Čo nového u Avs? (18.)

1:10. Žiaľ nie je to sumárne skóre z nejakej série 3-4 nevydarených zápasov. Avs prvýkrát vo svojej denverskej histórii inkasovali “desiatku” v jedinom zápase. O rekordný zápis sa postarali hráči Montrealu Canadiens, ktorí ešte o jeden gól “vylepšili” neslávne známy “Valentínsky masaker” z roku 2011, kedy Avs na domácom ľade na Valentína podľahli Calgary Flames 1:9. (poznámka editora: vtedy to bolo pár hodín potom, čo Forsberg oznámil po dvoch zápasoch na ihriskách súpera koniec kariéry)
Hanebná prehra v Montreale samozrejme zatienila obe víťazstvá ktoré sa Avs na 4-zápasovom tripe podarilo dosiahnuť. V Bostone ani 18-ty rok po sebe neprehrali (naposledy v roku 1998) a odviezli si výhru 4:2. V Toronte ukradol dva body a výhru v pomere 3:1 brankár Semyon Varlamov 51 úspešnými zákrokmi. Avs si vďaka tomu stále udržujú vyrovnanú bilanciu zo zápasov vonku – aktuálne je to po 7 výhier aj prehier. Na čo však Avs doplácajú je neschopnosť víťaziť na domácom ľade, kde z 28 močných bodov získali túto sezónu zatiaľ iba 9 (!).
Je to paradox, pretože Avs by doma mali mať oproti súperom oveľa väčšiu výhodu ako iné tímy ligy. Denver leží v nadmorskej výške cca 1600 m.n.m, suverénne najvyššie zo všetkých miest, kde sa hrá NHL. Pre porovnanie je to asi taká nadmorská výška akú majú najvyššie vrcholy Veľkej Fatry alebo najvyšší vrch Českej republiky Sněžka. Vyššie ako tatranské chaty pri Popradskom a Zelenom plese či Zamkovského chata. Takú nadmorskú výšku ľudský organizmus cíti a športovci, ktorí sú na také podmienky zvyknutí by mali byť schopní podávať v nich kvalitnejšie výkony ako športovci, ktorí sa tam ocitnú len z času na čas na 1-2 dni (s minimálnym časom na aklimatizáciu). Avs však túto výhodu z nevysvetliteľných príčin na víťazstvá premeniť nedokážu, čo potvrdil aj posledný zápas proti rozbehnutej Philadelphii ktorej doma podľahli 3:4, čím sériu domácich neúspechov natiahli už na šesť prehier v rade.
Avs sú v tabuľke už beznádejne poslední (aj keď s nejakými zápasmi k dobru), málo strieľajú, málo skórujú, veľa inkasujú – vo všetkých týchto ukazovateľoch patria k najhorším v lige. Snáď jediná výrazne pozitívna štatistika je úspešnosť na vhadzovaniach, kde sú Avs s viac ako 53% druhým najlepším tímom ligy. To je však asi taká útecha ako keď krasokorčuliarke, ktorá počas 2-minútovej jazdy 5x spadne a v pretekoch skončí posledná, poviete že aspoň mala druhé najkrajšie šaty…
Mnohí fanúšikovia sa právom pýtajú, ako môže takýto bezútešný stav nechávať menežment a majiteľov klubu zdanlivo chladnými. Ako to že sa to nerieši, nerobia sa žiadne výmeny mizerne hrajúcich hráčov alebo prečo nevyhodia trénera Bednara, ktorý ani zďaleka nezažíva taký úspešný vstup na lavičku Avs ako jeho dvaja predchodcovia Patrick Roy a Joe Sacco?
Možnú odpoveď priniesol pred pár dňami kanadský novinár Francois Gagnon pracujúci pre spoločnosť RDS. V rozhlasovej relácii zrekapituloval svoj (údajný) nedávny rozhovor s “niekým z organizácie Avs”, v ktorom mu dotyčný prezradil, že Avs sa po zhodnotení sezóny 2015/16 a svojich vyhliadok na ďalšiu sezónu rozhodli ročník 2016/17 “obetovať” – to znamená nerobiť unáhlené veľké výmeny v snahe okamžite mužstvo posilniť a zamerať sa hlavne na výchovu mladých hráčov v AHL, odkiaľ ich nechcú povolávať kým to nebude nevyhnutné, resp. kým si nebudú istí, že sú 100% pripravení. Poučili sa z chýb, ktorých sa dopúšťali v minulosti a majú plán ako Avs “reštartujú” od sezóny 2017/18, keď mnoho zo súčasných nevýhodných zmlúv skončí a uvoľní sa dostatok miesta pod platovým stropom.
Sú to samozrejme len nepotvrdené slová jedného novinára, ktorý si to všetko mohol len vymyslieť (aj keď má povesť dôveryhodného žurnalistu), celkom by to však vysvetľovalo všetko, čo sa okolo Avs v lete udialo – draft hráčov mieriacich do univezitnej NCAA s výhľadom na vzdialenejšiu budúcnosť, podpisy krátkodobých zmlúv s novými hráčmi na UFA trhu (len na odohranie “odpísaného” ročníka 2016/17), prebudovanie farmárskeho tímu, aby mali mladí hráči lepšie podmienky na rozvoj a v neposlednom rade nečakané odstúpenie Patricka Roya z funkcie trénera – nie je vôbec problematické predstaviť si, že maximalista Roy, ktorý chce vyhrávať vždy a za každých okolností sa s predstavou ďalšieho “premárneného roka” plného prehier len ťažko zmieroval. Royov odchod však do plánu presne zapadol – nový tréner Jared Bednar má teraz rok na adaptovanie sa v NHL, zapracovanie svojich herných systémov, spoznanie hráčov a zhodnotenie, kto mu do koncepcie zapadá viac a kto menej. To všetko bez tlaku na výsledky, akoby to bol rok trvajúci predsezónny kemp s 82 prípravnými zápasmi.
Či už tomu uveríme alebo nie, všetko nasvedčuje tomu že táto sezóna bude z pohľadu Avs naozaj “na odpis”, resp. iba na nazbieranie skúseností ako pre trénera, tak pre mladých hráčov a zbavenie sa niekoľkých kotiev v podobe veľkých nevýhodných zmlúv. Bez ohľadu na to, či s tým vedenie tímu pred sezónou počítalo alebo nie. Nakoľko sa naplní tá druhá časť (o reštarte od sezóny 2017/18), na to si budeme musieť ešte 10 mesiacov počkať – teda ak nám ešte zostalo toľko trpezlivosti.
Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
16/12/2016 - 15:00