Príbeh Eurolanche

Language:     English English   German German   Slovak Slovak   Czech Czech
2007/08: Začiatky

Eurolanche je prvým a najväčším európskym fanklubom tímu NHL Colorada Avalanche, ktorý vznikol 12. augusta 2007. Jeho zakladateľ a súčasný predseda David Púchovský sa už dlhší čas pohrával s myšlienkou založiť skupinku fanúšikov zo „Starého kontinentu“. Európski fanúšikovia mali odjakživa sťaženú pozíciu v porovnaní s americkými kolegami, a preto by vzájomná pomoc bola výborným riešením.

Spočiatku reprezentovala fanklub Eurolanche jednoduchá webová stránka. Jej cieľom bolo zlučovať všetkých fanúšikov a vymieňať si s nimi kontakty, názory a informácie. Po určitom čase bolo zrejmé, že fanúšikovia by si zaslúžili o mnoho lepšiu pomoc, či služby a servis. Za finančnej pomoci niekoľkých členov vznikol v marci 2008 profesionálny web s vlastnou doménou.

2008/09: Cesta do Denveru

Nová stránka dodala fanklubu šmrnc a novú tvár. Eurolanche sa stal od tohto okamihu precedensom, niečím jedinečným, čo sa na svetovom hokejovom trhu ešte neobjavilo. Členovia mohli prispievať článkami o Colorade Avalanche vo svojom vlastnom jazyku, zúčastňovať sa na súťažiach, nakupovať v e-shope suveníry fanklubu alebo Colorada Avalanche a mnoho iného. Najdôležitejšou službou novej webstránky fanklubu Eurolanche mala byť organizácia a stretávanie sa členov. Už o pár týždňov neskôr, v lete 2008, sa odohralo stretnutie s brankárom Petrom Budajom. Bol to prvý malý krok v novodobej histórii organizácie.

Niekoľko mesiacov pred vznikom fanklubu vznikla u predsedu Davida Púchovského myšlienka zorganizovať výlet fanúšikov do Denveru a vidieť zápasy na vlastné oči. Eurolanche túto myšlienku ešte viac podporil a premenil ju na skutočnosť. Na prelome rokov 2008 a 2009, respektíve v januári a februári sa podarilo zorganizovať hneď dva zájazdy členov Eurolanche za účasti dohromady šiestich členov. Výhodou boli lístky na zápasy, ktoré vedenie klubu účastníkom sprostredkovalo zadarmo, ale aj VIP prístup ku všetkým hráčom.


Druhú sezónu, 2008/09, v histórii fanklubu Eurolanche a prvú plnú s profesionálnou internetovou stránkou zakončili členovia spoločným stretnutím v Martine na Slovensku.

2009/10: Tretia sezóna

Ročník 2009/10 sa stal pre fanklub Eurolanche kľúčovým. Nielenže sa podarilo zorganizovať tretie pokračovanie Eurolanche Invasion za účasti šiestich členov, ale aj konečne sa po nekonečných odkladoch spustila nová webová stránka. Vynovený web ponúkol svojim členom nespočetne veľa výhod vrátane širokej interaktivity. Nové úspechy priniesli väčšiu dávku zodpovednosti a nové ciele. Súčasťou podareného ročníka bolo aj stretnutie s Paulom Stastnym na Slovensku.

2010/11: Obrat a zmeny

Štvrtá sezóna v histórii fanklubu Eurolanche nebola pre tím Colorada Avalanche úspešnou, keď skončil na najhoršej pozícii od čias svojej existencie. Ako keby mali zlé výkony hráčov podobný vplyv na chod fanklubu. Na konci neúspešnej sezóny 2010/11 fanklub Eurolanche opäť zmenil svoj web, ktorý na druhej strane funguje do súčasnosti a svojim spracovaním sa stal jednotkou na trhu s fanúšikovskými webstránkami.


Obdobie rokov 2010 a 2011 bolo pre obe strany veľmi náročné. Okrem stagnácie a prepadu značky klubu na trhu sa Eurolanche nepodaril zorganizovať výlet do Colorada, po prvýkrát v histórii. Zadosťučinením bolo veľké stretnutie členov na Slovensku.

2011/12: Úspech novej éry

Prvá sezóna s novým dizajnom stránky bola veľmi úspešnou v histórii fanklubu Eurolanche. Denná unikátna návštevnosť sa značne zvýšila. Čoraz viac fanúšikov sa rozhodlo pripojiť sa k Eurolanche a niektorí z nich začali aj písať vlastné články v rôznych svetových jazykoch.

