Kniha o Eurolanche (9.)
Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.Stratení v meste (2009/10)
V lete 2009 som stále predýchaval svoju prvú cestu do Colorada. Chcel som sa tam vrátiť čím skôr. Prvé dve Invasion boli krásnou ukážkou pre prvých členov Eurolanche, ktorí sa vo fanklube začínali pomaly orientovať. Dva výlety sme mali za sebou, dôvera u ďalších fanúšikov sa budovala postupne. Dôkazom neutíchajúcej aktivity boli dve menšie podujatia. Prvé z leta, druhé z jesene.
V letných horúčavách totiž na Slovensko zavítal Paul Stastny. Súčasťou jeho polooficiálnej návštevy bol hokejbalový zápas v Novej Dubnici blízko Trenčína. Už neviem prečo sa podujatie odohralo práve tam, ale veľmi dobre viem, že okrem Paula, tam bol aj jeho otec Peter. Na mieste sme sa stretli piati členovia fanklubu. Výdatne sme Paula povzbudzovali, aj keď reálne o nič nešlo. Bolo to ďalší priam surrealistický zážitok, ktorý sa mi vďaka Eurolanche prihodil. Hokejista NHL, vtedajšia hviezda Colorada sa premávala v teniskách a s hokejkou v ruke na sídlisku malého slovenského mesta pred veľmi chudobnou kulisou. Po zápase sme si Paula hneď odchytili. Pamätal si na Eurolanche z prvých dvoch Invasion. Ochotne nám rozdal podpisy a odfotil sa s nami. Podobne sa k nám zachoval aj jeho otec Peter, ktorý bol už taktiež informovaný o našej činnosti. Bol to krátky, ale za to intenzívny zážitok z rannej histórie fanklubu. Veď ako často sa stáva, že na moje Slovensko pricestuje aktívny hráč Colorada? Po Budajovom odchode z tímu to bol hádam iba Ryan O’Reilly v lockoutovej sezóne 2012/13.
Na začiatku sezóny 2009/10 sme ešte stihli krátke a zároveň druhé stretnutie členov fanklubu za účasti štyroch fanúšikov. Lokalita bola rovnaká ako po prvýkrát, pri meste Martin a aj program bol podobný – tombola o suveníry, NHL Monopoly, hra NHL na Playstation a nočné sledovanie zápasu Colorada. Hlavný bod programu celej sezóny bol stále predo mnou.
V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.com. Tlačená verzia je vypredaná.
Už v čase začiatku základnej časti som evidoval prvé prihlášky záujemcov o ďalší výlet do zámoria. Po krátkom stretnutí v Bratislave s rakúskymi členmi výpravy na mňa čakala moja druhá Invasion. Eurolanche Invasion III sa zúčastnil z prvých dvoch Invasion okrem mňa ešte Norbert. Pripojila sa k nám aj jeho priateľka Tina, ktorú sme v tom čase do oficiálneho spravodajstva nezaradili, keďže v jej prípade nešlo o hokej, ale skôr výlet. Jej účasť môže byť dodnes príkladom aj pre ostatných kamarátov či rodinných príslušníkových fanúšikov Avs, ktorí rozmýšľajú nad cestou s nami do USA, ale hokej pre nich hrá druhoradú rolu. Všetko sa dá. Partiu ďalej doplnili Peter z Trenčína, Chris z Rakúska a Robert z Rumunska. Skutočne pestré zloženie bez výraznej prevahy nejakého národa.
