Kniha o Eurolanche (12.)
Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.14 hodín do Minnesoty (2012/13)
Sezóna 2012/13 znamenala pre Eurolanche veľkú výzvu. V NHL hrozil reálne lockout. Osem rokov predtým, keď ochromil celý jeden ročník, Eurolanche ešte neexistoval a tak sme nevedeli, ako by sa situácia pre nás vyvinula, ak by sa negatívny scenár opakoval. V lete 2012 nás od starostí odbremenila jedna špeciálna akcia, ktorú sme zorganizovali v Prahe. Stretnutie s Milanom Hejdukom, Janom Hejdom a Davidom Kočím. S prvými dvoma, vtedy ešte stále hokejistami Colorada Avalanche, sa päť česko-slovenských členov Eurolanche stretlo v polovičke augusta v reštaurácii jednej z hokejových pražských arén. Už to, že sme dokázali dostať na jedno miesto dvoch hráčov Avs a to mimo sezóny a mimo Denveru bol veľký zázrak, ktorý sa len ťažko zopakuje. Predtým naposledy sme pred sebou mali dvoch súčasných hráčov na prelome rokov 2008/2009 v Denveri počas Eurolanche Invasion I, keď s nami poobedovali Marek Svatoš a Peter Budaj. Praha 2012 bola zas o inom, sezóna sa už niekoľko mesiacov v Denveri nehrala, jej budúcnosť naďalej visela na vlásku. Milan s Janom s nami zotrvali asi dve hodiny, počas ktorých sme ich vyspovedali od A po Z, respektíve od ich hokejových začiatkov až po vízie do budúcnosti. Kto vie, či vtedy Hejduk tušil, že už o pár mesiacov ho vo funkcii kapitána nahradí Gabriel Landeskog. Ak áno, nedal na sebe nič poznať, keďže reč prišla aj na jeho kapitánske úlohy. Nasledovali klasické podpisovanie a fotografovanie. Bol to jeden z najkrajších momentov v histórii fanklubu. NHL sa nehrala, ale nejakým spôsobom sme si ju dokázali privolať k sebe, v strede horúceho leta.
Nasledujúci deň som absolvoval podobné stretnutie s Davidom Kočím, vtedy už bývalým hráčom „Lavín“. Pästiar nezostal svojej povesti nič dlžný. David je sčítaný človek, má rád odbornú literatúru, dá sa s ním rozprávať o čokoľvek, a ako napísal o niekoľko rokov neskôr pre projekt Bezfrazi.cz, bil sa len preto, aby sa dostal do NHL, lebo ináč by sa mu to nepodarilo. V lete 2012 mal pred sebou svoju predposlednú sezónu v kariére v drese svojho domovského klubu HC Sparta Praha. Dokonca nás, členov fanklubu, pozval na jeden zo zápasov v blížiacom sa ročníku. Bohužiaľ, nevyšlo nám to. Mrzí ma aj to, že som sa s ním vtedy v Prahe zabudol odfotografovať. Rozhovor zožal úspech a tak som sa mohol vrátiť do Bratislavy v očakávaní, čo nové sa deje medzi NHL a NHLPA.
Zázrak sa napokon nestal. Sezóna sa nezačala na čas. Kluby neotvorili tréningové kempy. Hráči mali zákaz vstupu do hál patriacich tímom NHL. Spomínam si, že som bol na prechádzke pri Bratislavskom hrade, keď mi zapípal e-mail s oficiálnou správou z Colorada o vymenovaní Landeskoga za najmladšieho kapitána v histórii NHL. Náladu mi to nezlepšilo. Osud sezóny 2012/13 bol definitívne neistý. Niektoré predpovede neprajníkov hovorili o konci Eurolanche. Vraj o čom budeme písať a čo budeme robiť, keď NHL na istý čas prestala existovať?
V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.com. Tlačená verzia je vypredaná.
Lockout 2004/05 som znášal ťažko. V tom čase som nemal doma zavedený internet. Mojim jediným spojením so svetom Colorada Avalanche tak naďalej bol teletext, občasné zápasy na Galaxie Sport a debaty so spolužiakmi na gymnáziu. Lockout 2012/13 sa vyvíjal napokon úplne opačne. Eurolanche existoval už nejaký ten rok, mal svoje meno v hokejovom svete a dokázal si vystačiť aj bez zápasov NHL. Paradoxne, nič lepšie ako lockout 2012/13 sa Eurolanche nemohlo stať. Fakt, že hráči NHL boli odkázaní na angažmány v Európe znamenal, že nie my, ale oni tentoraz prileteli za nami. Odrazu boli bližšie na niekoľko týždňov a mesiacov viac ako kedykoľvek predtým. V Eurolanche sme sa chopili príležitosti a odštartovali jedno z najúspešnejších období v našej histórii.