Nová éra v Eurolanche priniesla takisto štvrtý výlet členov do Denveru. Traja členovia mali šancu vidieť ďalšiu sériu domácich zápasov Colorada Avalanche. Samozrejmosťou boli stretnutia s hráčmi a podpora od celej organizácie. Nie iba Invasion IV bola spravodajsky veľmi dobre pokrytá, ale aj priebeh celej sezóny. Týždeň čo týždeň vychádzali na webe nové články a ich počet sa neustále zvyšoval.

Úspešná sezóna zahrňovala niekoľko súťaží o suveníry a nezabudnuteľné momenty pri sledovaní zápasov Avs. Neexistoval dôvod, prečo by sa fanúšikovia z celého sveta nemali pripojiť k Eurolanche. Rok bol zavŕšený stretnutím členov zo štyroch krajín na Slovensku, po prvýkrát v Bratislave.

2012/13: Lockout a skrátená sezóna

Redakcia Eurolanche odštartovala exkluzívne spravodajstvo vďaka rozhovorom s bývalými i súčasnými hráčmi Colorada Avalanche pred začiatkom a počas sezóny 2012/13. Medzi interviewovanými boli napríklad Ian Laperriere, Gabriel Landeskog, Semyon Varlamov a Ryan O´Reilly. Stránka Eurolanche získala uznanie a bola uvádzaná ako zdroj alebo citovaná na hlavných weboch veľkých médií, ako sú napríklad The Hockey News, NBC Sports, Yahoo Sports alebo Denver Post. Napriek tomu, že sa nehral v NHL hokej niekoľko mesiacov, bolo práve toto obdobie pre fanklub najúspešnejšie.


V pamäti členov Eurolanche zostane aj letné stretnutie zo začiatku sezóny v Prahe, na ktoré prišli Milan Hejduk a Jan Hejda. Fanklub sa o deň na to stretol aj s Davidom Kočím.

Keď sa už konečne rozbehli ligové zápasy, štyria členovia zo Slovenska a Českej republiky zorganizovali piaty výlet do Denveru, Colorada pod názvom Eurolanche Invasion V. Svojim priebehom sa stal jedným z najprelomovejších v histórii fanklubu. Účastníci zájazdu sledovali rekordný počet zápasov - sedem, z ktorých jeden navštívili po prvýkrát na ľade súpera a to v Minnesote po 14 hodinovej ceste.

2013/14: Najčítanejší web

Colorado Avalanche vstúpilo do sezóny 2013/14 s novým trénerom a vodcom. Zmeny sa prejavili ihneď na výkone klubu, ale Eurolanche pokračoval v tradičnej práci. Vďaka desiatkam exkluzívnych rozhovorov, ktoré odštartovali počas lockoutovej sezóny, sa hlavný web fanklubu stal najčítanejším vo svojej oblasti.

Úspechom bolo opätovné zorganizovanie letného stretnutia s Janom Hejdom a pokračovanie Eurolanche Invasion v jej šiestom vydaní za účastí rekordného počtu šiestich členov. Všetci vzhliadli sedem domácich zápasov a odniesli si nezabudnuteľné zážitky.

O Eurolanche sa v tom čase začali zaujímať aj ďalšie významné médiá. O Invasion písal znovu najväčší európsky časopis Pro Hockey podobne ako pri Invasion V. Predseda fanklubu bol hosťom v štúdiu slovenskej športovej televízie a článok o Eurolanche publikoval jeden z najpopulárnejších slovenských týždenníkov Život. Najväčším úspechom bolo zverejnenie článku o Eurolanche na oficiálnej webstránke Colorada Avalanche. Počet členov fanklubu a fanúšikov na sociálnych sieťach naďalej narastal.

2014/15: Prvýkrát v Denver Poste

V nastolenom tempe pokračoval fanklub aj v druhej sezóne po príchode Novej éry do Denveru. Na jej konci si mohol povedať, že si naďalej udržoval pozíciu najčítanejšieho fanúšikovského webu, ktorý pravidelne na svojich stránkach prinášal exkluzívne rozhovory a materiály, ktoré preberali významné zahraničné médiá. Českí fanúšikovia ocenili najmä rozhovory s Milanom Hejdukom po dlhšom čase od skončenia jeho kariéry a s Pavlom Zachom, veľkým talentom svetového hokeja, ktorý patril medzi úzky okruh kandidátov na draft Avalanche.

