Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (34.)

Čo nového u Avs? (34.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme Avs.

Ďalší z vrcholov sezóny a ďalšie sklamanie. Avs si nakoniec pripísali aj 61. prehru v sezóne – tentoraz v draftovej lotérii. Tie prehry boli vlastne hneď tri, keďže Avs napriek najvyšším percentuálnym šanciam neuspeli ani v jednom z troch žrebovaní, ktoré rozhodli o poradí na prvých priečkach a v júnovom drafte teda budú vyberať až zo štvrtého miesta. Čerešničkou na torte je fakt, že jedným z víťazov lotérie je divízny rival z Dallasu, ktorý bude vďaka tomu vyberať z tretieho miesta. Prvé dva výbery garantujúce dvoch najsľubnejších prospektov Nolana Patricka a Nica Hischiera skončili vo východnej konferencii v rukách New Jersey a Philadelphie. Aspoňže tak.

Prehra v lotérii však neznamená koniec sveta. Zvlášť tento rok, keď v drafte chýbajú supertalenty ako boli v predchádzajúcich ročníkoch Connor McDavid a Jack Eichel, alebo Auston Matthews a Patrik Laine. Práve absencia hráčov tohto kalibru prisúdila tohtoročnému draftu trochu nespravodlivo nálepku “slabšieho ročníka”. Pravda je však taká, že sľubne sa ukazujúcich prospektov, z ktorých nepochybne vyrastú kvalitní NHL hráči je aj v tomto drafte dostatok a Avs budú mať aj zo štvrtého miesta výbornú šancu získať hráča podobných kvalít ako boli v predchádzajúcich ročníkoch Tyson Jost a Mikko Rantanen.

Dres Colorada si 23. júna v Chicagu na pódiu oblečie pravdepodobne jeden z trojice Gabe Vilardi, Casey Mittelstadt alebo Miro Heiskanen. Na všetkých troch sa od skautov sypú slová chvály. Vilardi je útočník schopný zahrať centra aj krídlo, navyše pravák akých Avs v time mnoho nemajú. V OHL v drese Windsor Spitfires dominuje v tzv. “possession stats”, v ktorých by sa Avs pomoc zišla ako soľ, chvália ho za šikovné ruky aj vysoké IQ.  Navyše je jedným z najmladších hráčov, po ktorých tímy môžu tento rok siahnuť, 18 rokov oslávi až v auguste a napr. od Nolana Patricka je mladší o celých 11 mesiacov. Vytýka sa mu najmä slabšie korčuľovanie, to je však jeden z najjednoduchšie napraviteľných nedostatkov, aké mladý hokejista môže mať. Väčšina odborníkov ho dlhodobo pasuje za “trojku” draftu hneď za dvojicu Patrick-Hischier. 

Ďalší útočník Casey Mittelstadt je na drafte trošku netradičným zjavom, pôsobí totiž v “druhotriednej” vysokoškolskej lige a nie v niektorej z hlavných kanadských juniorských súťaží. Kvôli tomu je ťažšie odhadnúť, ako na tom v porovnaní s ostatnými hráčmi na drafte vlastne je. Ani to však skautom nebráni v tom umiestňovať ho vo svojich preddraftových rebríčkoch okolo piateho miesta. Chvália na ňom prakticky všetko – šikovné ruky, korčuľovanie, nebezpečnú strelu, kreatívne tvorenie hry, vysoké IQ, ochotu tvrdo na sebe makať a vydávať zo seba v zápasoch aj na tréningoch vždy 110%... mal by byť skrátka “kompletným balíčkom” ako hráčov bez výraznejšej slabiny za morom s obľubou nazývajú. Podľa niektorých odborníkov by o pár rokov pokojne mohol byť najlepším hráčom z tohto draftu. Mittelstadt od budúcej sezóny nastupuje na University of Minnesota do univerzitnej súťaže NCAA. Nebude sa teda môcť zúčastňovať predsezónnych kempov tímu, ktorý ho draftuje až do momentu, keď podpíše profesionálnu zmluvu. Niektoré tímy to môžu brať ako nevýhodu, Avs však vlani pri Tysonovi Jostovi a Camovi Morrisonovi ukázali že s tým zásadný problém nemajú.

