Příběh Eurolanche

Language:     English English   German German   Slovak Slovak   Czech Czech
2007/08: Začátky

Eurolanche je prvním a největším evropským fanklubem týmu NHL Colorada Avalanche, který vznikl 12. srpna 2007. Jeho zakladatel a současný předseda David Púchovský, se již delší dobu pohrával s myšlenkou založit skupinku fanoušků ze "Starého kontinentu". Evropští fanoušci měli odjakživa ztíženou pozici ve srovnání s americkými kolegy, a proto byla vzájemná pomoc výborným řešením.

Zpočátku reprezentovala fanklub Eurolanche jednoduchá webová stránka. Jejím cílem bylo slučovat všechny fanoušky a vyměňovat si s nimi kontakty, názory a informace. Po určitém čase bylo zřejmé, že fanoušci by si zasloužili o mnoho lepší pomoc, či služby a servis. Za finanční pomoci několika členů, vznikl v březnu 2008 profesionální web s vlastní doménou.


Nová stránka dodala fanklubu šmrnc a novou tvář. Eurolanche se stala od tohoto okamžiku precedentem, něčím jedinečným, co se na světovém hokejovém trhu ještě neobjevilo. Členové mohli přispívat články o Coloradu Avalanche ve svém vlastním jazyce, účastnit se soutěží, nakupovat v e-shopu suvenýry fanklubu nebo Colorada Avalanche a mnoho jiného. Nejdůležitější službou nové webstránky fanklubu Eurolanche měla být organizace a setkávání členů. Už o pár týdnů později v létě 2008, se odehrálo setkání s brankářem Petrem Budajem. Byl to první malý krok v novodobé historii organizace.

Několik měsíců před vznikem fanklubu vznikla u předsedy Davida Púchovského myšlenka zorganizovat výlet fanoušků do Denveru a vidět zápasy na vlastní oči. Eurolanche tuto myšlenku ještě více podpořil a proměnil ji na skutečnost. Na přelomu let 2008 a 2009, respektive v lednu a únoru se podařilo zorganizovat hned dva zájezdy Eurolanche, za účasti dohromady šesti členů. Výhodou byly lístky na zápasy, které vedení klubu účastníkům zprostředkovalo zdarma, ale také VIP přístup ke všem hráčům.Druhou sezónu, 2008/09, v historii fanklubu Eurolanche a první plnou s profesionální internetovou stránkou, zakončili členové společným setkáním v Martině na Slovensku.

2009/10: Třetí sezóna

Ročník 2009/10 se stal pro fanklub Eurolanche klíčovým. Nejenže se podařilo zorganizovat třetí pokračování Eurolanche Invasion, za účasti pěti členů, ale i konečně se po odkladech spustila nová webová stránka. Obnovený web nabídl svým členům nespočet výhod, včetně široké interaktivity. Nové úspěchy přinesly větší dávku zodpovědnosti a nové cíle. Součástí povedeného ročníku bylo i setkání s Paulem Stastnym na Slovensku.

2010/11: Obrat a změny

Čtvrtá sezóna v historii fanklubu Eurolanche nebyla pro tým Colorada Avalanche úspěšnou, když skončil na nejhorší pozici od dob své existence. Jako kdyby měli špatné výkony hráčů podobný vliv na chod fanklubu. Na konci neúspěšné sezóny 2010/11 fanklub Eurolanche opět změnil svůj web, který na druhé straně funguje do současnosti a díky svého zpracování se stal jedničkou na trhu s fanouškovskými novinami webových stránek.Období let 2010 a 2011 bylo pro obě strany velmi náročné. Kromě stagnace a propadu značky klubu na trhu se Eurolanche nepodařil zorganizovat výlet do Colorada, poprvé v historii. Zadostiučiněním bylo velké setkání členů na Slovensku.

2011/12: Úspěch nové éry

První sezóna s novým vzhledem stránky byla velmi úspěšnou v historii fanklubu Eurolanche. Denní unikátní návštěvnost se značně zvýšila. Stále více fanoušků se rozhodlo připojit se k Eurolanche a někteří z nich začali i psát vlastní články v různých světových jazycích.