Vrcholom sezóny sa tradične stal výlet do Colorada, Eurolanche Invasion VII. Siedmeho zájazdu sa zúčastnil dovtedy rekordný počet členov, osem z dvoch krajín. Spoločne videli šesť zápasov Avs v Pepsi Center a postarali sa o najpamätnejšiu Invasion, keď len v rámci štátu Colorado najazdili cez 3000 kilometrov a dve skupiny dokonca navštívili mestá San Francisco a Chicago.


Najväčším úspechom ročníka bol rozhodne publikovaný článok o fanklube a siedmom výlete v denníku Denver Post. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát, keď sa Eurolanche ocitol priamo v tlačenom vydaní najväčšieho coloradského denníka. Sezóna 2014/15 priniesla aj prekonanie hranice 500 registrovaných členov.

2015/16: Sezóna veľkých úspechov

Deviata sezóna v histórii fanklubu Eurolanche sa niesla v znamení úspechov, ktoré sa v tom čase bez váhania mohli označiť za najväčšie v celej existencii organizácie. O činnosti fanklubu totiž informovali najväčšie hokejové médiá na svete – príbeh Eurolanche sa dostal na celú jednu stranu do tlačeného vydania časopisu The Hockey News (neskôr aj na jeho webovú stránku). Samostatnou kapitolou bol ôsmy výlet fanklubu do USA pod názvom Eurolanche Invasion VIII. O výlete informoval oficiálny web profiligy NHL.com. Členovia výpravy sa dostali aj do živého vysielania celoštátnej televízie NBC Sports priamo počas zápasu pod holým nebom medzi Coloradom Avalanche a Detroitom Red Wings, keď ich vyspovedala hokejová legenda Jeremy Roenick.

Invasion VIII sa zúčastnil rekordný počet členov fanklubu – 12 z piatich rôznych európskych krajín. Dokopy vzhliadli sedem zápasov Colorada vrátane podujatia pod holým nebom s ďalšími viac ako 50 000 fanúšikmi na bejzbalovom štadióne. Na rovnakom mieste boli svedkami duelu medzi veteránmi Colorada a Detroitu, z ktorých s mnohými sa osobne stretli. Najpamätnejší moment prišiel pri stretnutí s Petrom Forsbergom. Súčasťou zájazdu bol aj výlet do Las Vegas, čo ešte viac prispelo k tomu, aby sa Invasion VIII stala vtedy najúspešnejšou v histórii. Ostatní členovia fanklubu mohli navyše priebeh výletu sledovať aj prostredníctvom živých videí cez aplikáciu Periscope.


Pri príležitosti zápasu pod holým nebom fanklub spustil sesterský, špecializovaný web StadiumSeries.Eurolanche.com, kde prinášal všetky informácie o tomto podujatí vo viacerých jazykových mutáciách. Aj vďaka novému webu dosiahol počet publikovaných článkov za sezónu najvyššie číslo v histórii fanklubu – viac ako 1550, čo je v priemere päť publikovaných článkov denne.

Súčasťou úspešného ročníka boli aj stretnutie doma u Mariána Hossu so Stanley Cupom, stretnutie účastníkov Invasion VIII v Prahe, ale aj ďalšie mediálne prezentácie fanklubu v Európe a Severnej Amerike, či množstvo súťaží pre členov fanklubu, ktorých počet presiahol hranicu 600 ľudí. Nechýbali ani exkluzívne rozhovory, z ktorých bol najpamätnejší ten s Mikkom Rantanenom, ktorého redakcia Eurolanche.com vyspovedala po drafte 2015 vôbec ako prvá spomedzi všetkých médií.

2016/17: Výročná sezóna

Jubilejná desiata sezóna fanklubu Eurolanche sa do jeho histórie zapísala ako najnabitejšia, čo sa týka uskutočnených aktivít. V lete 2016 sa v Brne, Českej republike stretli členovia fanklubu a budúci účastníci Eurolanche Invasion IX na ôsmom stretnutí členov, ktoré sa začalo presne v deň deviateho výročia fanklubu. Cieľom stretnutia bolo predstavenie plánovaných podujatí do novej sezóny a výročného loga, ale aj diskusia o pripravovanom výlete, programe a pravidlách.