Začiatkom novembra som vyrazil sám na trojdňový výlet po Česku. Mojou prvou zastávkou bol Liberec. Podarilo sa mi získať novinársku akreditáciu na medzištátny zápas medzi českou a švédskou reprezentáciou na turnaji Karjala Tournament v rámci Euro Hockey Tour. Za Švédov mal nastúpiť čerstvo vymenovaný kapitán Colorada Gabriel Landeskog. To by bol parádny rozhovor! By bol... Počas cesty do Liberca sa na internete začali objavovať prvé správy o jeho zranení na rannom rozkorčuľovaní. Na zápas nakoniec nenastúpil, po celý čas bol na hoteli. Náladu mi napravil nasledujúci deň.
Vďaka lockoutu sa v piatich, respektíve šiestich zápasoch za miestny klub Bíli Tigři Liberec predstavila dvojica Chris Stewart a Wayne Simmonds. So zástupcom českého tímu som bol dohodnutý na stretnutí s Chrisom. V ten deň síce nebol na programe zápas, ale tréning áno. Sledoval som ho priamo z hráčskej striedačky. Chris ma spoznal okamžite, aj keď vtedy tomu bolo už viac ako rok, čo ho Colorado vymenilo do St. Louis Blues spoločne s Kevinom Shattenkirkom za Erika Johnsona a Jaya McClementa (plus si oba kluby vymenili drafty). Chris na Eurolanche nezabudol, ani na prvé tri Invasion, počas ktorých stretol v Denveri našich členov. Chrisa som vyspovedal a v tom čase som netušil, že o pár dní spoločne so Simmondsom len tak z Liberca odídu a klub k tomu vydá dosť nahnevané stanovisko.
Moja cesta pokračovala ďalej. Tentoraz bližšie k slovenským hraniciam, do Znojma. Miestny klub HC Znojmo organizoval exhibičný zápas proti Lokomotivu Jaroslavľ na počesť prvého výročia leteckej katastrofy, pri ktorej zahynul aj odchovanec Znojma Karel Rachůnek. Medzi brankármi ruského celku figuroval Semyon Varlamov. Ďakujem ti lockout! Síce sedel len na tribúne, po skončení zápasu som si ho poľahky odchytil pred arénou. Prečo pred arénou? Hostia z Ruska mali totiž šatne v tréningovej hale, ktorá bola od hlavnej vzdialená asi 100 metrov chôdze. Naozaj, hráči Jaroslavľu po finálnom hvizde išli po gumenom koberci von zo štadióna do druhej haly medzi fanúšikmi, bez akejkoľvek ochrany. Medzi nimi som zahliadol Varlyho, ktorý mi poskytol zaujímavý rozhovor, z ktorého bolo cítiť, že sa v danej situácii nemohol vyjadrovať hneď o dvoch témach: o svojom zranení, pre ktoré nehral a o prebiehajúcom lockoute. Ako príklad: Prečo si nehral posledné dva zápasy? Odpoveď: Nemôžem povedať.
Z môjho osobného tripu po českých štadiónoch som bol nadšený. Hráči NHL tak blízko môjho domova? Asi takto nejako fungujú reportéri v mestách, kde sa hrá NHL. V nastolenom tempe som chcel pokračovať po celý zvyšok trvania lockoutu. Vďaka nemu sme za celú sezónu publikovali 28 vlastných, exkluzívnych rozhovorov – v žiadnej ďalšej sezóne sme toto číslo neprekonali. Za hráčmi som už viac nemusel cestovať do susedných Čiech. Začali prichádzať za mnou, keďže tím z môjho mesta, HC Slovan Bratislava hral vo svojej druhej sezóne v KHL. Ako novinár som sa viackrát akreditoval na jeho zápasy s jediným cieľom – vyspovedať hráčov hosťovských tímov, ktorí mali s Coloradom Avalanche niečo spoločné. Vďaka tomu som osobne spravil rozhovory napríklad so Sandisom Ozolinšom, Ville Nieminenom, Perom Lendinom (nie v rámci KHL, ale Ligy majstrov), Ryanom O’Reillym a aj Marekom Svatošom, ako jediným hráčom domáceho klubu potom, čo reštartoval svoju kariéru. Z ostatných rozhovorov mi nedá nespomenúť moje vlastné telefonáty s Janom Hejdom ako istá forma mesačného hodnotenia sezóny (keď sa už začala), s Gabrielom Landeskogom, ktorý hral vo Švédsku, s vynikajúcim človekom Ianom Laperrierom, alebo e-mailové rozhovory s Davidom Jonesom, Calvinom Pickardom, bývalým hráčom Rickom Berrym, a hlavne so Sethom Jonesom a Aleksandrom Barkovom, ktorí boli podľa všetkých skautov v top trojke draftu 2013. Hlavne rozhovor s Jonesom bol bombou. Vyspovedali sme ho pár dní pred draftom, keď existovala šanca, že si ho vyberie Colorado.