Nová éra v Eurolanche přinesla také čtvrtý výlet do Denveru. Tři členové měli šanci vidět další sérii domácích zápasů Colorada Avalanche. Samozřejmostí byly setkání s hráči a podpora od celé organizace. Ne pouze Invasion IV byla zpravodajsky velmi dobře zprostředkována, ale také průběh celé sezóny. Týden co týden vycházeli na webu nové články a jejich počet se neustále zvyšoval.

Úspěšná sezóna zahrnovala několik soutěží o suvenýry a nezapomenutelné momenty při sledování zápasů Avs. Neexistoval důvod, proč by se fanoušci z celého světa neměli připojit k Eurolanche. Rok byl završen setkáním členů ze čtyř zemí na Slovensku, poprvé v Bratislavě.

2012/13: Lockout a zkrácená sezóna

Redakce Eurolanche odstartovala exkluzivní zpravodajství, díky rozhovorům s bývalými i současnými hráči Colorada Avalanche před začátkem a během sezóny 2012/13. Mezi dotázanými hráči byli například Ian Laperriere, Gabriel Landeskog, Semyon Varlamov a Ryan O´Reilly. Stránka Eurolanche získala uznání a byla uváděna jako zdroj nebo citovaná na hlavních webech velkých médií, jako jsou například The Hockey News, NBC Sports, Yahoo Sports nebo Denver Post. Přestože se nehrál v NHL hokej několik měsíců, bylo právě toto období pro fanklub nejúspěšnější.


V paměti členů Eurolanche zůstane i letní setkání ze začátku sezóny v Praze, na které přišel Milan Hejduk a Jan Hejda. Fanklub se den na to setkal i s Davidem Kočím.

Když už se konečně rozjely ligové zápasy, čtyři členové ze Slovenska a České republiky uspořádali pátý výlet do Denveru, Colorada pod názvem Eurolanche Invasion V. Svým průběhem se stal jedním z nejvíce průlomových v historii fanklubu. Účastníci zájezdu sledovali rekordní počet zápasů - sedm, z nichž jeden navštívili poprvé na ledě soupeře, a to v Minnesotě po 14 hodinové cestě autem.

2013/14: Nejčtenější web

Colorado Avalanche vstoupilo do sezóny 2013/14 s novým trenérem a vůdcem. Změny se projevily ihned na výkonu klubu, ale Eurolanche pokračovala v tradiční práci. Díky desítkám exkluzivních rozhovorů, které odstartovaly během lockoutové sezóny, se hlavní web fanklubu stal nejčtenějším ve své oblasti.

Úspěchem bylo opětovné zorganizování letního setkání s Janem Hejdou a pokračování Eurolanche Invasion v jejím šestém vydání, za účastí rekordního počtu šesti členů. Všichni zhlédli sedm domácích zápasů a odnesli si nezapomenutelné zážitky.

O Eurolanche se v té době začali zajímat i další významné média. O Invasion psal znovu největší evropský časopis Pro Hockey, podobně jako při Invasion V. Předseda fanklubu byl hostem ve studiu slovenské sportovní televize a článek o Eurolanche publikoval jeden z nejpopulárnějších slovenských týdeníků Život. Největším úspěchem bylo zveřejnění článku o Eurolanche na oficiální webstránce Colorada Avalanche. Počet členů fanklubu a fanoušků na sociálních sítích nadále narůstal.

2014/15: Poprvé v Denver Post

V nastoleném tempu pokračoval fanklub i v druhé sezóně po příchodu Nové éry do Denveru. Na jejím konci si mohl povědět, že si nadále udržoval pozici nejčtěnějšího fanouškovského webu, který pravidelně na svých stránkách přinášel exkluzivní rozhovory a materiály, které přebírala i významná zahraniční média. Čeští fanoušci ocenili nejvíce rozhovory s Milanem Hejdukem po delším čase od skončení jeho kariéry a s Pavlem Zachou, velkým talentem světového hokeje, který patřil mezi úzký okruh kandidátů na draft Avalanche.