Samotná Eurolanche Invasion IX bola jednou z najlepších v histórii projektu a celkovo šiestou v poradí od sezóny 2011/12. Tentoraz sa výletu zúčastnilo 10 členov fanklubu zo Slovenska, Českej Republiky a po prvýkrát z Maďarska a Fínska. Skupina videla sedem zápasov Colorada Avalanche, z toho po prvýkrát dva hosťovské na ľade Anaheimu a San Jose. Okrem výletov po Colorade si fanúšikovia pozreli celé západné pobrežie USA vrátane Los Angeles, San Francisca a aj Mexika. O deviatej Invasion informovali viaceré médiá vrátane televízie CBS4, časopisu ProHockey a novín Denver Post.


Rekordérom sa v jubilejnej desiatej sezóne fanklubu stali stretnutia s bývalými hráčmi Colorada Avalanche v Európe. Viacero členov Eurolanche sa postupne stretlo so Stevenom Reinprechtom v Norimbergu, s Uwe Kruppom v Berlíne a s Davidom Aebischerom vo Švajčiarsku. Súčasťou každého stretnutia bol aj poznávací výlet v danom meste. Počas posledného výletu jeho účastníci najazdili v priebehu štyroch dní 2428 kilometrov v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku a Lichtenštajnsku.

Fanklub v sezóne 2016/17 spustil dva sesterské weby. Na Story.Eurolanche.com zhrnul všetky zaujímavé texty, infografiky, fakty a fotografie týkajúce sa svojho desiateho výročia. Web GlobalSeries.Eurolanche.com postupne naplňovala redakcia článkami pri príležitosti organizácie dvojzápasu Colorada Avalanche a Ottawy Senators vo Švédsku v novembri 2017. Eurolanche pripravil na túto udalosť podujatie pod názvom Eurolanche Raid 2017. Na výlet do Štokholmu sa prihlásilo rekordných 52 členov z 10 krajín a dvoch kontinentov.

Súčasťou spravodajstva Eurolanche.com bolo aj 14 exkluzívnych rozhovorov ako napríklad s draftovou jednotkou Nicom Hischierom alebo mladých talentami A.J. Greerom, J.T. Compherom, Tysonom Jostom a Mikkom Rantanenom.

2017/18: Najviac vlastných podujatí a vydanie knihy

Okrúhle narodeniny oslávil fanklub 12. augusta 2017 vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Dovtedy najväčšieho stretnutia členov fanklubu sa zúčastnilo 18 fanúšikov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Fínska. Počas štyroch dní absolvovali účastníci stretnutia bohatý športový a turistický program, dostali množstvo suvenírov a podpisov, a taktiež si vypočuli gratulácie od hráčov vrátane Joea Sakica.

V novembri 2017 fanklub zorganizoval najväčšie podujatie vo svojej histórii pod názvom Eurolanche Raid 2017. Oficiálne 58 členov fanklubu cestovalo do švédskeho Štokholmu na dvojzápas Colorada Avalanche a Ottawy Senators. Oficiálny portál NHL nazval Eurolanche pri tejto príležitosti „najväčším fanklubom Colorada Avalanche na svete“.

Pri príležitosti 10. výročia založenia Eurolanche bola publikovaná viac ako 200 stranová knižka v anglickom a v zvlášť slovenskom jazyku o histórii fanklubu a všetkých akciách, ktoré boli organizované pod jeho záštitou. Na podporu predaja knihy vznikli stránky Book.Eurolanche.com a Kniha.Eurolanche.com.

Prácu a činnosť fanklubu ocenili aj guvernér štátu Colorado John Hickenlooper a starosta mesta Denver Michael Hancock, ktorí adresovali Eurolanche ďakovné listy za jeho 10 rokov existencie.

Vo februári a marci 2018 sa uskutočnil desiaty zájazd do USA pod názvom Eurolanche Invasion X za účasti piatich členov. Jeden z najbohatších programov v histórii výletov priniesol návštevu piatich domácich zápasov Avs a dvoch hosťovských v Chicagu a Columbuse.


V sezóne 2017/2018 boli zorganizované aj dve ďalšie stretnutia členov fanklubu, obe v českom Brne.

Jedenásta sezóna priniesla najviac vlastných podujatí zorganizovaných fanklubom, s čím súviselo aj založenie prémiovej skupiny členov Eurolanche pod názvom Yeti Ultras. Eurolanche spustil aj vlastné konto na Instagrame.

O fanklube informovalo počas sezóny 2017/18 viacero médií vrátane švédskych športových novín, portálu NHL.com, webu ColoradoAvalanche.com, ale aj coloradskej regionálnej televízie FOX 21.
NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."