Ešte predtým, než sme mohli odletieť, čakala na mňa neľahká úloha. Dozrieť na prípravu novej webstránky. Náš prvý profesionálny web už nestačil kapacite rozbehnutého projektu Eurolanche. Počet článkov o Colorade, aj o fanklube sa zvyšoval, potrebovali sme ponúkať obsah našim čitateľom inou formou. Niekoľko aktívnych členov sa tak pozbieralo na novú stránku, ktorej vývoj bol ťažkým pôrodom. Hlavnou myšlienkou nového webu bol súhrn všetkých informácií o Colorade Avalanche. Išlo o veľký projekt, ktorý nakoniec dlho nevydržal. Ešte pred jeho spustením mi napadla v hlave myšlienka úplne iného konceptu a dizajnu, z ktorého vznikol nakoniec neskôr náš súčasný web. Vtedy však už bolo neskoro na zásadné zmeny. Stránka sa nakoniec spustila len pár hodín pred našim odletom. Pamätám si, ako som niektoré obsahové veci upravoval takmer hodinu pred vyrazením na letisko. Vôbec som nespal. Web našťastie fičal bez problémov. Dominoval mu jeden spravodajský box, kde sa prepínalo prvých päť článkov. Vedľa sa nachádzal zápasový box a úplne napravo box s novinkami. Nechýbala anketa, box s novinkami o fanklube, množstvo kategórií článkov, dokonca vlastný e-shop so suvenírmi Avalanche a Eurolanche, či rôzne fotogalérie a spravodajstvo z Invasion. Samotné riešenie webu nebolo zlé, do očí skôr bilo jeho grafické a moc detinské spracovanie. To som nanešťastie nemohol nijako ovplyvniť. Poďme sa radšej venovať Invasion III.
Ráno 29. januára 2010 sme narazili na viedenskom letisku na prvé komplikácie. Letecké spoločnosti obmedzili počet príručných batožín na jednu. Notebooky preto museli ísť do veľkých kufrov (od vtedy sa to našťastie opätovne zmenilo v prospech cestujúcich). Chris zistil, že nemá pri sebe ESTA, a tak hrozilo, že neodletí. Našťastie bolo letisko na takéto prípady pripravené a Chris si tak mohol kúpiť nové víza za 35 dolárov. Čo už, že vtedy bola štandardná ESTA vybavená z pohodlia domova zadarmo. Zaujímavou kapitolou tretej Invasion bol Peter, ktorý nakoniec cestoval sám cez Chicago. Letenku si kupoval oveľa neskôr ako my, takže sa na náš let už nedostal. Svoju individuálnu cestu zvládol bez problémov, no pre ďalšie Invasion sme od podobných ciest jednotlivcov upustili, keďže predstavovali zbytočné starosti. Pravidlo skupinového odletu z jedného letiska neplatí pre tých, ktorí bývajú ďaleko od Viedne, odkiaľ zvyčajne vyráža väčšina účastníkov Invasion.
Do Denveru sme prileteli cez Londýn. Rýchla cesta, žiadne zdržania, pohodlné sedačky. Vskutku neporovnateľná situácia s tým, čo som zažil na Invasion I. Spoločnosť British Airways nám poskytla špičkový servis a v priebehu nasledujúcich rokov sa stala našim pravidelným prepravcom. Navyše sme prestupovali iba raz, čo je pri takej dlhej ceste veľká výhoda. V Denveri sme sa ubytovali v Super 8 Motel, veľmi lacnom siete motelov. Na izbe sme sa síce tlačili štyria na dvoch väčších posteliach, no za tu cenu to stálo. Raňajky boli výborné. Zamiloval som si vafle. Doma na Slovensku som si kúpil vaflovač a robím si ich pravidelne dodnes. Rovnako som spoznal konzumáciu cereálií so zaliatym, studeným mliekom. Dovtedy som si mlieko zohrieval. Nakoniec aj to som zmenil, keď som bol späť v Európe.
Prvý dojem z motela nebol najlepší. Pri zapájaní konvertoru do zásuvky z nej vyšľahol plameň a zostala nepojazdná. V televízii ešte k tomu nevysielali hosťovský zápas Colorada, ktorý v tom čase prebiehal. Ak by sme boli paradoxne v Európe, asi by sme si ho nenechali ujsť.
