Viac noviniek z fanklubu

Kniha o Eurolanche (6.)

Kniha o Eurolanche (6.)Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.

Začiatky Eurolanche

I. tretinu som začal otázkou „Prečo si sa stal fanúšikom Colorada Avalanche?“. Okrem nej sa ma ľudia posledné roky pýtajú pravidelne aj„Prečo si založil fanklub Eurolanche?“. Odpovede na obe otázky majú niečo spoločné: žiadny hlbší význam za tým nehľadajte. Coloradu som začal fandiť úplne náhodne bez akýchkoľvek cieľov a vízií, fanklub som založil tiež viac-menej náhodne bez väčších predstáv, kam by sa mohol uberať a čo by z neho mohlo vzniknúť.

Inšpiráciou zoskupiť európskych fanúšikov Avs bola pre mňa ich komunita na internete, konkrétne na tímovom webe na oficiálnom diskusnom fóre. Dnes nemám problém do troch sekúnd nájsť na svojom Facebooku či na webe Eurolanche človeka, s ktorým by som mohol debatovať o hokeji. Pred 10 rokmi bolo jediným miestom, kde sa fanúšikovia zoskupovali iba spomínané fórum. Aspoň pre mňa. Bol som na ňom hodiny. Rovnako ako aj v čete na NHL.com. Dokonca v roku 2002, keď som len začínal s internetom, strávil som istú časť letnej dovolenky na Malorke v internetovej kaviarni. V strede leta, v čase obrovských horúčav som diskutoval o hokeji a nadchádzajúcej sezóne. Chuť diskutovať a zároveň sa tak učiť anglicky sa ma držala aj v roku 2007. Opäť, bolo leto, uhorková sezóna a začiatok augusta, keď sa naozaj v hokeji nedeje takmer nič. Vznikol priestor na iné témy. Každý si chcel krátiť čas a nevedel sa dočkať ďalšieho ročníka.

Zo dňa na deň mi raz v takejto atmosfére napadlo zoskupiť všetkých európskych fanúšikov Colorada Avalanche do jedného fanklubu. Na oficiálnom fóre Avs sme boli silná komunita, ale rozhodne nie väčšinová. Ďalší fanúšikovia boli rozlezení po rôznych malých weboch, často neanglických. Čo tak ich spojiť dokopy?

V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.comTlačená verzia je vypredaná.
 

Mojimi prvotnými cieľmi boli zoskupiť už existujúcu komunitu Európanov, ktorá bude môcť diskutovať na jednom mieste a pomáhať si napríklad s tipmi, ako sledovať zápasy Avs. Síce bol rok 2007, no možností ako vidieť svoj obľúbený tím v akcii a nebodaj v priamom prenose nebolo veľa. Žiadny NHL GameCenter, žiadna NHL.TV vtedy neexistovali. Priekopníkom bol ESPN Player, ktorý prišiel až neskôr. Dovtedy sme sa museli spoliehať na lokálne športové stanice. V Čechách a na Slovensku vysielali možno 10 zápasov Colorada za sezónu. Chtiac-nechtiac sme boli nútení sledovať nelegálne prenosy na internete. A práve od novej komunity európskych fanúšikov som chcel, aby si mohli vzájomne radiť, kde je možné zápasy Colorada sledovať a časom možno vytvoriť tlak na NHL, aby ich začala legálne distribuovať do našich krajín. Žiadne ďalšie predstavy som nemal.

12. augusta 2007 som na fórum ohlásil vznik prvého európskeho fanklubu Colorada Avalanche. Nemal názov, ani logo. Vyzval som preto kolegov Európanov, aby prišli s nápadmi. Do pár dní sme z návrhov vybrali meno Eurolanche a čoskoro aj logo – éčko s lavínou v štýle tradičného coloradského loga. Absolútne si po toľkých rokoch nepamätám, kto je autorom názvu a loga. Marí sa mi, že v jednom prípade zohral kľúčovú rolu fanúšik z Macedónska, ale nie som si vôbec istý.

Akoby zázrakom sa mi počas prípravy tejto knihy podarilo dostať sa k historicky prvému príspevku z 12. augusta 2007, ktorým som v podstate založil Eurolanche. Jeho hlavnú časť prinášam vo voľnom preklade..

