Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor s Tysonom Jostom

Exkluzívny rozhovor s Tysonom JostomEurolanche vyspovedal najväčší mladý talent organizácie Avalanche.

Tyson Jost je jedným z dôvodov, prečo fanúšikovia Colorada Avalanche môžu dúfať v lepšiu budúcnosť. Avs si 18-ročného útočníka vybrali na minuloročnom drafte z celkového desiateho miesta.

Jost sa v roku 2013 rozhodol, že jeho ďalšie kroky nebudú viesť do jednej z kanadských juniorských súťaží, ale že zostane v USA, konkrétne v univerzitnej NCAA. Na to, aby to mohol dosiahnuť, odohral nasledujúce dve sezóny v súťažiach British Columbia Major Midget League a British Columbia Hockey League. Debutu v NCAA sa dočkal v tejto sezóne, keď nastupuje za University of North Dakota. Doposiaľ sa objavil v 30 zápasoch, v ktorých skóroval 15 gólov a na 16 prihral. Podľa pravidiel NCAA, nemôže navštevovať žiadne tréningové kempy Colorada. Bude záležať len na ňom a vedení Avs, či sa na jeho presune do NHL dokážu dohodnúť už pred touto sezónou, alebo naopak ešte počkajú. Najhoršou možnosťou v prípade hráčov z NCAA je situácia, keď v lige strávia celé štyri roky, po ktorých sa rozhodnú nepodpísať zmluvu s klubom NHL, ktorý ich draftoval, a automaticky sa tak stanú neobmedzene voľnými hráčmi.

Jost je jedným z najväčších talentov kanadského juniorského hokeja. V sezóne 2015/16 nazbieral 104 bodov v 48 zápasov v lige BCHL. V oboch spomenutých nižších súťažiach vyhral tituly a rôzne individuálne ocenenia, vrátane toho pre najlepšieho kanadského juniorského hráča. Na medzinárodnej scéne vyhral turnaj Ivana Hlinku v roku 2015. V kanadskom výbere do 18 rokov na majstrovstvách sveta 2016 nazbieral 15 bodov v siedmich zápasoch, čím prekonal o jeden bod kanadský rekord Connora McDavida. Na posledných MS juniorov, jeho prvých, získal štyri body v siedmich dueloch.

Prečo si sa rozhodol ísť do NCAA? Aké v tom vidíš výhody?

Skutočne verím, že pôsobenie v NCAA je pre mňa najlepšiu z pohľadu prípravy stať sa hráčom NHL. Plynie z toho veľa výhod. Hrám proti mužom starším o štyri–päť rokov odo mňa. Každý zápas cítim tlak. Vďaka univerzitnému hokeju sa môžem sústrediť na rozvoj svojej sily a schopností.

Toto je tvoja prvá sezóna v NCAA. Môžeš ju porovnať s tvojím pôsobením v BCHL, kde si nazbieral 104 bodov?

Je to ťažké ich porovnať, keďže je medzi jednotlivými hráčmi vekový rozdiel. Hrať v NCAA je veľký posun nahor. Univerzitný hokej je o dosť rýchlejší, hráči sú väčší, silnejší, ale je to všetko pozitívna zmena. Myslím si, že pôsobenie v BCHL ma na NCAA dobre pripravilo.

Ako sa cítiš v tejto sezóne? Hral si za Kanadu, v priemere máš stále bod na zápas. Myslíš si, že hráš svoju najlepšiu sezónu?

Sezóna sa ešte neskončila a stále mám pocit, že mám čo dokazovať. Najviac ma zaujíma výhra v NCAA. Je to jeden z dôvodov, prečo som sem prišiel. Verím, že mám dobrú sezónu a skutočne verím, že som podnikol také kroky, ktoré zo mňa spravia dobrého hráča.

Môžeš opísať minuloročný draft? Ako si sa cítil? Čo si očakával? Veril si, že si ťa niekto vyberie medzi prvými 15 hráčmi?

Bola to skvelá skúsenosť. Niečo, na čo nikdy nezabudnem. Vážim si, že to všetko so mnou na mieste prežívala moja rodina. Nemal som žiadne očakávania. Bolo to mimo mojej kontroly. Chcel som si len užiť ten moment. Veril som, že si ma niekto vyberie v prvej 15ke a som za to šťastný, že sa to stalo.

Čo si si pomyslel ako prvé, keď si ťa vybrali Avalanche? Sledoval si tím v minulosti? Poznáš Sakica a Roya?

Samozrejme, že poznám veľké mená, ktoré vyhrali Stanley Cup v roku 2001. Jedna vec, ktorá mi napadla, bola miera talentu v ich organizácii, ako napríklad MacKinnon, Duchene, Landeskog.

Ľutuješ, že si sa nemohol zúčastniť prípravného kempu kvôli pravidlu NCAA?

Bolo to ťažké, ale je to niečo, čo musím obetovať preto, aby som mohol hrať v NCAA.

Môžeš porovnať svoj štýl s niektorým hráčom NHL?

Pokúšam sa ísť v šľapajách Jonathana Toewsa. Uznávam jeho hru a jeho schopnosť byt dobrý na každom mieste ihriska.

Môžeš nám niečo povedať o tvojich silných a slabších stránkach?

Dokážem vytvárať gólové šance. Dokážem byť užitočný aj v obrane. Myslím si, že medzi moje najväčšie zbrane patria moje hokejové IQ a ofenzívne schopnosti. Chcem si zlepšiť korčuľovanie a výbušnosť.

Chceš hrať v NHL v budúcej sezóne? Kedy sa rozhodneš?

V súčasnosti sa zameriavam na NCAA. Chcem vyhrávať a byť lepší každým dňom. Ohľadom môjho rozhodnutia, keď to príde, tak sa rozhodnem.

Sleduješ hokej Colorada? Nie je to samozrejme dobré. Myslíš si, že by si im pomohol, ak by si bol ďalší rok v NHL?

 

Nesnažím sa na to zameriavať, zameriavam sa na zisk titulu v NCAA. Samozrejme, že jedným z mojich gólov je pomôcť Coloradu vyhrať ďalší Stanley Cup, ale je to vec budúcnosti. Môj súčasný a hlavný cieľ je vyhrať NCAA.

Zdroje fotiek: http://cdn.c.photoshelter.com/, oficiálny web Colorada Avalanche


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
16/03/2017 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."