Kniha o Eurolanche (11.)
Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.Prvýkrát na Vianoce bez rodiny (2011/12)
Eurolanche Invasion IV? Pri štvrtom výlete fanklubu mi napadne ihneď jediné: nekonečná cesta na letisko. Do Denveru so mnou cestoval Matěj a Norbert. Odlietali sme po prvýkrát z Budapešti. Matěj začal svoju dvojdňovú cestu ráno 14. decembra 2011. V ten istý večer sme nasadli na vlak v Bratislave a odviezli sa do Budapešti. Odtiaľ sme išli na miestnu vlakovú stanicu, odkiaľ premával vlak na letisko. Regionálna stanica bola pochmúrna. Nikde nikoho. Iba my a naše veľké kufre. Pokladnica na lístky bola zavretá, tak sme si žiadne nekúpili. Svetlo blikalo ako z hororu. Pekný štartovací bod do Denveru, pomyslel som si. Bolo mi to jedno. V hlave som mal okrem radosti zo začínajúceho výletu dobrý pocit zo seba samého. V rovnaký deň, ako sme sa trmácali na letisko, som absolvoval poslednú skúšku prvého semestra druhého ročníka na vysokej škole. Akýmsi zázrakom sa mi všetkých asi sedem skúšok podarilo spraviť pred samotným začiatkom oficiálneho skúškového obdobia v januári. Znamenalo to pre mňa vyhliadku nekonečne dlhého voľna: najprv dva týždne v Denveri, potom mesiac a pol ničnerobenia až do začiatku letného semestra.
Pozitívna nálada ma opustila, keď sme dorazili do odletovej haly. Na mieste sme zistili niečo, čo sa môže stať hádam iba v Maďarsku (sorry!): hlavné budapeštianske letisko bolo rozdelené na dva terminály pre domáce a zahraničné lety. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by neboli obe budovy od seba vzdialené sedem kilometrov! Keďže sme mali odlietať až ráno, rozhodli sme sa ísť pešo. Bola polnoc, času stále dosť, počasie vôbec nepripomínalo začiatok zimy.
Ako sme kráčali po chodníku, ktorý viedol rovno a len rovno popri rýchlostnej ceste, uvedomili sme si, že naša konečná zastávka bola v nedohľadne. Nemohli sme ísť nikde krížom. Iba rovno. Rovno, rovno, rovno. Keď nám asi po hodine začali dochádzať nervy, chodník sa odrazu skončil. Už nebolo smeru, kam by sme sa mohli uberať. Iba žeby späť. Našťastie sme videli odstavený taxík na priľahlom parkovisku. Za pár drobných nás konečne dostal na letisko.
V odletovej hale sme sa pokúšali ako-tak sa vyspať. Ráno sme odleteli do Mníchova a odtiaľ do Washingtonu. Na letenkách sme mali pôvodne uvedené, že v hlavnom meste USA bude len technická prestávka, no nakoniec sme museli zmeniť lietadlo. Po opustení stroja sme narazili na problém, ktorý ma strašil od Invasion I: mali sme málo času na prestup. Rovnako ako pred troma rokmi, tak aj teraz som sa pokúsil požiadať o pomoc personál, ktorý nebol vôbec nápomocný. Musíte si normálne vystáť rad, hrozili nám. Ako náhle sa vzdialili, povedal som si dosť a všetkých sme tak popod pásky predbehli. Keďže Washington bol našou prvou zastávkou v USA, museli sme absolvovať imigračný pohovor, čo sme zvládli a mohli sme tak utekať na lietadlo do Denveru, ktoré sme stihli len tak-tak.
Eurolanche Invasion IV vojde do histórie nielen vďaka strastiplnej ceste na letisko, ale aj extrémnemu nakupovaniu. Hneď v prvý celý deň v Denveri sme vyrazili do Altitude Authentics v Pepsi Center, kde sme doslova a do písmena minuli takmer všetky úspory na celé dva týždne. Kto nebol v podobnom obchode, nepochopí. Po toľkých rokoch sa v ňom cítim ako ryba vo vode. Viem, kde mám čo hľadať, kde sú najlepšie kúsky, kde naopak je niečo, čo ma nezaujíma. Nechcem ani len tušiť, koľko peňazí som minul na suveníry počas mojich prvých troch-štyroch Invasion. Nakupoval som všetko. U mňa doma je ťažké nájsť niečo, čo nemá logo Avalanche. Takisto je pre mňa ťažké nedať si na seba ráno niečo s logom Avs. Aj preto som sa po rokoch dostával do situácií, keď som už nevedel čo ďalšie si mám v tímovom obchode kúpiť. Chvalabohu sa tak moje nákupy zmenšovali rok čo rok. Kto by odolal dresom, tričkám, mikinám, krásnym tenkým aj hrubším bundám, šiltovkám, príveskom, odznakom, pohárom, perám, magnetkám, pukom, kobercom, oblečeniu pre psov, zimným čiapkam, ponožkám, rukaviciam, nálepkám, kartičkám, panáčikom, nabíjačkám do auta, USB kľúčom, fotografiám, pyžamám, teplákom, trenkám a podobne?