Vrcholem sezóny se tradičně stal výlet do Colorada, Eurolanche Invasion VII. Sedmého zájezdu se zúčastnil rekordní počet členů, osm z dvou různých zemí. Společně viděli šest zápasů Avs v Pepsi Center a postarali se o nejpamátnější Invasion, kdy jen v rámci státu Colorado najezdili přes 3000 kilometrů a dvě skupiny dokonce navštívili města San Francisco a Chicago.


Největším úspěchem ročníku byl rozhodně publikovaný článek o fanklubu a sedmém výletu v deníku Denver Post. Stalo se to vůbec po prvé, kdy se Eurolanche ocitl přímo v tištěném vydání největšího coloradského deníku. Sezóna 2014/15 přinesla i překonání hranice 500 registrovaných členů.

2015/16: Sezóna velkých úspěchů

Devátá sezóna v historii fanklubu Eurolanche se nesla ve znamení úspěchů, které se v tom čase bez váhání mohly označit za největší v celé historii organizace. O činnosti fanklubu totiž informovala největší hokejová média na světě - příběh Eurolanche se dostal na celou jednu stranu do tlačeného vydání časopisu The Hockey News (později i na jeho webovou stránku). Samotnou kapitolou byl osmý výlet fanklubu do USA pod názvem Eurolanche Invasion VIII. O výletě informoval oficiální web profiligy NHL.com. Členové výpravy se dostali i do živého vysílání celostátní televize NBC Sports přímo při zápasu pod holým nebem mezi Coloradem Avalanche a Detroitem Red Wings, kde je vyzpovídala hokejová legenda Jeremy Roenick.

Invasion VIII se zúčastnil rekordní počet členů fanklubu - 12, z pěti různých evropských zemí. Dohromady shlédli sedm zápasů Colorada včetně akce pod holým nebem s dalšími více než 50 000 fanoušky na baseballovém stadionu. Na stejném místě byli svědky duelu mezi veterány Colorada a Detroitu, z nichž mnoha se osobně setkali Nejpamátnější moment přišel při střetnutí s Peterm Forsbergem. Součástí zájezdu byl i výlet do Las Vegas, co ještě víc přispělo k tomu, aby se Invasion VIII stala nejúspěšnější v historii. Ostatní členové fanklubu mohli navíc příběh výletu sledovat i prostřednictvím živých videí přes aplikaci Periscope.
Při příležitosti zápasu pod holým nebem fanklub spustil sesterský, specializovaný web StadiumSeries2016.Eurolanche.com, který přinášel všechny informace o této akci ve více jazycích. I díky novému webu dosáhl počet publikovaných článků za sezónu nejvyššího čísla v historii fanklubu - více než 1550, což je průměrně pět publikovaných článků denně.

Součástí úspěšného ročníku byla i střetnutí doma u Mariána Hossy se Stanley Cupem, střetnutí účastníků Invasion VIII v Praze, ale i další mediální prezentace fanklubu v Evropě a Severní Americe, či množství soutěží pro členy fanklubu, kterých počet přesáhl hranici 600 lidí. Nechyběly ani exkluzivní rozhovory, ze kterých byl nejpamátnější ten s Mikkem Rantanenem, kterého redakce Eurolanche vyzpovídal po draftu 2015 jako vůbec první mezi všemi médii.

2016/17: Výroční sezóna

Jubilejní desátá sezóna fanklubu Eurolanche se do jeho historie zapsala jako nejnabitější, co se týká uskutečněných aktivit. V létě 2016 se v Brně v České republice setkali členové fanklubu a budoucí účastníci Eurolanche Invasion IX na osmém srazu členů, jehož začátek byl naplánován přesně v den devátého výročí fanklubu. Cílem setkání bylo představení plánovaných událostí do nové sezóny a výročního loga, ale také diskuze o připravovaném výletě, programu a pravidlech.

