Avs robia? Otázka za milión. Asi preto že je to slušné. Je slušné ponúknuť veteránovi, ktorý má za sebou bohatú kariéru lukratívnu zmluvu s no-trade klauzulou (veď by sa mohol snáď aj uraziť, keby dostal zmluvu kratšiu, za menšie peniaze, bez no-trade klauzuly), je slušné nechať ho v zostave aj napriek mizerným výkonom, posadiť ho na tribúnu pre zlé výkony by predsa bolo prejavom absolútneho nedostatku rešpektu k jeho bohatej kariére, no nie? To my v Colorade nikdy neurobíme, na to sme príliš slušní. Sakic dokonca veteránom bez problémov plní želania o tom či a kam chcú byť vymenení, bez ohľadu na to, čo je najlepšie pre tím ako celok. Bol to prípad Jana Hejdu, ktorý si neželal byť vymenený v roku 2015 a samozrejme ani nebol – čo tam po nejakom draftovom výbere z ktorého by organizácia mohla mať úžitok ešte dlhé roky. Najnovšie je to prípad Iginlu, ktorého vytrejdoval tam kam si sám zaželal a ešte si aj nechal polovicu jeho platu. Protihodnota? Nič, nada, zero, null. Samozrejme je možné, že ho nikto iný ako LA Kings ani nechcel, aj tak je ale to 4. kolo draftu 2018, ktoré Avs dostanú iba v prípade že Kings získajú v tomto roku Stanley Cup, Iginla pri tom odohrá minimálne 50% zápasov a Kings s ním následne predĺžia zmluvu (splnené musia byť všetky tri podmienky, inak Avs nedostanú nič) doslova výsmechom. To už medzi tie podmienky mohli kľudne zakomponovať aj inváziu mimozemšťanov a vstup Ruska a Severnej Kórei do NATO, šanca na ich naplnenie by nijako dramaticky neklesla. Avs sú skrátka pod Sakicovým vedením organizáciou, kde je prvoradou prioritou to, aby sa veteráni v tíme cítili komfortne a nemali sa na čo sťažovať. Viem si celkom dobre predstaviť ako každý 35 a viac ročný voľný hráč 1. júla dúfa, že ho s ponukou novej zmluvy osloví práve Sakic…

Pre porovnanie – Philadelphiu Flyers vedie z pozície GM tiež bývalý úspešný hráč, Ron Hextal. Obranca Flyers Mark Streit, ktorému po sezóne končí zmluva sa vyjadril, že by nechcel byť vymemený a najradšej by sezónu dohral vo Philadelphii. Hextala to samozrejme nezastavilo a Streita vymenil do Tampy Bay za solídneho útočníka Filppulu + výbery v drafte. To ale nebolo všetko, lebo Tampa, ktorú vedie ďalšia hráčska legenda Steve Yzerman Streita vzápätí vymenila do Pittsburghu za ďalší výber v drafte. A všetci boli spokojní – Hextal získal za UFA hráča protihodnutu, z ktorej jeho tím môže v budúcnosti profitovať a Yzerman si prakticky zadarmo uvoľnil priestor pod platovým stropom, ktorý bude v lete potrebovať na podpis dôležitých hráčov svojho tímu. Či bol spokojný aj hráč, ktorého sa výmeny týkali ich zjavne vôbec netrápilo, jednali s ním ako s obyčajným tovarom a vďaka tomu dosiahli pre svoje organizácie to čo chceli resp. potrebovali. Konieckoncov, Streit asi tiež nakoniec nebude nadávať že bude mať možnosť zahrať si s Pittsburghom o Stanley Cup…   

Sakic jednoducho nedokáže postaviť záujmy tímu, ktorý spravuje nad záujmy jednotlivých hráčov. Resp. zatiaľ za štyri roky neukázal že by toho schopný bol. Aspoňže nevymenil Matta Duchenea a Gabriela Landeskoga za nejakú neadekvátnu protihodnotu. To je asi najväčšie pozitívum. Keby mali spolu s trénerom Bednarom na to gule, mali by teraz povolať nielen JT Comphera (poznámka editora: viď vyššie), ale aj ďalších mladých hráčov z farmy, s ktorými sa do budúcnosti počíta a nechať ich hrať solídne porcie minút v NHL a nazbierať čo najviac skúseností. Všetkých veteránov, s ktorými sa po tejto sezóne už nepočíta posadiť na tribúnu alebo poslať do AHL – každá ďalšia minúta ktorú za Avs po zvyšok tejto sezóny odohrajú Tyutin, Beauchemin, Bourque, Mitchell atď na úkor Bigrasa, Greera či Siemensa je pre Colorado Avalanche kontraproduktívna a robí nás potenciálne horším tímom aj v nasledujúcej sezóne, keď kvoli tomu budú mať mladí hráči menej skúseností ako by mohli mať, ak by sme ich po zvyšok tejto sezóny nechali hrať. Samozrejme, že sa to nestane, lebo by to k veteránom nebolo slušné… Tipujem že ak do prvého tímu povolaný Compher, skončí na tribúne ako zdravý náhradník, alebo si zahrá maximálne 6-7 minút vo štvrtom útoku s Mitchellom a Colbornom. Väčší priestor na ľade si predsa musí najskôr zaslúžiť - možno už o pár sezón… 

Na začiatku som spomínal posledné dva vrcholy sezóny. Po tom ako dopadol ten prvý by ma vôbec neprekvapilo keby sme pri tom druhom – draftovej lotérii – spadli v drafte najnižšie ako sa bude dať, teda na štvrté miesto. Pre túto našu sezónu by to bolo typické a pre nekompetentnosť nášho vedenia snáď aj spravodlivé.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
03/03/2017 - 09:00