„Pozor!!! Všetci európski fanúšikovia, prosím, čítajte!!! Ahoj európski fanúšikovia hokejového klubu Colorado Avalanche!!! Chcem založiť OFICIÁLNY EURÓPSKY FANKLUB pre všetkých fanúšikov z Európy. Nateraz mám jedného člena z Nemecka, keďže som všetko publikoval dnes. A čo bude FANKLUB robiť? Keď budeme mať viac členov, aspoň 10, pošleme do Denveru žiadosť o získanie oficiality. Naša hlavná úloha bude po stabilizovaní sa náš výlet. Výlet do nejakého európskeho mesta na pozeranie zápasu alebo do Denveru! Ale teraz je ešte skoro.”

Trúfalé proroctvo, ktoré sa nakoniec stalo realitou. Dodnes sa pýtam sám seba, že kto by to bol vtedy povedal, že na počiatku všetkého bude pár riadkov od mladého Európana, ktorý sa nevedel vtedy po anglicky poriadne vyjadrovať?

Za zmienku stojí prvý tvar názvu fanklubu, ktorý som napísal ako „EuroLanche“. Až o niekoľko týždňov neskôr som písmeno začal písať malým.V tejto súvislosti som si spomenul tiež na druhú alternatívu spomedzi návrhov na meno fanklubu. Jeden z fanúšikov asi holdoval európskemu futbalu, keď napísal, že by sme sa mali volať Yeti Ultras. Našťastie vyhrala druhá možnosť... Aby sme si uctili aj túto časť našej histórie, názov Yeti Ultras som použil v súvislosti s novou skupinou najaktívnejších členov Eurolanche založenou presne 10 rokov po vzniku fanklubu.

Leto 2007 bolo dlhé a tak bol čas aj na vytvorenie prvého webu novozaloženého fanklubu. Bez akýchkoľvek programovacích či grafických znalostí som bol odkázaný na tzv. free hostingy, teda šablóny, do ktorých si dáte obsah a môžete fungovať. Žiadna originalita. Keď porovnám dnešné šablóny s tými spred 10 rokov, nemám hádam čo ani porovnávať. Nič iné mi neostávalo a nič iné som ani nepoznal. Preto som bol z prvého webu nadšený. Keďže išlo o free hosting, nemali sme ani samostatnú doménu. Web bol dostupný na www.eurolanche.wbl.sk. V rovnakej dobe som prevádzkoval aj www.coloradoavalanche.wbl.sk, ktorý v slovenčine mapoval dianie okolo tímu.

Prvý web Eurolanche stručne predstavoval idey fanklubu, odpovedal na základné otázky, najmä ohľadom členstva, prinášal fanklubové novinky, ponúkal možnosť četu, vyzýval k registrácii do fanklubu formou poslania e-mailu so základnými údajmi a ďalšie maličkosti. K zoznamu prvých členov sa po rokoch neviem dostať, je chránený heslom, na ktoré si nepamätám.

Vďaka službe Archive.org som si mohol pozrieť niektoré časti tohto webu z praveku. Počas prezerania kusu histórie Eurolanche som natrafil na dôležité dátumy. Napríklad, 25. augusta 2007 sme mali s prvými členmi fanklubu premiérové stretnutie v spoločnom čete. Až v septembri, konkrétne 7. a 9. dňa sa fanklub dočkal svojho loga a motta, ktorým je dodnes All for one and all for the Avs, čo sa dá preložiť ako Všetci za jedného, všetci za Avs. Boli to všetko malé kroky, no o to viac významnejšie z dnešného pohľadu. V auguste a v septembri 2007 začal fungovať projekt, ktorý dĺžkou svojej existencie prekonal čokoľvek, čomu som sa zatiaľ vo svojom živote venoval. Aj osemročné štúdium na gymnáziu.

V roku 2007 sa v kontexte počiatkov fanklubu odohrali dve dôležité udalosti. Prvá, stretnutie s Petrom Budajom, sa uskutočnila pár týždňov pred vznikom Eurolanche. Druhá už po, v Chorvátsku.