V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.com. Tlačená verzia je vypredaná.
Nasledujúce dva týždne sme sa pre vyschnuté studne v podobne prázdnych peňaženiek zdržiavali hlavne v Denveri. Na začiatku Invasion IV sa nám naskytla prvá príležitosť navštíviť zápas tímu NFL Denver Broncos a legendárneho celku New England Patriots. Atmosféra pred 76 125 divákmi na štadióne bola fantastická. Išlo o obrovskú šou a skvelý športový zážitok. Najlacnejšie lístky v hornej sekcii stáli okolo 90 dolárov. Stálo to však za to. Zápas sme sledovali v krátkych rukávoch, také bolo teplo a pritom do Vianoc ostávalo päť dní! Americký futbal pripadá mnohým Európanom nudne, pomaly a cudzo. Kto pozná pravidlá, obľúbi si ho, respektíve ho bude prinajmenšom rešpektovať. Ide o vysokotaktickú hru, kde je každý pohyb prepracovaný do detailu. V USA je americký futbal jednoznačne najobľúbenejším športom. Tomu zodpovedá marketing, peniaze a všetko, čo sa okolo neho točí. Obaľte si tento šport americkou šou a ihneď vám z toho vznikne produkt, ktorý nemá v celom svete obdobu. Práve Denver Broncos sa stali za posledné roky najúspešnejším športovým klubom štátu Colorado v tesnom závese s klasickým futbalom tímu MLS Colorado Rapids. Oba celky vyhrali ligové tituly. To sa, bohužiaľ, nedá povedať o Avalanche a ani o basketbalových Nuggets.
Počas Invasion IV sme nechýbali na tréningoch, kde sme poctivo rozvešali naše tri vlajky. Od prvej Invasion to bol vždy náš zvyk – ukázať hráčom, že sme tu a odkiaľ prichádzame. Na tréningu, kde chodí pár fanúšikov, si to všimli ľahšie ako v aréne pred zápasom. Po jednom z tréningov sme sa po prvýkrát stretli s Janom Hejdom, vtedajšou čerstvou posilou kádra.Bol to začiatok veľkého kamarátstva medzi nim a fanklubom Eurolanche,o čom ešte bude reč neskôr.Počas Invasion IV sme po prvýkrát absolvovali prehliadku štadióna Denveru Broncos, navštívili športovú sieň Colorada, ale aj pozreli sa do okolia Denveru, ako do niektorých známych baníckych miest, kde nebola núdza na krásne zábery typickej, stredozápadnej americkej architektúry. Taktiež premiérovo sme zavítali do českej reštaurácie SoBo 151, ktorá sa odvtedy stala povinnou zastávkou každej budúcej Invasion. Silným zážitkom bola pre mňa návšteva detskej nemocnice v Denveri spoločne s hráčmi Avalanche. Na vlastné oči som sa mohol presvedčiť, ako prebieha charitatívna práca športovcov v zámorí. Ako sme sa presúvali po poschodiach nemocnice, ocitol som sa viackrát s mnohými hráčmi vo výťahu. Bol to jeden z ďalších čudesných pocitov – z maličkého Slovenska sa mi vďaka Eurolanche podarilo dostať sa k hokejistom tak blízko, ako keby to bolo niečo bežné.
Dôležitým aspektom z pohľadu fanklubu boli letáky pre hráčov tímu. Po prvýkrát som doma pripravil, vytlačil a vtedy dokonca aj zalaminoval jednoduché biele letáky s textom a našim logom, ktoré prostredníctvom pár viet predstavili naše hlavné myšlienky existencie a webovú adresu. Rozdal som ich všetkým hráčom. Hľadal som dovtedy cestu, ako im fanklub vryť do hlavy čo najudržateľnejšou stopou. Letáky, ktoré nemôžu len tak ľahko pokrčiť, boli pre mňa vtedy najlepším riešením. Snáď to fanklubu pomohlo. V rovnakej tradícii sme pokračovali na každej ďalšej Invasion. Úroveň, t.j. obsah, forma a celková kvalita letákov sa zlepšovala rok čo rok. Výsledok bol priaznivý. Hráči, ktorí hrali za Colorado dlhšie, si nás začali všímať a pamätali si nás z predošlých výletov.