Samotná Eurolanche Invasion IX byla jednou z nejlepších v historii projektu a celkově šestou v pořadí od sezóny 2011/12. Tentokrát se výletu zúčastnilo 10 členů fanklubu ze Slovenska, České republiky a poprvé i z Maďarska a Finska. Skupina viděla sedm zápasů Colorada Avalanche, z toho poprvé dva venkovní duely na ledě Anaheimu a San Jose. Kromě výletů po Coloradě se fanoušci podívali na celé západní pobřeží USA včetně Los Angeles, San Francisca i Mexika. O deváté Invasion informovalo vícero médií včetně televize CBS4, časopisu ProHockey a novin Denver Post.


Exkluzivními se v jubilejní desáté sezóně fanklubu stala setkání s bývalými hráči Colorada Avalanche v Evropě. Vícero členů Eurolanche se postupně potkalo se Stevenem Reinprechtem v Norimberku, s Uwe Kruppem v Berlíně a s Davidem Aebischerem ve Švýcarsku. Součástí každého setkání byl i poznávací výlet v daném městě. Během posledního z nich jeho účastníci najezdili 2428 kilometrů v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii a Lichtenštejnsku.

Fanklub v sezóně 2016/17 spustil dva sesterské weby. Na Story.Eurolanche.com shrnul všechny zajímavé texty, infografiky, fakta a fotografie týkající se svého desátého výročí. Web GlobalSeries.Eurolanche.com postupně naplňovala redakce články při příležitosti organizace dvojzápasu Colorada Avalanche a Ottawy Senators ve Švédsku v listopadu 2017. Eurolanche připravil na tuto událost projekt s názvem Eurolanche Raid 2017. Na výlet do Stockholmu se přihlásilo rekordních 52 členů z 10 zemí a dvou kontinentů.

Součástí zpravodajství Eurolanche.com bylo také 14 exkluzivních rozhovorů, například s draftovou jedničkou Nicem Hischierem nebo mladými talenty A.J. Greerem, J.T. Compherem, Tysonem Jostem a Mikkem Rantanenem.

2017/18: Nejvíce vlastních událostí a vydání knihy

Kulaté narozeniny Eurolanche oslavil 12. srpna 2017 ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Do té doby největšího setkání členů fanklubu se zúčastnilo 18 fanoušků ze Slovenska, České republiky, Maďarska a Finska. Během čtyř dní absolvovali účastníci setkání bohatý sportovní a turistický program, dostali mnoho suvenýrů a podpisů, a také si vyposlechli gratulace od hráčů včetně Joea Sakica.

V listopadu 2017 fanklub zorganizoval největší událost ve své historii pod názvem Eurolanche Raid 2017. Oficiálně 58 členů fanklubu cestovalo do švédského Stockholmu na dvojzápas Colorada Avalanche a Ottawy Senators. Oficiální portál NHL nazval Eurolanche při této příležitosti "největším fanklubem Colorada Avalanche na světě".

Při příležitosti 10. výročí založení Eurolanche byla publikována víc než 200 stránková knížka v anglickém a zvlášť ve slovenském jazyce o historii fanklubu a všech akcích, které byly organizovány pod jeho záštitou. Na podporu prodeje knihy vznikly stránky Book.Eurolanche.com a Kniha.Eurolanche.com.

Práci a činnost fanklubu ocenili také guvernér státu Colorado John Hickenlooper a starosta města Denver Michael Hancock, kteří adresovali Eurolanche děkovné dopisy za jeho desetiletou existenci.

V únoru a březnu 2018 se uskutečnil desátý zájezd do USA pod názvem Eurolanche Invasion X za účasti pěti členů. Jeden z nejbohatších programů v historii výletů přinesl návštěvu pěti domácích zápasů Avs a dvou venkovních v Chicagu a Columbusu.


V sezóně 2017/2018 byla zorganizovaná i dvě další setkání členů fanklubu, obě v českém Brně.