Peter Budaj začínal byť v tom čase vyrastajúcou hviezdou medzi troma žrďami s potenciálom byť raz hokejovou jednotkou. Od roku 2006, odkedy som mal doma zapojený internet, písal som články pre dnes už neexistujúci česko-slovenský portál NHLpro.cz. Po sezóne 2006/07 mi napadlo spraviť svoj prvý, hokejový rozhovor. Najhorúcejším kandidátom sa stal Peter Budaj. Lenže ako som sa mohol k nemu dostať? Novinárov som nepoznal, v hokeji som nemal žiadne kontakty. Čo tak mu zavolať domov? Šialené, ale úspešné. Na internete som si zistil na základe starších článkov krstné mená jeho rodičov.V telefónnom zozname mali zverejnené číslo. Tak som im jednoducho zavolal. Ako tieto riadky píšem, nielenže neverím tomu, že to vyšlo, ale zdá sa mi, že som dokonca Peťovej mame – doktorke, volal do ambulancie. Áno, pravdepodobne som jej zavolal najprv tam a až vtedy mi dala číslo k nim domov. Po práci som jej znovu zavolal, Peter bol doma a dohodli sme sa. Dal mi svoje mobilné číslo a o pár dní som vyrazil do Banskej Bystrice, približne 200 kilometrov od Bratislavy.

Bol som nervózny. Predsa len stretnúť sa osobne s hráčom NHL a dokonca s hráčom Colorada Avalanche bolo pre mňa vtedy niečo nevídané. Splnený sen. Odrazu sa mal ten malý brankár z televízie, ktorého som sledoval o tretej ráno v malej izbe v Bratislave, postaviť predo mňa v životnej veľkosti a dokonca so mnou konverzovať. Preto sa asi nebudete diviť tomu, že od nervozity som sa musel opýtať jedného z okoloidúcich na námestí v Banskej Bystrici, či nie je Peter Budaj. Tak som sa bál, aby som niečo nepokašľal. S Petrom sme sa nakoniec stretli v neďalekej reštaurácii. V uvoľnenej atmosfére som mal šancu spoznať ho ako obyčajného človeka, ktorý nemal s ničím problém a asi mi prepáčil aj to, že ako začínajúci novinár som mal ďaleko od profesionality. Bol som nadšený a ak sa mi marí dobre, to isté leto som sa s Petrom stretol ešte raz. Utužili sme kontakty, čo ako ešte uvidíte položilo základný kameň k úspešnej organizácii prvej Eurolanche Invasion.

Druhou kľúčovou udalosťou bol prvý výlet v rámci Eurolanche. Po vzniku fanklubu som sa skontaktoval s Chorvátom Filipom. Už dlhšie mal naplánovaný výlet do Bratislavy s rodičmi. Stretli sme sa a prespal u mňa jednu noc. V mojej malej izbe sme sledovali na PC monitore zápas Colorada. Po prvýkrát som ho sledoval s iným fanúšikom Avs. Dohodli sme sa, že prídem za ním do Záhrebu, čo sa aj stalo. O pár týždňov som mal v Bratislave nasadnúť na vlak do Viedne, kde som mal prestúpiť na ďalší spoj do Slovinska a odtiaľ na posledný vlak do Záhrebu.Takmer som sa nedostal ani z Bratislavy.