Nedá mi nepozrieť sa späť na rozhovor s Ryanom O’Reillym. Všetko sa začalo na letisku v Bratislave, kde jeho vtedajší klub Metallurg Magnitogorsk pristál. Na hráčov čakalo v štandardnej príletovej hale množstvo fanúšikov. Top atrakciou bol bez pochýb Jevgenij Makin. Pre mňa O’Reilly. Ako sme sa zbadali, spoznal ma a ja som tak mohol hráča Colorada Avalanche privítať doma, v Bratislave. Ďalší nezvyčajný moment. Dohodli sme sa na rozhovore, ktorý vznikol neskôr v hoteli, kde bol klub ubytovaný. Kto si spomína na tieto časy, vie, že vzťah O’Reillyho a Colorada bol napätý. Bol začiatok januára 2013 a O’Reilly sa s tímom nevedel dohodnúť na novej zmluve. Najhorší scenár predpovedal, že celú sezónu dohrá v KHL. V našom rozhovore som sa ho otvorene pýtal na jeho situáciu. Nevyhýbal sa odpovediam a vždy mi poskytol viac súvetí. Kto čítal medzi riadkami, pochopil, že atmosféra medzi ním a Denverom nebola ideálna. Rozhovor zožal v médiách obrovský úspech. Citovali nás kade tade. O’Reilly si dokonca svoju fotografiu, ktorú som vytvoril ja, neskôr dal na Twitter ako svoju hlavnú. Zvyšok jeho príbehu už poznáte. Do Colorada sa vrátil až po začiatku skrátenej sezóny potom, čo mu Calgary Flames ponúkli zmluvu ako obmedzene voľnému hráčovi a Avs ju museli dorovnať. Jeho osud sa spečatil po vypršaní tohto svojim spôsobom vynúteného a nanúteného kontraktu o dva roky neskôr. Odvtedy až do konca sveta budú fanúšikovia Colorada polemizovať, či mal odísť on alebo Duchene.
Pri tejto časti sa chcem poďakovať našim spolupracovníkom, ktorí sa len kvôli nám rozprávali s Paulom Stastnym v Nemecku, Mattom Ducheneom vo Švédsku a Gregom Mauldinom vo Švajčiarsku. Nebolo v mojich silách, aby som mohol chodiť po celej Európe.
NHL oznámila 12. januára koniec stávky. 7. marca sme už sedeli v lietadle smer Denver. Eurolanche Invasion V sa zorganizovala extrémne rýchlo. Kvôli lockoutu sme ani nemali na výber. Okrem mňa sa po tretíkrát pripojil Matěj a po prvýkrát podpredseda fanklubu Rudolf Šerý a Daniel Kollár. Daniel, pôvodom z východného Slovenska, sa do Bratislavy prepravil autobusom. Dopraviť sa k nám mu zabralo 10-12 hodín, teda viac ako let z Viedne do Washingtonu. Cestu sme oficiálne začali na malej autobusovej zastávke v Bratislave, odkiaľ chodí pravidelná doprava na viedenské letisko. Táto zastávka sa pre mňa stala symbolom viacerých Invasion. Veľké výlety poza oceán som začínal väčšinou práve tam, na malej, bratislavskej zastávke. Aký paradox.