Eurolanche Invasion III bola Invasion, na ktorej sme sa nachodili najviac spomedzi všetkých výprav za oceán. Náš motel sa nachádzal v mestskej časti Stapleton, čo je 12 kilometrov od centra Denveru. Nie že by sme tam chodili pešo, ale absencia auta si vzala svoju daň. Do centra sme sa prepravovali autobusovou linkou za dva doláre, čo trvalo zhruba 50 minút. Úprimne, autobusy sú v Denveri veľmi chaotické. Ich zastávky nie sú takmer nijako označené. Rozpisy jázd a časov chýbajú. Aspoň vtedy to tak bolo. Preto sa nečudujte, keď vám poviem, že sme sa párkrát počas Invasion III stratili. Raz sme zmeškali posledný autobus smerom z mesta. Boli sme v tom, že ten, čo po chvíli prišiel, bol náš, len meškal. Išli sme úplne iným smerom. Bola už o polnoc. Vystúpili sme na neznámom mieste a hľadeli do neba. Čo teraz? Bola zima, nikto nevedel, kde sme a čo budeme robiť. Volal som na krátko domov na Slovensko, kde mali ráno. Všetci sa dobre na našej situácii pobavili. Nám do smiechu nebolo, keď sa čakanie na Gogota, teda autobusovú linku, ktorá možno ani neexistovala, preťahovalo na desiatky minút. Napokon sa predsa len jeden autobus objavil a po dlhej strastiplnej ceste (a ďalšom zablúdení pri moteli) sme si konečne ľahli do postelí. O sedem rokov neskôr som počas Invasion IX prechádzal okolo jedného miesta v Denveri, keď som spozornel.
Však toto je tá zastávka, kde sme boli uväznení, pomyslel som si. Konečne som to miesto objavil a zorientoval som sa. Až také hrozné to nebolo. Boli sme kúsok od centra.
Dopravné patálie boli takmer každodennou súčasťou Invasion III. Auto je auto. Na Denver nevyhnutnosť. Tam sa s verejnou dopravou ďaleko, a hlavne rýchlo, nedostanete. Platí to aj pre presuny v Denveri, kde sme všade chodili pešo. Sem a tam, sem a tam. V nohách sme mali veľa kilometrov. Nejdem sa radšej ďalej rozpisovať o doprave na tréning na druhý koniec Denveru, respektíve jeho predmestia. No horor. Prežili sme ho, ja som získal viac skúseností a každá ďalšia Invasion bola lepšou. V tom čase sme si aj tie strastiplné zážitky dokázali užiť. Vedeli sme, že Eurolanche je len v plienkach a že nie všetko pôjde ako po masle. Boli to ďalšie krásne začiatky, bez ktorých by sme neboli dnes tam, kde sme.
Počas Invasion III sme strávili asi najviac času v centre Denveru zo všetkých Invasion. Dnes máme na centrum maximálne dve hodiny, keďže zvyšok jazdíme po Colorade a iných štátoch USA. Vtedy, pred siedmimi rokmi, sme si nenechali ujsť každú atrakciu, do ktorej sa v meste dalo vojsť. Videli sme akvárium, boli sme vnútri Colorado State Capitol Building (sídlo guvernéra), omylom sme vošli do budovy súdu. Samozrejme, že nechýbali hokejové aktivity ako návštevy tréningov, stretnutia s hráčmi, rozširovanie zbierok podpisov a fotografií. A v neposlednom rade šesť domácich zápasov Colorada Avalanche, z ktorých prehrali iba jeden (prvý proti Rangers po hetriku Gáboríka,ktorý nás po zápase pozdravil) a ďalších päť zvládli na výbornú (vrátane najznámejšieho gólu Kylea Cumiskeyho proti Atlante v predĺžení). Čo sa týka stretnutí s hráčmi po zápasoch, raz sa mi stalo, že som si pomýlil Ryana O’Reillyho a Ryana Wilsona, ktorí sa na seba veľmi podobali. Tuším som O’Reillymu podal kartu Wilsona. Alebo opačne? Každopádne sme sa na tom zasmiali a ja som sa mu za to ospravedlnil. Bol to môj prvý a dúfam, že posledný trapas podobného druhu. Nezabúdajte, že pre O’Reillyho to bol vtedy prvý rok a o nejakej väčšej sláve ešte len mohol snívať. Môj trapas považujem za menší než trapasy iných fanúšikov (nie členov Eurolanche), ktorí spoločne s nami zvykli počas rôznych Invasion čakať na hráčov. Vždy to zabili vetou „Hral si super!“, ktorú adresovali hráčovi, ktorý v zápase ani nehral! To ste mali vidieť reakcie takýchto hokejistov. A aj naše, červenali sme sa snáď za všetkých prítomných.