Mama ma ráno odviedla na malú stanicu v mestskej časti Petržalka. Môj vlak akoby neexistoval. Nebol na žiadnej tabuli. Nápomocný nebol ani personál. O internete v mobile sa mi vtedy ani len nesnívalo. Čo teraz? Utekal som k mame do auta, naložil kufor späť a vyrazili sme na benzínku. Jednak natankovať, kúpiť rakúsku diaľničnú známku a aj mapu Viedne, aby sme našli stanicu (Navigácia v mobile? Kdeže.). Cestou do Viedne sme s malým autom Daewoo Matiz porušili niekoľkokrát dovolenú rýchlosť. Vlakom by cesta trvala hodinu, my sme to dali za 35 minút. Na začiatku Viedne mama odstavila auto, vytiahol som mapu, rozostrel na kapotu a hľadal stanicu. Bolo skoro ráno, šero, bol som v strese. Bez šance. Čas sa krátil. Skúsili sme ísť jedným smerom, ale bez úspechu. Bol som zúfalý. Lístok v hodnote dnešných 100 eur som mal pri sebe a o pár minút mohol byť z neho bezcenný zdrap papiera. V tom sa objavil taxikár. Nasadol som k nemu do auta a mama išla za ním s mojimi vecami. Kebyže to nestihnem, aspoň by ma vzala späť domov. Stanica bola našťastie neďaleko. Bleskovo som vyskočil, rozlúčil sa s mamou a bežal cez celú stanicu. Vlak som našiel, naskočil doň a v tej sekunde sa pohol. Vtedy som ani len netušil, že podobné príhody ma budú počas akcií organizovaných vďaka Eurolanche sprevádzať rok čo rok. Či už stresy z meškajúcich lietadiel, prípojov, alebo nekonečné naháňanie sa z bodu A do bodu B v Denveri tak, aby sme stihli všetko, čo sme si zaumienili. Svojej mame som vďačný, že ma na takú cestu v mojich 17. rokoch pustila. Predsa len nešlo o mesto za rohom. Ešte som nemal žiadne cestovateľské skúsenosti. Navyše som išiel sám a dva dni po Vianociach. Vďaka jej dôvere som mohol postupne rozbehnúť Eurolanche naplno a bez problémov sa venovať organizáciám ďalších akcií.

Cesta do Záhrebu cez zasneženú rakúsku prírodu bola ako z rozprávky. Prestupoval som v Slovinsku, v dedine Zidani Most, kde okrem železničnej stanice naozaj nie je nič iné. Dve hodiny som čakal uprostred ničoho, hlavne v staničnom bufete. Posledným spojom som sa presunul do Záhrebu, kde ma čakal Filip s mamou. Strávil som u nich štyri noci. Povianočných zásob jedla bolo dostatok na celý rok dopredu. Filip mi ukázal tých málo hokejových miest, ktoré sú v tak nehokejovej krajine akou je Chorvátsko. Videl som zápas miestnej ligy. Stretol som sa náhodne s legendou chorvátskeho hokeja (nebol to Joe Sakic). Sedeli sme v hokejovom bare. Prechádzali sa uličkami Záhrebu. Bol to pre mňa výlet výletov a obrovský zážitok. Čo je najdôležitejšie, Filip ma podporil v myšlienke organizovať výlety európskych fanúšikov do Colorada, o čom som po prvýkrát reálne začal rozmýšľať práve v Záhrebe. Aký to paradox, že celý projekt Eurolanche Invasion vznikol v Chorvátsku! Po dlhých diskusiách o možnosti smerovania fanklubu a niekoľkých ďalších nočných zápasoch sa moja malá, ale za to kľúčová výprava skončila rovno na Silvestra, ktorý som už strávil doma v Bratislave. Vedzte, že som si nenechal ujsť silvestrovský zápas Colorada proti Arizone, ktorý sa, bohužiaľ pre Avs, skončil prehrou po samostatných nájazdoch.

Plný inšpirácií som hľadal nové cesty, kam by sa fanklub mohol ešte vo svojej prvej sezóne uberať. Radikálnu zmenu potreboval web. V dobe, keď každý projekt musel mať plnohodnotnú a peknú stránku nemohol Eurolanche zaostať. Spustil som preto finančnú zbierku na prvú riadnu webstránku s vlastnou doménou Eurolanche.com. Suma nebola v porovnaní s dnešnými cenami závratná, ale ja sám som na to nemal. Ako redaktor NHLpro.cz som mal spočiatku príjem 1000 slovenských korún mesačne (približne 33 eur). Časom sa to o niečo zvýšilo, pridal sa aj príjem z rozhodovania zápasov, ale nešlo o terno. Preto som na všetkých možných miestach spustil verejnú zbierku. Vysnívanú sumu sa nakoniec podarilo vyzbierať od zopár desiatok zakladajúcich členov, za čo im dodnes patrí obrovská vďaka.

