Viac článkov v slovenčine a češtine

Čo nového u Avs? (35.)

Čo nového u Avs? (35.)Pohľad na aktuálne dianie v tíme Avs.

It´s happening! Aj keď to prvých pár týždňov po skončení sezóny vyzeralo, že Avs zloženie trénerského tímu a manažmentu nebudú meniť napriek historicky mizernej sezóne, zmeny sa nakoniec predsa len diať začali a momentálne sa zdá, že by mohli byť až šokujúco významné.

V utorok Avs oficiálne  oznámili že v tíme končia asistenti trénera Jareda Bednara Tim Army, Dave Farrish a aj tréner brankárov Francois Allaire. Ťah je to úplne logický, nakoľko všetci traja boli v time ešte pred príchodom Bednara a po sezóne im  skončili zmluvy. Mizerné výkony a výsledky Avs boli už len spečatením ich coloradského osudu. Na oznámení ich konca ma teda neprekvapil ani tak jeho (očakávaný) obsah, ale skôr načasovanie - osobne som ho očakával na druhý deň po poslednom zápase sezóny a postupne s ubiehajúcimi týždňami som sa začal obávať že by snáď pri tíme nakoniec mohli aj ostať. Začať ďalšiu sezónu s úplne identickým trénerským tímom v očakávaní lepších výsledkov by bolo ďalšou ukážkou Sakicovej naivity a nekompetentnosti. Ale nestalo sa a Bednar si tak konečne k zostávajúcemu asistentovi Nolanovi Prattovi (s ktorým spolupracoval v AHL už pred príchodom k Avs) bude môcť vybrať “svojich” ľudí ako to tréneri štandardne robia vo všetkých tímoch NHL.

Výmenou asistentov trénera by však personálne zmeny u Avs ani zďaleka skončiť nemuseli. Rešpektovaný novinár Elliotte Friedman totiž priniesol prekvapivejšiu a nemenej dôležitú informáciu o Sakicových zákulisných aktivitách. Avs údajne požiadali a následne dostali povolenie osloviť s pracovnou ponukou súčasného asistenta GM Toronta Maple Leafs Kylea Dubasa.

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, toto je z viacerých hľadísk významná a priam šokujúca správa.

1) Dubas je aktuálne v Toronte asistent GM. Je nepísaným pravidlom že tímy si vzájomne funkcionárov preberajú iba v prípade že ich chcú na vyššiu pozíciu ako zastávajú doteraz. Ani pre Dubasa by nemalo veľký zmysel odchádzať z pozície asistenta GM v Toronte kvôli rovnakej alebo nižšej funkcii u Avs. Z toho teda vyplýva, že Avs ho oslovili s ponukou vyššej funkcie – no a vyššia funkcia ako asistent GM je už len samotný post generálneho manažéra. Toto môže byť prvé potvrdenie zákulisných špekulácií že Sakic by možno privítal presun z pozície GM na prezidenta klubu kde by bol predsa len menej na očiach.

2) Dubas je zosobnením všetkého čo Avs doteraz v manažmente chýbalo, čomu sa dlhodobo priam s panickým strachom bránili. Mladý ambiciózny funkcionár, odborník na moderné hokejové analýzy, považovaný za jedného z najnádejnejších hokejových funkcionárov v NHL.  Jeho prípadné angažovanie na pozíciu GM by mohlo v ultrakonzervatívnej organizácii Avs, ktorá len zriadkavo do svojho uzavretého kruhu pustí človaka “zvonku”, spôsobiť doslova revolúciu. V tom najlepšom slova zmysle.

3) aj keby to s Dubasom náhodou nevyšlo, máme aspoň dôkaz o tom, že Sakic si uvedomuje vlastné nedostatky a potrebu niečo zmeniť. Je ochotný hľadať pomoc zvonku a dať väčší priestor modernému analytickému prístupu. Už toto samo osebe je obrovský prísľub do budúcna, aj keď s pochvalami bude určite lepšie počkať až po prípadnom oficiálnom oznámení konkrétnych zmien.

Na nedávno skončených Majstrovstvách sveta v hokeji mali Avs bohaté zastúpenie a výsledok našich hráčov sa v globále určite dá považovať za úspech. Landeskog a Soderberg získali zlato, MacKinnon, Duchene, Pickard a Barrie striebro, Andrej Mironov, ktorý počas MS podpísal s Avs 2-ročný nováčikovský kontrakt z MS odišiel s bronzom, Mikko Rantanen patril k oporám fínov aj keď to na medailu tentokrát nestačilo a hanbu si neurobil plus cenné skúsenosti nabral aj JT Compher v tíme USA. Napriek týmto úspechom nemám po skončení MS vôbec dobrý pocit.

Za oveľa dôležitejšie ako získané medaily som totiž z pohľadu Avs považoval to, aby si náš hlavný kandidát na výmenu Matt Duchene kvalitnými výkonmi na MS napravil slabou sezónou pošramotenú povesť a zvýšil aspoň trochu svoju trhovú hodnotu. Žiaľ stal sa pravý opak, Duchene aj na MS pokračoval v nevýrazných výkonoch a v 10 zápasoch strelil jediný gól. Ešte horšie dopadol Carl Soderberg, ďalší potenciálny adept na letnú zmenu dresu, ktorý sa v priebehu turnaja zostavou švédska prepadal stále nižšie a nižšie až v súbojoch o medaily skončil ako zdravý náhradník na tribúne.

Na druhej strane Calvin Pickard, ktorý je zrejme tým “najcennejším” o čo môžu Avs pri júnovom expanznom drafte prísť, si solídnymi výkonmi svoju hodnotu (a teda aj šancu že si ho Vegas vyberú) zvýšil. Samozrejme iba za predpokladu že Avs budú naozaj chrániť Semyona Varlamova tak ako pred časom avizoval Sakic. 

Na záver ešte dobrá správa z ECHL – Colorado Eagles, farmársky tím Avs v tejto súťaži, si po triumfe 4-1 na zápasy nad Toledom zahrá finále o Kelly Cup. K úspešnému ťaženiu orlov v playoff nemalou mierou prispievajú aj prospekti Avs Julien Nantel, Sergei Boikov a Mason Geertsen. Prednedávnom sa objavili aj špekulácie že už od sezóny 2018/19 by sa Eagles mohli presunúť do AHL kde by sa stali hlavnou farmou Avalanche. Mať farmársky tím vzdialený len pár desiatok kilometrov by určite malo svoje nesporné výhody, ale to je zatiaľ ešte hudba ďalekej budúcnosti.   


Peter Macak, Slovakia, macak@eurolanche.com
24/05/2017 - 10:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."