Jedenáctá sezóna přinesla nejvíce vlastních událostí zorganizovaných fanklubem, s čímž souviselo také založení prémiové skupiny členů Eurolanche pod názvem Yeti Ultras. Eurolanche rovněž založil svůj účet na Instagramu.

O fanklubu informovalo během sezóny 2017/18 vícero médií včetně švédských sportovních novin, portálu NHL.com, webu ColoradoAvalanche.com, ale také coloradské regionální televize FOX 21.

2018/19: Rekord v počtu navštívených zápasů

Účastníci Eurolanche Invasion XI poprvé v historii projektu navštívili až osm zápasů Colorado Avalanche, z toho dva na ledě Chicaga a premiérově v Nashvillu. Výletu se podruhé v historii zúčastnilo 12 členů z rekordního počtu šesti zemí.

Členové fanklubu poznali i francouzskou Normandii, kde strávili několik dní během play-off díky Jakeovi Schroederovi a Denver PAL. Když je řeč o vyřazovací části, poprvé v historii fanklubu se Avs dostali do play-off dvakrát po sobě.

Dvanáctá sezóna Eurolanche přinesla také dvě setkání členů v Praze a v Bratislavě, ale i druhé setkání s Uwe Kruppem (po Berlíně to byla Praha) a první se Svenem Andrighettem.

Skupina nejaktivnějších členů fanklubu, Yeti Ultras, dostala nové logo.

Registrace na další Eurolanche Invasion XII se začala ještě před startem Invasion XI v době, kdy NHL oznámila uskutečnění druhého zápasu pod širým nebem v Coloradu pro rok 2020.

2019/20: Sezóna poznamenána pandemií

Číslo 13 přineslo pro Eurolanche štěstí v neštěstí. Byla to právě 13. sezóna v historii fanklubu, během níž vypukla pandemie nového koronaviru a s tím spojené přerušení rozjetého ročníku NHL a utlumení jakýchkoliv společenských aktivit. Do neplánované pauzy však toho Eurolanche stihl víc než dost.

V sezóně 2019/20 byla uspořádána dvanáctá Eurolanche Invasion XII, která přinesla do té doby nejnabitější program týkající se celé poloviny Spojených států. Program zahrnoval návštěvu druhého zápasu Colorada Avalanche pod širým nebem, road trip na trase Los Angeles - Las Vegas - Grand Canyon - Colorado, krátký výlet do Mexika a nekonečnou řadu nových zážitků korunovaných bilancí Avs 5-2-1, která se vyrovnala té nejlepší z předešlé Invasion. Účastníci výletu se objevili i v živém vysílání NBC Sports, exkluzivně si prohlédli trénink Avalanche pod širým nebem a setkali se s Joem Sakicem.


Ještě před odletem se v Brně uskutečnilo v pořadí třinácté setkání členů, jehož hlavním programem bylo společné sledování dvou zápasů Colorada.

Tipovačka Eurolanche League pokračovala svým jubilejním 10. ročníkem, díky čemuž na konci sezóny přinesla výhry v podobě suvenýrů týmu ne pro tři, ale pro pět nejlepších tipérů.

Do Evropy zavítal štáb denverské televize FOX 31, který vyzpovídal předsedu fanklubu Davida Púchovského přímo v jeho bydlišti v Bratislavě.

Počet členů Eurolanche dosáhl magického čísla 1000. Novinkou se stal sesterský web StadiumSeries2020.Eurolanche.com, na kterém byly uloženy všechny důležité informace týkající se této akce. V rámci zpravodajství fanklub zveřejnil jako první informaci o plánech klubu odehrát v blízké budoucnosti zápasy v Praze.

Po vypuknutí pandemie Eurolanche začal spolupracovat s projektem Colorado Europe na výrobě video blogů o dění v týmu.

2020/21: Pandemie

Když se účastníci Eurolanche Invasion XII vrátili na konci února 2020 domů, nikdo z nich netušil, co se za dva týdny stane. Svět se uzavřel, pandemie zachvátila téměř každou zemi na světě. Omezení cestování a přísná mimořádná opatření způsobila, že se v sezoně 2020/21 poprvé v historii fanklubu neuskutečnilo žádné osobní střetnutí jeho členů.