Lety boli bez problémové. Nemuseli sme utekať a predbiehať ľudí na washingtonskom letisku ako pred rokom na Invasion IV. Hneď na druhý deň po prílete sme videli výhru Colorada 6:2 nad Chicagom Blackhawks. Nemohli sme si želať krajší vstup. Alebo že by áno? O dva dni sme totiž čakali v Pepsi Center na oficiálne otvorenie haly. Boli sme tam o dosť skôr, pretože sme si neuvedomili, že sa v USA posunul čas. Práve vďaka tomu sme v hale zazreli Joe Sakica. Zavolali sme na neho a on sa pri nás pristavil. Stretol som ho po druhýkrát v živote, naposledy predtým na Invasion III. Rozdal nám pár podpisov a vznikla ikonická spoločná fotografia, ktorá sa objavila na mnohých propagačných materiáloch a tiež v médiách. Po zápase so San Jose Sharks nás príjemne zaskočil prístup Joea Thorntona, ktorý sa s nami odfotil a podpísal jeho karty či fotky, aj keď sme mali na sebe dresy Colorada.
Úvodné dni v Denveri priniesli aj výkyvy počasia. Sneh striedalo takmer leto. Slnko napokon boj na zvyšok Invasion V vyhralo. Vyhrávalo aj Colorado. Z úvodných štyroch duelov uspelo v troch. Padlo iba proti Edmontonu Oilers, zahanbujúco 0:4. Práve na tento zápas sme si priniesli so sebou špeciálny, nami vyrobený baner, na ktorom stálo, že po zápase ideme autom do Minnesoty. Áno, naozaj sme po jeho skončení nasadli do prenajatej dodávky pre sedem ľudí a vyrazili smer Minnesota spoločne s naším kamarátom Nickom.
Zažili ste pekelnejšiu jazdu ako 14 hodín ísť stále rovno a okolo nič nevidieť? Rady našich známych z USA sa potvrdili. Trasa Denver – Minneapolis je najnudnejšia v celej Amerike. Za 14 hodín sme mali pár prestávok, jednu dlhšiu, celkovo sme najazdili 1500 kilometrov a prešli cez štáty Nebraska a Iowa. Našťastie sme sa striedali traja vodiči, čo nám transport uľahčilo.
Po príchode sme sa ubytovali v miestnom moteli, najedli a išli spať. Zaujímavejšie dianie nasledovalo na druhý deň, ktorý sme odštartovali v najväčšom nákupnom centre v USA Mall of America. Stovky obchodov, kolotoče priamo v jeho strede a nekonečné chodenie sem a tam. Neskôr sme si pozreli centrum mesta St. Paul. Až o niekoľko rokov na to som zistil, že bufet, ktorý ma v uliciach zaujal a okolo ktorého sme prechádzali poslúžil ako kulisa natáčania jednej scény v známom vianočnom filmeVšade samé zvončeky s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe. Osobne nás centrum neuchvátilo. Znovu sa potvrdilo, že Denver je jedinečný. O to viac sme túžili zdolať Minnesotu, ktorá sa v tom čase ešte len postupne stávala našim nenávideným rivalom. Z úplne posledného radu sme našich hnali vpred. Bezúspešne. Prehra bolela, ale na emócie nebol čas. Po zápase nasledoval rovnaký scenár ako v Denveri pred dvoma dňami – nastúpili sme do auta a vybrali sa späť domov. Tentoraz nám cesta zabrala iba 12 hodín. Svitanie nás zastihlo už keď sme vstupovali do štátu Colorado. Naskytli sa nám krásne výhľady a scenérie na okolité hory a prírodu. Bol to úžasný pocit vracať sa na miesto, ktoré nám už prirástlo k srdcu. Celí vyčerpaní sme vrátili auto do požičovne a vrátili sa na hotel, respektíve k Nickovi, kde som bol s Rudom ubytovaní. Nick nám aj pomohol vyriešiť problém s prasknutým čelným sklom. Niekde na ceste do Minnesoty sme totiž schytali kamienkom rovno do neho. Z malej štrbinky sa za hodiny jazdenia začala stávať väčšia a väčšia puklina. Mali sme obavy, aby počas jazdy sklo nepovolilo. Každopádne všetkým odporúčam priplácať si poistný balík, ak si požičiavate auto. V porovnaní s minulosťou sú dnes ceny neporovnateľne priaznivejšie a lacnejšie.
Colorado napokon vyhralo tri zo siedmich zápasov Eurolanche Invasion V. Po prvýkrát, po predošlých štyroch Invasion prehralo viac stretnutí ako vyhralo. Našťastie sme sa po každom zápase mohli stretnúť s hráčmi. Nechýbal klasický obed s Janom Hejdom po tréningu vo Family Sports Center, ani stretnutie s Jakeom Schroederom, ktorý sa stal našim veľkým priateľom. Je to Jake, kto spieva hymny pred takmer každým hokejovým zápasom v Pepsi Centre. Publikum ho doslova miluje, čo je badať pri skandovaní, ak sa Jake objaví v hale po niekoľkozápasovej pauze pre iné pracovné povinnosti. Jake nám dokonca na jeden zápas zabezpečil lístky do lóže. Cítili sme sa ako v nebi. Ako keby sme sledovali hokej z vlastnej, pohodlnej obývačky. Skutočne to bol silný zážitok.
