Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (12.)

Čo nového u Avs? (12.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme.

Colorado Avalanche bude pri drafte 2017 opäť patriť medzi kandidátov na najvyššie výbery, pretože v tejto sezóne bude zase raz patriť medzi najslabšie tímy súťaže. Čaro nového trénera Jareda Bednara vyprchalo už po úvodných štyroch zápasoch a čím skôr sa s tým my, fanúšikovia, zmierime, tým menej bolestivé bude sledovanie ďalšieho priebehu tejto sezóny. GM Joe Sakic by snáď mal zvážiť rozpredanie tímu za čo najvyššie výbery v nasledujúcich draftoch. V takomto zložení Avs nikdy nič nedosiahnu…

Ruky hore, kto má po posledných výsledkoch aspoň čiastočne podobné pocity. Po troch prehrách z posledných štyroch zápasov (z toho 2x bez vstreleného gólu) so skóre 4:12. Navyše po tom, čím sme si prešli v posledných dvoch sezónach by to nebolo vôbec prekvapivé. Je situácia naozaj natoľko beznádejná?

Faktom je, že kríza prišla v najmenej vhodnú dobu – po relatívne úspešnom ťažkom tripe po východnom pobreží, práve na začiatku série dôležitých zápasov proti divíznym súperom. Postupne sme podľahli Winnipegu, Nashville aj Chicagu a cez víkend nás ešte čakajú Minnesota a St. Louis. 2 body zo zápasu proti Arizone sú len slabou náplasťou. Toto krvácanie treba urýchlene zastaviť kvalitnejšou bandážou v podobe ďalších výhier a bodov, aby sme opäť raz nenabrali hneď v úvode sezóny výraznejšiu stratu.

To sa samozrejme oveľa ľahšie povie ako urobí. Nádej ale poskytuje fakt, že herne to v posledných štyroch zápasoch vôbec nebolo také katastrofálne ako napovedajú výsledky. Druhá tretina proti Nashville bola zlá, rovnako prvá tretina proti Winnipegu. Ale inak? Avs boli vo väčšine prípadov minimálne vyrovnaným, ak nie priamo lepším tímom. V oboch zápasoch ktoré sme prehrali na nulu sme súperov výrazne prestrieľali (Jets 37-21, Hawks 38-21). Trúfnem si povedať, že za posledné prehry viac ako kvalita našej hry môže smola v zakončení a slabšia aktuálna forma brankára Varlamova. To však nemôže trvať naveky. Tím, ktorý súpera dokáže v zápasoch výraznejšie prestrieľať väčšinu takýchto zápasov vyhrá – a to nie je žiadne zbožné prianie, ale štatisticky overený fakt. Na zlepšenie výsledkov by teda teoreticky mohlo stačiť jediné – pokračovať v solídnych výkonoch a byť trpezliví. Možno skúsiť dať väčší priestor v bránke Calvinovi Pickardovi. Možno drobné zmeny v zložení útokov. Na beznádej a paniku ešte ani zďaleka nie je čas.

Najmä, keď pohľad na tabuľku nie je zatiaľ nijako dramatický. Áno, Avs sú momentálne až na šiestom mieste v sedem člennej Centrálnej divízii s rovnakým počtom bodov (8) ako má posledný Nashville. Bodová strata na súperov pred nami je však stále iba minimálna a všetci už odohrali viac zápasov ako Avs. Napríklad na St.Louis, ktoré je aktuálne na treťom mieste zaručujúcom postup do play-off strácame štyri body a máme dva zápasy k dobru.

Čo sa týka tímových štatistík, úspešnosť bránenia presilových hier súperov sa pomaličky šplhá k 80% - aktuálne je to 78,4%. Opačnú tendenciu má žiaľ úspešnosť využitia vlastných presilových hier (aktuálne 19,4%), čo samozrejme úzko súvisí so slabou streleckou potenciou hráčov Avs v posledných zápasoch. Že to herne nie je s Avs až také tragické dokazujú aj v poslednej dobe veľmi populárne tzv. “advanced stats” – v minulých sezónach sme v nich pravidelne končili na posledných priečkach, v doterajšom priebehu tejto sezóny to zatiaľ vyzerá podstatne lepšie. V Corsi%, čiže pomere všetkých streleckých pokusov sú Avs so 48,68% zatiaľ na priemernom 20. mieste v lige. Vo Fenwick%, čiže pomere nezblokovaných streleckých pokusov, sú však s 50,56% na slušnom 11. mieste. Tieto čísla potvrdzujú, že nové herné systémy naordinované trénerom Bednarom naozaj herný prejav Colorada zlepšili. Najlepšie to dokladuje priemerný počet striel smerujúcich na bránku Avs za jeden zápas – v minulej sezóne sme v tomto ukazovateli boli tretím najhorším tímom v NHL, túto sezónu je to zatiaľ solídne 13. miesto (29,8 strely za zápas)

Ako som písal vyššie, Avs momentálne doplácajú najmä na nízku streleckú potenciu (6,4% úspešnosť streľby pri rovnovážnom počte hráčov na ľade – 22. miesto v NHL) a slabšie brankárske výkony (90,1% úspešnosť zásahov pri rovnovážnom počte hráčov na ľade – 27. miesto v NHL). Súčet týchto dvoch hodnôt máme aktuálne tretí najhorší v NHL – iba 96,5%. Štatisticky je nepravdepodobné aby tak nízky zostal dlhodobo (mal by sa pohybovať okolo 100%, na konci minulej sezóny mal najslabší tím 98,3%) a ako sa bude postupne zvyšovať tak snáď začnú pribúdať aj výhry a body.

V individuálnych štatistikách v pozitívnom zmysle slova vyniká v poslednom období iba Matt Duchene (5g+3a v 9 zápasoch). Oveľa viac hráčov štatisticky zaostáva za očakávaním. Už spomínaný brankár Semyon Varlamov má po siedmich odchytaných zápasoch podpriemernú úspešnosť zásahov 89,1% a hrôzostrašný priemer 3,3 inkasovaného gólu na zápas. Nathan MacKinnon neskóroval od úvodného zápasu sezóny a v posledných piatich zápasoch zaznamenal iba chudobnú jednu asistenciu. Kapitán Gabriel Landeskog strelil v druhom zápase sezóny Pittsburghu dva góly, odvtedy však už sedem zápasov gólovo mlčí (spolu zatiaľ 2g+3a). V prípravných zápasoch najlepší strelec Avs Mikhail Grogorenko na úvodný presný zásah sezóny stále čaká (zatiaľ 0g+4a), rovnako ako Mikko Rantanen na svoj prvý kanadský bod v NHL. Pritom útok Grigorenko-MacKinnon-Rantanen si šance dokáže vypracovávať (v poslednom zápase proti Hawks im štatistici napočítali viac ako 10 šancí na skórovanie), len ich premieňanie je do týchto chvíľ akoby zakliate. Snáď sa to čím skôr zlomí – najlepšie už v sobotu proti Minnesote, ktorej defenzíva však funguje na jednotku a v posledných štyroch zápasoch inkasovala spolu iba dva góly. 

Na záver ešte niečo z iného (žiaľ nie oveľa pozitívnejšieho) súdka. Obranca Kyle Wood, ktorého Avs v marci poslali spolu s A. Tanguayom a C. Bleackleym do Arizony za Mikkela Boedkera je po 6 odohraných zápasoch najproduktívnejším nováčikom AHL (spolu s naším AJ Greerom) s bilanciou 2g+7a. Aby sme tú výmenu raz ešte veeeľmi neľutovali…


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
04/11/2016 - 15:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."