Druhý web sa s prvým nedal porovnať. Pomaly, ale iste som začal budovať okruh redaktorov z rôznych európskych krajín, ktorí sa podielali na písaní článkov o Colorade. Po prvýkrát sme uverejňovali zápasové preview, sumáre, komentáre, analýzy, ale aj bežné či neštandardné novinky. Nechýbalo skóre posledného zápasu a dokonca ani možnosť kúpiť si tričko s logom Eurolanche. Prví členovia fanklubu ešte k tomu dostávali poštou zalaminované členské preukazy so svojou fotografiou. Súčasťou druhého webu boli súťaže o suveníry, spravodajstvo z prvých dvoch Eurolanche Invasion, diskusné fórum a mnoho iného. Ten pocit, že som mal vlastnú doménu a profesionálny dizajn boli naozaj na nezaplatenie. Išlo o tímovú prácu, ktorá sa stala nevyhnutnou.

Archívna služba Archive.org mi aj v prípade druhého webu umožnila zaloviť na dnes už neexistujúcej stránke. Vôbec prvým registrovaným členom bol Fín Joona Leppälä, ktorého fanúšikovský príbeh si môžete prečítať v tejto knihe. Zo sekcie O nás som vyčítal, že druhý web sme spustili presne 20. marca 2008 a v prvých mesiacoch jeho existencie sme ponúkali články o Colorade v slovenčine, češtine, angličtine, nemčine, poľštine, rumunčine a francúzštine. Na webe som sa vyjadril k založeniu fanklubu nasledovne.

„V lete 2007 som sa rozhodol založiť európsky fanklub tohto tímu, aby som sa podelil o svoju skúsenosť a zbierku suvenírov s fanúšikmi a pomohol im v ich snahe. Na začiatku našej existencie sme mali jednoduchú stránku a nerobili sme veľké aktivity. S niektorými fanúšikmi som sa stretol osobne, ale stále to nebolo ono. Chcel by som pomôcť fanúšikom, ktorí nevedeli, kde si môžu kupovať suveníry, pozerať zápasy či chceli len diskutovať.”

Celkom pekný úvod, ale je to skôr záver tejto sekcie nášho druhého webu, z ktorého ma dnes mrazí. Prorocké slová, ktoré sa naozaj naplnili do poslednej bodky: „Prvý Európsky fanklub Colorada Avalanche zažil veľa pekných momentov, ale väčšina na nás ešte len čaká!“

Reklamná prestávka: Ako ma vysmiala učiteľka

Mal som 16-17 rokov. Študoval som na gymnáziu v Bratislave. Už sedem rokov mi s ľudskou krvou kolovala v žilách aj krv fanúšika Colorada Avalanche. Časy, keď som chodil na gymnázium, boli z pohľadu fanúšikovstva najintenzívnejšie. V spomínanom období som navyše začal reálne premýšľať o súkromnej ceste do Colorada za hokejom. A presne tak som odpovedal svojej učiteľke na hodine etickej výchovy. „Aké sú vaše životné sny?,“ pýtala sa nás rad za radom. „Chcela by som mať multikultúrnu rodinu,“ odpovedala jedna zo spolužiačok, čím uspokojila idealistické zmýšľanie učiteľky. Medzi rečou, táto spolužiačka nemá deti dodnes a od ideálnych vzťahov je na míle ďaleko. Keď prišiel rad na mňa, neváhal som: „Chcel by som vidieť zápas Colorada Avalanche na vlastné oči.“ Nespomeniem si už na detaily, ale viem, že ma učiteľka vysmiala a dokonca aj mi vynadala. Vraj aký je to životný sen. Jej reakcia ma absolútne nezaujímala. O necelé dva roky som sedel v lietadle a išiel si splniť svoj veľký sen do Denveru. Odvtedy si na tento zážitok s učiteľkou, ktorá mimochodom učila aj na vysokej škole (a ešte k tomu aj etiku o slušnom správaní), spomínam pravidelne. Bol by som rád, ak by táto odbočka bola príkladom pre vás všetkých v akejkoľvek životnej situácii. Kašlite na obmedzených ľudí. Nenechajte sa znechutiť. Ignorujte tých, ktorí majú svoju a len svoju pravdu. Nedajte sa zastaviť. Plňte si sny a žite svoj život.


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
17/07/2018 - 14:17