Počas Invasion V sme odkryli nové miesta, ktoré boli pre mňa dovtedy neznámou. Absolvovali sme prehliadku bejzbalového štadióna Coors Field, navštívili jaskyňu Cave of Winds, vyviezli sa zubačkou pod vrchol Pikes Peak do výšky 3500 metrov nad morom, či sa pozreli do zatvorenej bane v Idaho Springs. Nemohli sme vynechať centrum Denveru a sériu nákupov suvenírov v už známych obchodoch. Chalani si pozreli pár zápasov NBA, spoločne sme videli aj lakros.
Invasion V bola výnimočná. Po prvýkrát sme sa pozreli do iného štátu v USA a po prvýkrát sme išli na hosťovský zápas Colorada. Po prvýkrát pokračovalo aj po skončení Invasion v Denveri. Nešli sme hneď domov, ale do Toronta. Po prvýkrát sme mali príležitosť spraviť si výlet rovno do susednej krajiny. Ako sa to podarilo? Pôvodne sme mali v Toronte ihneď prestúpiť na let smerom do Európy. Let však zrušili a presunuli nás na ďalší, o 24 hodín neskôr. Mohli sme si priať viac? Vďaka tomu sme mali jeden deň na spoznanie kanadskej hokejovej Mekky. Okrem centra sme navštívili Sieň slávy. Uvažovali sme aj nad vyhliadkou v CN Tower za 32 kanadských dolárov, ale nemali sme jednoducho už žiadne peniaze. Zamestnanci veže asi po prvýkrát uvideli turistov, ktorí sa po zistení ceny (ktorá z dnešného môjho pohľadu je úplne v pohode) otočili a odišli preč. Ale my sme fakt nemali peniaze nazvyš! Stalo sa vlastne to, čo na konci každej Invasion. Spočiatku príde každý do USA s veľkými úsporami. Mrhania sem a tam nie sú nič špeciálne. Rozhadzuje sa každý deň. Ako sa blíži posledný deň, tým sa zmierňuje tempo výletov, obedov, nákupov, až studňa raz vyschne. To sa stalo v Toronte, a preto sme CN Tower museli odignorovať. Ďalší deň sme sa bez komplikácií vrátili do Európy. Teda takmer bez komplikácií. Partia iných českých mladíkov pila po celý čas nočného letu pivo. Posádka lietadla bola z nej na nervy. Pristáť niekde na Islande, aby sme ich mohli vyhodiť, bolo to posledné, čo som si prial. Nočné mory sa nenaplnili.
Na konci sezóny 2012/13 sme si mohli povedať, že za lockout sme boli svojim spôsobom trochu vďační. Dostali sme sa blízko k našim hráčom, robili množstvo rozhovorov, zorganizovali ďalšiu Invasion a čo je najdôležitejšie, naše články a vyjadrenia od hráčov začali preberať americké a európske médiá. Pomaly sme sa začali dostávať do povedomia širokej verejnosti nielen ako fanklub, ale aj ako zdroj exkluzívnych informácií. V médiách sme sa začali vyskytovať toľkokrát, že som musel založiť na našej stránke špeciálnu sekciu, kde som sa všetky naše zmienky snažil sústrediť. Či už išlo o menšie weby, alebo celoštátne americké médiá, tlačené časopisy a noviny, každú jednu citáciu sme si vážili. Bol to zlomový ročník, vďaka ktorému sme si vybudovali meno, čo malo obrovský, pozitívny dopad na naše smerovanie do ďalších rokov.
Sezóna Colorada Avalanche: Skrátená sezóna bola divná. Takmer žiadne hráčske zmeny, zlý draft a posledná kvapka trpezlivosti pre všetkých. Po 48 zápasoch malo Colorado 39 bodov, čo znamenalo posledné miesto v Západnej konferencii a predposledné v NHL. Klubové bodovanie vyhral P.A. Parenteau. Po skončení ročníka dostal trénerský tím vyhadzov. Do klubu prišiel Patrick Roy a prezidentom sa stal Joe Sakic.
Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
04/08/2018 - 14:34