Obrovskou udalosťou celého výletu bol jeho druhý deň. Práve vtedy doletel do Denveru Norbert s priateľkou, ktorí cestovali samostatne a pre búrku zostali uväznení v New Yorku. Norbert tak prežil skutočne originálny zážitok – priletel, z letiska išiel hneď za nami pred Pepsi Center a spoločne sme sa vybrali na malý hokejový štadión, kde mal trénovať Joe Sakic. Trénovať ako trénovať. Mám na mysli trénovať deti. Bol to prvý rok, keď nehral aktívne hokej. Ešte nesedel v manažmente Avalanche, venoval sa malým hokejistom. Rok predtým síce bolo v kabíne stále jeho miesto, no pre zranenie sme ho nevideli ani počas Invasion I, ani Invasion II. Ešte pred odletom do Denveru v roku 2010 som preto zistil viac o jeho trénerskom pôsobení. Bola to hračka.
V nedeľu 31. januára 2010 sme si počkali na Joea Sakica a po konci tréningu mládeže sa pri nás pristavil. Pamätám si, že som bol nervózny a aby si nás všimol, pomaly som ho nasledoval do šatne, kde chcel k svojim zverencom prehovoriť. Elegantne ma odbil, ale o pár minút to bolo v pohode. Dal som mu našu prvú brožúru, povedal viac o fanklube, získal podpisy a ako každý sa s ním aj odfotil. Čo už, že autor fotografie ju zachytil rozmazane. Prvoradé bolo, že som si nechal od neho podpísať môj prvý originálny dres Colorada, ktorý som dostal asi štyri roky predtým na Vianoce, keď som mal 16 rokov. Splnil sa mi ďalší sen. Konečne som stretol legendu klubu a veľkého gentlemana. V denníku na webe Eurolanche som tento deň opísal takto: „Doobeda sme spoločne navštívili mládežnícky zápas. Trénerom jedného z tímov nebol nik iný než Joe Sakic. Po skončení stretnutia sa nám venoval asi päť minút. Dôkazom je niekoľko fotografií a podpisov. Fotky si zatiaľ môžete pozrieť na Photobuckete, link nájdete na Facebooku v skupine Eurolanche.“ Ako keby sa nič nestalo! Verte, že vnútorné pocity boli úplne iné ako tento suchý text.
Čo sa týka spomenutej brožúrky, išlo vôbec o prvý propagačný materiál na podporu Eurolanche. Na malom formáte a 36 stranách som vedeniu Colorada, ktorému sa brožúra tiež dostala do ruky, predstavoval základné fakty o fanklube a návrh na spoluprácu. Na začiatku malej knižky som uviedol moje motto Víťazi sa nikdy nevzdávajú. Tí čo sa vzdajú, nikdy nezvíťazia. Na jej obsahu a vzhľade sa vrátane mňa podieľalo ďalších päť ľudí. Medzi argumenty, prečo by s nami Colorado malo spolupracovať som uviedol aj napríklad „vysoký“ počet členov – 50. Hahaha, zasmiali sme sa. Ale aj snaha sa cení a aspoň zástupcovia klubu už v tom čase mohli vidieť, že sa rodí unikátny projekt. Len môžeme predpokladať, či aj oni verili alebo neverili, že si udrží svoju existenciu tak dlho, ďalších sedem rokov. Každopádne sme prostredníctvom brožúrky žiadali tieto tri veci: (1) informáciu o našej existencii na oficiálnej klubovej stránke, (2) občasnú podporu našich súťaží malými suvenírmi a (3) lístky na zápasy a stretnutia s hráčmi počas Invasion. Druhou a poslednou časťou knižky bolo predstavenie vtedajších redaktorov a niektorých členov fanklubu.