Svojským zážitkom Eurolanche Invasion IV boli dve súťaže, ktorých sme sa s Matějom zúčastnili priamo na ľade v Pepsi Center počas jednej z prestávok. Ďalší, pre mňa surrealistický moment. Stáť pred tisíckami fanúšikov na ľade tímu NHL. Matěj si obliekol na seba brankársku výstroj a mal chytať strely. Vyhral, ale už si nepamätám presne čo. Ja som v prestávke iného zápasu prevracal veľké pexesá a popritom sa šmýkal po ľade. Išiel som na to tou najhoršou taktikou, takže som obrátil správne asi iba jeden pár. Na jednom zábere je dokonca vidieť, že som len tesne pred utrpením zlomeniny členku. Napriek tomu mi organizátori súťaže darovali biely dres Colorada bez mena a čísla, ktorý som neskôr na oplátku venoval do súťaže pre členov Eurolanche. Nijako mi neprekážalo, že som na ľade predviedol hrozný, až trápny výkon. Američania nemajú v povahe zabávať sa na vašom neúspechu. Aspoň nie nahlas. Možno na Slovensku by ma ľudia vysmiali, v Denveri to bolo každému jedno. Hlavne, že sa niečo dialo na ľade. Pre nič za nič sa o USA nehovorí ako o krajine slobody. Samozrejme, že to má svoje hranice, aj úskalia, avšak všeobecný dojem každého účastníka Invasion bol len a len pozitívny. Na jednej strane existujú miestami nepochopiteľné pravidlá, ktorých sa musíte držať aj za cenu svojho života, na druhej strane vo vzduchu cítite akúsi slobodu, voľnomyšlienkarskú atmosféru.
Štvrtá Invasion trvala od 14. do 30. decembra 2011. Áno, boli sme v USA aj na Vianoce. Napokon sme na hoteli zostali dvaja – ja a Matěj, keďže Norbert sa musel vrátiť domov za rodičmi. Nebolo to pre mňa ťažké rozhodnutie stráviť svoje prvé Vianoce bez rodiny. Mám ich pred sebou ešte hromadu, a predsa len ide pre mňa o ľudský sviatok, o ktorého existencii rozhodli ľudia. V mojom živote sú dôležitejšie iné hodnoty. Vianoce na hotelovej izbe neboli síce nič moc, ale prežili sme. Na druhý deň, t.j. americké Vianoce, nás u seba doma privítala rodina nášho kamaráta Nicka, ktorá si pre nás dokonca pripravila darčeky! Cítili sme sa naozaj dobre, že na nás nezabudli naši americkí priatelia.
Počas Invasion IV sa väčšieho rozbehu dočkal aj náš oficiálny kanál EurolancheTV na YouTube. Chŕlil som video za videom – z denverského parku, z korčuľovania na verejnom klzisku, cez návštevu nemocnice s hráčmi, rozhovor s Hejdom až po výlety a iné ďalšie aktivity. Asi najlepším videom sa stali pozdravy od hráčov pre členov nášho fanklubu, ktoré som nakrútil po troch rokoch, naposledy predtým na Invasion I. Pred kameru sme tentoraz dostali Alana Roacha (známy hlas zo štadióna, ktorý pracuje aj v NFL a ktorý nás prekrstil na EuroAvalanche), Petra Muellera, Daniela Winnika, Davida Jonesa, Matta Duchenea, speváka hymny Jakea Schroedera, Ryana O’Byrneho, nováčika Gabriela Landeskoga, Paula Stastneho, Jaya McClementa, Davida Van Der Gulika, Stefana Elliotta, legendu Adama Deadmarsha, Semyona Varlamov, Brada Maloneho, Kevina Portera, Jana Hejdu s Milanom Hejdukom v spoločnej scéne, Ryana O’Reillyho, Matta Hunwicka, Joea Saccoa, Chucka Kobasewa, Codyho McLeoda, Kylea Quinceyho, Shanea O’Briena a Jeana- Sebastiena Giguera. Tí, ktorých rodný jazyk nie je anglický, pozdravili fanúšikov svojou rodnou rečou. Pekný zoznam, čo poviete? Invasion IV sa tak skončila s videom, do ktorého sme dostali historicky najvyšší počet hráčov Colorada Avalanche.
Cesta späť na Slovensko nebola o nič menej chaotická ako hľadanie správnej odletovej haly v Budapešti. Matěj sa odo mňa odpojil vo Frankfurte. V Budapešti lietadlo pristálo 31. decembra 2011 poobede. Silvestrovať som chcel doma v spoločnosti priateľov. Urýchlene som nasadol do prepravného autobusu a sľúbil vodičovi extra sprepitné, ak stihnem svoj vlak do Bratislavy. Po naozaj divokej jazde, počas ktorej porušil niekoľko dopravných predpisov, sme na stanicu dorazili načas. Sľub som dodržal, odmenu si zaslúžil právom. Vlak mal napokon krátke meškanie v malom meste Šamorín na juhu Slovenska a ja som začínal mať obavu, že Nový rok 2012 privítam niekde medzi Bratislavou a Budapešťou v kupé a sám. Nestalo sa. Všetko som pekne stihol. Z nasledujúcich pár hodín si toho moc nepamätám.