Nedošlo ani k Eurolanche Invasion po devíti za sebou zorganizovaných výletech v řadě. Eurolanche předtím naposledy vynechal ročník 2010/11. Bohužel, snaha skupiny členů o návštěvu zápasů play-off byla zmařená trvajícím zákazem ze strany USA pro Evropany vycestovat přímo za oceán.

Vedení fanklubu čas během pandemické sezóny využilo na přípravu projektu "Colorado Avalanche International", do kterého se formou ankety zapojilo množství členů fanklubu. Projekt byl představen přímo klubu z Denveru. Konkrétní informace budou známy az po vrácení situace ve světě do normálu.

2021/22: Šampióni Stanley Cupu!!!

Největší událostí v rámci 15. sezóny Eurolanche se pochopitelně stal zisk třetího Stanley Cupu v historii Colorada Avalanche. Fanklub zorganizoval celkem dvě finálové watch párty v Brně, kterých se dohromady zúčastnilo více než 40 fanoušků z okolních zemí. Oslavy pokračovaly v ranních hodinách a později se přenesly i do Plzně, kde měli fanoušci možnost dotknout a vyfotit se se Stanley Cupem a osobně pogratulovat Pavlovi Francouzovi.


Nešlo přitom o jediné akce zorganizované Eurolanche během vítězné sezóny. Členové fanklubu se během základní části opět setkali v České republice v rámci Eurolanche Meeting 14. Další, v pořadí již 15., setkání fanoušků se premiérově uskutečnilo mimo Česko a Slovensko, a to ve Francii.

Eurolanche se výrazně angažoval v tématu, které přímo zasáhlo množství jeho členů v Evropě - válka na Ukrajině. Vedení fanklubu vysbíralo pro obyvatele i uprchlíky z Ukrajiny více než dva tisíce eur, které použilo na nákup zdravotnických materiálů zaslaných přímo na Ukrajinu. Eurolanche také přinesl příběh 11-letého Hasana, chlapce, který uprchl sám z druhého konce Ukrajiny - jeho fotografie s kšiltovkou s logem Colorada Avalanche obletěly celý svět. Samotný klub mu poslal dárky, které mu předali bývalí slovenští hokejisté Marián Gáborík a Boris Valábik. Členové fanklubu se také podíleli na sbírce pro Hasanovu rodinu, jejíž výtěžek dosáhl hranice 13 000 amerických dolarů. Předseda Eurolanche publikoval foto knihu o dění na slovensko-ukrajinské hranici, přičemž celý výtěžek z jejího prodeje byl věnován uprchlíkům.

V rámci dalších aktivit Eurolanche uctil 1000. zápas zpěváka a skvělého přítele fanklubu Jakea Schroedera, zprostředkoval podepsané dresy od Milana Hejduka pro velvyslance České republiky na Slovensku a tehdejšího prezidenta Policie České republiky, dostal své logo do muzea McDonald´s, uskutečnil další ročník tipovačky Eurolanche League systémem od začátku základní části až po poslední zápas celého play-off a rozdal několik suvenýrů v rámci pravidelných soutěží.

Bohužel, podruhé v řadě se pro trvající nejistotu ohledně tehdejších mimořádných opatření souvisejících s pandemií neuskutečnil výlet členů fanklubu do zámoří na zápasy NHL. Individuální cestu pod názvem „My Invasion 2022“ absolvoval pouze předseda fanklubu, který během 10 dnů absolvoval 10 letů a viděl 6 výher Avalanche v řadě. Jeho cesta se výrazně podílela na zvýšení počtu sledovatelů Eurolanche napříč sociálními sítěmi. Šlo o poslední event s názvem „Invasion“. Po vypuknutí války na Ukrajině vedení fanklubu přejmenovalo budoucí cesty do Denveru na "Eurolanche on Tour".
NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."