Invasion III bola aj o iných športových podujatiach. Na programe sme mali návštevu viacerých zápasov lakrosového tímu Colorado Mammoth či basketbalových Denver Nuggets. Basketbal ma veľmi nudil už vtedy, čo ľudia z Eurolanche, ktorí ma poznajú dlhšie, vedia. Raz a dosť. Stačilo mi. Na chvíľu som na zápase Nuggets dokonca zaspal. Na ďalšie zápasy som preto s ostatnými nešiel a do denníka som si poznamenal: „Vybral som sa poobede späť na hotel, pretože som skutočne nemal náladu na večerný zápas NBA. Jeden basketbalový zápas za môj život skutočne stačí.“
Nedá mi na záver nespomenúť ešte mediálne zážitky z Eurolanche Invasion III. Počas zápasu proti Columbusu sme sa po predošlej dohode stretli v rohu klziska s moderátorom Kyleom Keefeom. Konkrétne ja a Peter. Ostatní členovia výpravy nás mali tiež nasledovať. Keďže sme každý sedeli inde, respektíve po skupinkách, nastal chaos. Niektorých z našej skupiny nechceli dokonca pustiť za nami dole ku Kyleovi, lebo nemali lístok do tejto sekcie. Kyle však už musel začať rozhovor a tak som pri ňom stál iba ja s Petrom. Odrazu sa za Kyleom a veľkým zábradlím objavil Norbert. A vtedy to začalo. Kričal „David, David, David, David, David, David.“ S každým ďalším zvolaním intenzitu hlasu zvyšoval. Áno, ja som celý rozklepaný rozprával pre Altitude TV počas priameho prenosu a neustále som počúval, ako na mňa Norbert kričí. Pravdepodobne si myslel, že sa s Kyleom rozprávam len tak. Výsledok a následok? Môj najhorší rozhovor v histórii. Spôsobil som si to aj sám tým, že som si celý text mojej výpovede pripravil predtým v hlave. Moja rada, nikdy to nerobte, buďte vždy radšej prirodzený, alebo si pripravte len body, nie celé pasáže. Tak som sa trochu zamotal, povedal som, že chceme spolupracovať s Coloradom a že nech mi niekto povie, či existuje iný podobný projekt.
Druhý rozhovor, tentoraz nahrávaný vopred pre regionálnu stanicu FOX 31 dopadol neporovnateľne lepšie. S pokojom Angličana, dokonca miestami s úsmevom predstavujem web Eurolanche, chválim sa, že Colorado má v Európe najlepšie spravodajstvo... A v tom strih na trénera Joea Saccoa, ktorý nás chváli a hovorí, že pre nás by mali vyhrávať. Sacco bol trieda. Síce prehral toho dosť, ale ako človeka som ho mal veľmi rád. V reportáži ďalej vzišlo menšie nedorozumenie, keď redaktor povedal, že„Pučevski lieta do Colorada trikrát do roka“. Kiežby! Reportáž sa natiahla na viac ako dve minúty. Po návrate som mohol byť so všetkým spokojný. Vyzeralo to, že nič mi nepokazí náladu. Nanešťastie sme v ďalšej sezóne do Denveru nešli a pozitívne pocity vystriedalo sklamanie.
Sezóna Colorada Avalanche: Tento ročník mal byť veľkým reštartom pre Colorado. Prišiel nový tréner Joe Sacco, generalným manažérom sa stal Greg Sherman a na drafte si klub zvolil v prvých dvoch kolách Matta Duchenea a Ryana O’Reillyho (v treťomTysona Barrieho.) Z klubu odišli okrem iných Ryan Smyth a Wojtek Wolski. Naopak prišiel brankár Craig Anderson. Avs postúpili do play-off z posledného ôsmeho miesta s 95 bodmi, kde vypadli hneď v prvom kole so San Jose Sharks 2:4.
Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
26/07/2018 - 14:26