Eurolanche Invasion IV bola priekopnícka v mnohých smeroch. Znovu sa budem opakovať, ale po prvýkrát sme absolvovali množstvo aktivít, spoznali veľmi veľa miestnych fanúšikov a pohli sa zas o krok ďalej. Všetko smerovalo k tomu, že ďalšia Invasion by mohla byť opäť o niečo viac špeciálna.
V sezóne 2011/12 sme okrem výletu za oceán zorganizovali štvrté a piate stretnutie našich členov. V prvom prípade, ešte na jeseň, sme si vybrali po druhýkrát po sebe lokalitu pri Trenčíne. Zúčastnilo sa ho okolo desať hokejových fanúšikov, medzi ktorým nechýbali ani dvaja fanúšikovia úplne iných tímov NHL. Keďže nikto iný okrem nás podobné akcie neorganizoval, prišli sa pozrieť, ako to u nás prebieha. Druhá stretávka sezóny prebehla v júni. Bolo nás sedem a medzi nami nechýbal Andy z Denveru, s ktorým sa členovia fanklubu spoznali už na druhej Invasion. V hlavnom meste Slovenska, Bratislave, sme absolvovali tradičný, športový program vrátane paintballu. Andyho prítomnosť na Slovensku naznačila, že Invasion sa nemusia organizovať iba z jednej strany. Hocikedy privítame návštevníkov z USA na ich vlastnej Invasion. Andy za dva týždne navštívil vrátane mňa štyroch členov fanklubu, s ktorými sa za posledné roky stretol u seba v Denveri. O pár mesiacov neskôr ho napodobnil Nick, ktorý bol u mňa ubytovaný dva týždne, počas ktorých sme absolvovali veľa výletov. Eurolanche sa stal pomaly akýmsi výmenným programom fanúšikov Colorada Avalanche.
Ku koncu základnej časti som vyhlásil súťaž o už spomenutý dres Colorada, na ktorom nechýbali podpisy od celého tímu. Všetky podobné oznamy som zasielal členom priamo na ich e-mailové adresy a zverejňoval oznamy na webe. Web pomaličky uzatváral svoj prvý rok nového dizajnu a fungovania. Boli sme maximálne spokojní. Odozva od fanúšikov bola dobrá. Redaktori začali písať pravidelný počet článkov každý jeden deň, aj mimo sezóny. Naša piata sezóna v histórii nám konečne ponúkla stabilitu, z ktorej ťažíme dodnes.
Sezóna Colorada Avalanche: Kapitánom sa po Adamovi Footeovi, ktorý ukončil kariéru, stal Milan Hejduk. Z draftu sa do prvého tímu prebojoval Gabriel Landeskog. Z klubu odišiel Peter Budaj, novou dvojicou brankárov sa stali Semyon Varlamov a Jean-Sebastien Giguere. Po dlhých rokoch bol vymenený preč John-Michael Liles. Ryan O’Reilly vyhral klubové bodovanie, Matta Duchenea trápili zranenia. Avs sa zlepšili, keď získali o 20 bodov viac ako pred rokom – 88, ale na play-off to opäť nestačilo.
Reklamná prestávka: Akí sú hokejisti v skutočnosti?
Popri množstve klasických otázok zvedavých hokejových fanúšikov, ktorí bohužiaľ nemali zatiaľ toľko šťastia, aby sa mohli pozrieť s Eurolanche do USA, figuruje aj tá „Akí sú hokejisti v skutočnosti?“. Moja odpoveď je jednoznačná: Takí, ako každý iní ľudia. Hokejisti sú obyčajní ľudia. Nielen oni, ale všetci športovci, politici, známe osobnosti... Síce sú medzi nami a nimi veľké rozdiely, avšak ľudskosť a človečina spája všetkých ľudí. Netreba mať o nikom skreslené a prehnané predstavy. Preto aj na akýchkoľvek športovcov sa vzťahujú základné charakteristické vlastnosti. Niektorí nemajú fanúšikov v láske a nevenujú im dostatok času. Väčšina sa rada podelí o autogram a neodmietne ani spoločnú fotku. Niektorí sa o osudy fanúšikov zaujíma hlbšie, vedú s vami rozhovory ako starí známi a nikam sa neponáhľajú.
Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
01/08/2018 - 14:31