Miro Heiskanen si obdivuhodnými výkonmi v drese Fínska na nedávno skončených MS 18-ročných zrejme definitívne uzurpoval status najlepšieho obrancu tohtoročného draftu. 12 bodov v siedmich zápasoch turnaja, ale najmä dominantná celoplošná hra ho v preddraftových rebríčkoch katapultovala z druhej desiatky až do top5. Niektorí odborníci ho dokonca neváhali označiť ako najlepšieho obrancu na drafte za posledné roky. Teda lepšieho ako Hanifin, Provorov, Werenski, Ekblad… Aj keď je to zrejme prehnané tvrdenie, faktom je že Heiskanen vo veku 17 rokov (aj on oslávi 18 až po drafte) nielenže odohral kompletnú sezónu vo fínskej najvyššej súťaži, ale patril k najlepším hráčom svojho tímu. 10 bodov v 37 zápasoch aktuálneho ročníka síce na prvý pohľad nepôsobí nijako impozantne, Heiskanen však ponúka oveľa viac ako len kanadské body. Skauti sa podobne ako pri Mittelstadtovi rozplývajú nad komplexnosťou jeho hry, spoľahlivosťou vo vlastnom pásme, schopnosťou čítať hru a robiť v zlomku sekundy správne rozhodnutia, šikovnosťou, nadpriemerným korčuľovaním, schopnosťou vyviezť puk z obranného pásma a založiť útok, ochotou hrať do tela… ťažko v jeho hre hľadať nejaké nedostatky. Pre Avs a ich dlhodobé defenzívne problémy by mohol byť doslova darom z nebies – ak nám ho Dallas vyberajúci z tretieho miesta prenechá.

Do úvahy by pripadali samozrejme aj ďalší hráči, menovite napr. ofenzívny obranca Cale Makar, alebo krídelník Owen Tippett, ktorého skauti označujú za “čistokrvného strelca”, napriek tomu si však myslím že ak Avs svoj top draftový výber nevymenia, vyberú si jedného z vyššie menovanej trojice. A nepochybujem o tom že to bude kvalitný hráč s ktorým budeme o niekoľko sezón spokojní – aj keď tie najsexi mená skončia tentoraz u konkurencie.

K téme draftovej lotérie ešte posledná myšlienka. Čítal som mnoho nespokojných názorov, aké nespravodlivé je, keď najhorší tím za posledných 18 rokov nebude kvôli lotérii vyberať ani len v top3. Ako lotéria popiera jednu zo základných funkcií vstupného draftu – zabezpečiť aby sa tie najslabšie tímy vďaka draftovaniu najlepších hráčov čo najskôr stali opäť konkurencieschopnými. Dovolím si nesúhlasiť. Podľa mňa je draftová lotéria v súčasnej podobe férová a plní svoj účel. Tým účelom samozrejme myslím odradenie slabších tímov od zámerného “tankovania”, čiže snahy skončiť v tabuľke čo najhoršie a zabezpečiť si tým čo najlepší výber v drafte. Žiaden tím nemôže v lotérii klesnúť o viac ako 3 miesta. Ak sa v drafte nenachádza generačný supertalent typu Crosbyho či McDavida, tak ten rozdiel medzi výberom X a výberom o 3 miesta horším nie je vôbec dramatický a pravidelne sa stáva že hráči draftovaní z nižších priečok sa v konečnom dôsledku ukážu byť kvalitnejšími ako vyššie draftovaní borci. Tam sa práve ukáže kvalita skautingu jednotlivých tímov. Pokles v drafte síce zamrzí, ale nemusí nevyhnutne aj zabolieť.

Na druhej strane sú tímy, ktoré ani nie najpriaznivejšie sa vyvíjajúcu sezónu nezabalia a do poslednej chvíle sa snažia o postup do PO, aj keď je ich šanca častokrát už len teoretická. Odmenou za ich snahu je vo väčšine prípadov to najhoršie možné umiestnenie – mimo postupu do PO, ale tiež mimo pozícií z ktorých sa draftujú tie najväčšie talenty. Súčasný systém lotérie dáva aj týmto tímom nádej, že sa možno predsa len dočkajú nejakej odmeny. Iste, ich šanca je maličká, ale ako sme videli v sobotu v prípade Philadelphie, občas aj tá povestná motyka vystrelí. Ak nám tohtoročný výsledok lotérie, v ktorej uspeli 5., 8. a 13. najhorší tím súťaže niečo ukázal, tak to, že snažiť sa zámerne skončiť na čo najhoršom mieste v tabuľke sa naozaj neoplatí. Z tohto pohľadu teda lotéria splnila svoj účel.


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
03/05/2017 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."